• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Site ve otellerde arıtma yapmak için danışmanlık şartmı?

mustafa sait

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Yıldrım mühendislik
Site ve otellerin atıksularını arıtmak için bir danışmanlık firmasına dahil olmam mı erekiyor yoksa normal bir firma bünyesinde çevre mühendisi olarak arıtmalara ben bakabilirmiyim.yardımlarınızı bekliyorum

danışmanlık sözleşmeleri iki tanedir. 1. çevre izin danışmanlık sözleşmeleri 2. arıtma işletme danışmanlık sözleşmesi.
1. sinde çevre görevlisi olması şartı vardır. 2.sinde gerek yok yoktur. Firmada çevre mühendisi olarak sitelere otellere danışmanlık hizmeti verebilirsiniz.

1. çevre izin danışmanlık sözleşmesinden bahsediyor ve Danışmanlık yeterlilik belgesi olan bir firmaya bağlı mı olmalıyım yoksa sadece çevre görevlisi belgem ile hiçbir firmaya bağlı olmadan çevre görevlisi hizmeti verebilir miyim diye soruyor iseniz;
Benim yorumum böyle bir şeyin teorik olarak mümkün olabileceği yönünde.
Fakat tek bir yere bakabilirsiniz ve o yerin çalışanı olmanız gerekiyor. Yani hizmet sözleşmesi ile değil direk çalışanı olarak sigortalı görünmeniz gerekir yazlık site ya da otelde.
Böyle bir şey danışman firmalara göre çok daha maliyetli olacaktır ve ondan dolayı tercih edilmeyecektir.

2. Arıtma işletme danışmanlığı için herhangi bir yeterlilik kısıtlaması bulunmadığı için istediğiniz gibi yapabilirsiniz.

Teşekkürler havuz yapan bir firma var bana benimle beraber çalış havuz yaptığımız otel ve sitelerinde arıtmasını sen yap dedi bende acaba havuz firmadına bağlı olarak otellerin ve sitelerin arıtmasını yapabilirmiyim diye öğrenmek istiyordum sizin dediğiniz arıtma danışmanlığı ile ilgili mevzuata nerden ulaşabilirim ben yeni mezunumda bişey bildiğimde yok

arıtma tesisi yapmak ayrı bir iştir. arