"Sıfır Atık Yönetmeliği" Yayınladı

satalay

Üye
Başlık
0
Tepki
1
Mezuniyet
2004—05
Arkadaşlar merhaba Geri Dönüşüm Tesisi kurmak için uzun zamandır araştırma yapıyorum ve Sıfır Atık Yönetmeliği hakkındaki değerlendirmelerinizi okudum teşekkürler, peki tecrübelerinize göre bu yönetmeliğin yeni kurulacak şirketlere fayda ve zararları neler olabilir?

Merve İnan

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
43
Mezuniyet
2014—15
Bu konu TAT firmalarını nasıl etkileyecek acaba

ezmeyra

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
74
Mezuniyet
2013—14
bende meraktayım:)

Önceki cevapları görüntüle…

Merve İnan

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
43
Mezuniyet
2014—15
@ferudun nalbat benimde anladığım bu zaten kaynağında ayrı toplama yapılacak gördüğüm TAT firmalarına gerek kalmayacak gibi algılıyorum doğru mu bilmiyorum. Organize sanayi bölgesinde bulunan firmalarda;
"Sıfır atık yönetim sistemine geçiş süreci de dahil olmak üzere, mevcut atık yönetim hizmetlerinin sıfır atık yönetim sistemine entegre edilmesine yönelik planlama yapmakla, sınırları içerisindeki tüm kurum, kuruluş ve işletmelerin bu plana uymasını sağlamakla,
yükümlüdür." ibaresi gereğince atık toplama ve ayrıştırma OSB mi ait olacak.

Serkan Çiçekay

Daimi üye
Başlık
34
Tepki
1.809
Mezuniyet
2012—13
(2) Sıfır atık yönetim sistemi kurulan yerlerde oluşan ve 2/4/2015 tarihli ve 29314 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Atık Yönetimi Yönetmeliğinin EK-4 atık listesinde yer alan atıklar bu sistem kapsamındadır. Ancak, sanayi işletmelerinden kaynaklanan atıklardan içerik veya yapısal olarak evsel nitelikli atıklara benzer olanlar hariç olmak üzere, bu işletmelerin faaliyetleri sonucunda oluşan proses atıkları Bakanlıkça kriterleri belirleninceye kadar bu Yönetmelikte tanımlanan sıfır atık belgesi kapsamında değerlendirilmez.

Yani sadece evsel nitelikli olan atıklar için geçerli olan bir yönetmelik. TAT’ları çok ilgilendiren bir husus değil.

Emre Pezük

Aktif üye
Başlık
3
Tepki
15
Mezuniyet
2014—15
Serkan bey geri dönüştürülebilir atıklarda bu yönetmelik kapsamındadır.

p.culha

Daimi üye
Başlık
2
Tepki
288
Ambalaj atıkları yönetmeliği ve bazı tehlikesiz atıklar tebliği kaldırılmadığı müddetçe problem yok. Ancak bence tek bir yönetmelik olsa bütün yönetmelikler o yönetmeliğe entegre edilse çok mükemmel olur:harika:

ezmeyra

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
74
Mezuniyet
2013—14
HE YA HEPSİ İÇİN AYRI SAYFA AÇIP OKUMAK ÇOK ZOR. :)

Başlık
0
Tepki
1
Merhaba arkadaşlar, sıfır atık yönetmeliğini inceledigimiz bu günlerde 2 yıllık önlisans bölümü olarak atık yönetimi programının açılmasına ne diyorsunuz? Mezun olacakların da bu alanda çalışacakları yazıyor paylaştığım linkte mevcut.
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.

OsmanOzkn

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
64
Mezuniyet
2012—13
Bizler iş alanımız genişleyecek veya önemimiz biraz daha artacak anlaşılacak derken böyle birşeylerin ortaya çıkması cidden içler acısı. Yıllar önce geleçeğin mesleği olarak gösterilen mesleğimiz şuan da yavaş yavaş küçültülerek önemsizleştiriliyor, iş imkanları kısıtlanıyor. Yakın zaman da önlisans dan mezun olacaklara belgeler aldırarak bizlerin yapmış olduğu işleri yaptırabilirler. Bizler de halen çevre görevlisi belgesi alınacak mı sınav olacak mı yok şöyle yok böyle diyerek kendimizi avutalım. Umarım düşündüklerimiz istediklerimiz gerçekleşir sadece düşündüğümüzle kalmayız.

çevreci16

Aktif üye
Başlık
0
Tepki
4
Bu habere bakınca zaten birçok işverenin işimiz ile ilgili bilgisi yokken ve işsiz bu kadar Çevre Mühendisi varken bu bölüme gerçekten gerek varmı? bu işi zaten bulunduğumuz firmalarda biz yapıyoruz. İş bulamayan Çevre Mühendislerini bu alanla ilgili istihdam ettirmeleri daha doğru olur. çünkü bir fabrika sadece bu işleri yapacak bir personel firmasında istemez. Yasal süreçleri kim takip edecek. onun için ayrı bir Çevre Mühendisi alan firma olur mu? mevcutta firmalar bizden İş güvenliği ile ilgili de destek vermemizi isterken üstelik. Yazık bu bölümlere gidip işsiz kalacaklara olan olacak.

erdincaltun

Aktif üye
Başlık
4
Tepki
20
Merhab arkadaşlar,

OSB'de yer alıp ÇED kapsamdışı olan firmalar ne yapacak bu durumda, gerçekten ikilemde kaldık?
Yönetmelik sanki direkt mahalli idareleri, OSB leri kapsama almış gibi.

Aytaç Emre

Aktif üye
Başlık
1
Tepki
25
Bu konuyu ben de merak ediyorum, konu hakkında net bilgisi olan var mı ? Örneğin Kapsam dışı veya EK-2'de yer alıp OSB içerisinde bulunan firmalar neyi takip edecekler ?

Siniori

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
43
Arkadaşlar, 2 yıllık Atık Yönetimi arkadaşların bizim mesleği yapabilmesi için

-İş Sağlığı Güvenliği ile Çevre Mevzuatlarında değişiklik
-Bu bölümü tanıyacak bürokrat ile işveren
-Atık Yönetimi alanındaki arkadaşların DGS haklarını görmemiz gerekir.
-Ayrıca bu bölümün Türkiye'ye yayılması gerekir.

Mesleğimizin sorunu, yapabilmemiz gereken işleri yapamadığımızı düşünen Bakanlık zihniyeti ve sayısal çoğunluğumuza güvenip her şeyi bize yükleyen işverenler. Sertifikaların varlığı düşüncelerimin tutarlılığının ölçüsüdür. Multi Disipliner, ama işverene dost değil düşman görünen bir yapımız var.

Beril Çataltepe

Daimi üye
Başlık
5
Tepki
558
Mezuniyet
2016—17
OSB bünyesindeki firmaların ÇED durumuna göre Sıfır atık sistemine dahil olup olmayacağını tam anlayamamıştık. Bize böyle bir yazı geldi. Yan OSB'de de firmalara böyle yazılar gönderilmeye başlanmış. Bundan anladığım kadarıyla firma Çed kapsam dışı bile olsa OSB bünyesinde ise sıfır atık sistemine dahil olmak zorunda.

Dosyalar

Gülin Ç.

Yönetim Grubu
Yönetim Grubu
Başlık
12
Tepki
2.502
Mezuniyet
2007—08
Benim aklıma takılan , bu yönetmelik ; Atık Yönetimi Yönetmeliği , Ambalaj Atıkları Yönetmeliği ve Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanımı Tebliği , Atık Getirme Merkezi Tebliği ile nasıl entegre edilecek , acaba Atık önleme üzerine mi çıkarılsaydı sadece..

ovgu

Üye
Başlık
0
Tepki
0
Sıfır atık ile ilgili ne tür çalışmalar yaptınız, uygulamaya geçtiniz mi çoğu belediye geri dönüşüm atıkları için makbuz vermiyor

Smeil

Aktif üye
Başlık
0
Tepki
7
Bir çok kuruma sıfır atık ile ilgili yazı gitmiş onlarda geri dönüşüm firmalarını arıyorlar ne yapabiliriz diye

ovgu

Üye
Başlık
0
Tepki
0
İstanbul Valiliği de sıfır atık beyanlarının kasıma kadar yapılması gerektiğini iletti. Sıfır atık bilgi sistemi kayıtlarının zaten çoktan yapılmış olması gerekir.

yarabandı

Daimi üye
Başlık
16
Tepki
789
15 01 09 tekstil atık kodunun ambalaj atıklarındaki mantığı, geri kazanım ve geri dönüşüm mantıklarını vb. gibi daha nicelerini bakanlığın kendisi oturttuğunda bu sıfır atık olayını canı gönülden destek olacağım.

Smeil

Aktif üye
Başlık
0
Tepki
7
MERHABA ARKADAŞLAR. Sıfır atık sistem kurulumuna geçecek olan kurumlar ekipmanları kendileri mi temin edecek yoksa belediye vaya anlaşmalı oldukları TAT firması tarafından mı Bide şehirlerde ki geri dönüşüm ile ilgili ekipmanlar TAT firması tarafından mı yoksa belediye tarafından mı temin ediliyor niye soruyorum derseniz bizim belediye tüm şehir ekipmanı siz temin edip kuracaksınız diyor diğer ilerde nasıl yapılıyor onu merak ettim.

p.culha

Daimi üye
Başlık
2
Tepki
288
Sıfır atık ambalaj anlasmalarindan bağımsızdır. Tatların ekipman zorunluluğu yok bu nedenle.Ama çalıştığınız firmadan rica edebilirsiniz yine de👋

p.culha

Daimi üye
Başlık
2
Tepki
288
Bir de nacizane tavsiyemdir:
Böyle şeylerde çalıştığınız tatlara karşı teklifle giderseniz olumsuz yanit almazsiniz genelde. Ornegin istediğiniz ekipman karşılığında bir miktar atığı bedelsiz vermeyi teklif edebilirsiniz 🤗

p.culha

Daimi üye
Başlık
2
Tepki
288
O zaman artık siz de tat olarak ekipman isteyene ne teklif edebileceğinizi biliyorusnuz demektir😅

p.culha

Daimi üye
Başlık
2
Tepki
288
Belediye ile kar payı konusunda yeniden masaya oturabilirsiniz

Smeil

Aktif üye
Başlık
0
Tepki
7
Bizim belediye ile ilgili sıkıntımız çok koskoca belediyede bir çevre mühendisi yok. belediye ye gittiğimizde muhatap bulamıyoruz atıklardan anlayan adam yok.🤔

p.culha

Daimi üye
Başlık
2
Tepki
288
O zaman cok kolay gelsin size. Çünkü planı kendiniz yapmanız gerekiyor. Çevre mühendisi varken bile iki tarafı da memnun edecek orta yolu bulmak çok zor oluyor. Işveren pek memnun olmayacak bu durumdan🙈

Bursa_Çevre_İSG

Daimi üye
Başlık
6
Tepki
35
ek-5 dekı toplama renklerıne bırebır uymak zorundamıyız elımde kı konteynerlarla eklemeler yapıp bır düzen olusturcamda bır fıkrınızzı alayım dedım

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Başlık
27
Tepki
2.703
Mezuniyet
2013—14
Madde 14, 3. fıkra a bendinde geçtiği üzere;
Kağıt, cam metal ve plastik atıklar toplu olarak biriktirilecekse Mavi Renk bidonlarda toplanmalıdır, diğer atıklar için gri renk bidonlar kullanılmalıdır.

b ve c bendinde de;
Ayrı ayrı biriktirilmeleri durumunda aşağıdaki renkler kullanılmalıdır:
Kağıt: Mavi
Plastik: Sarı
Cam: Yeşil
Metal: Açık Gri
Biyobozunur Mutfak Atıkları: Kahverengi

Yukarı Alt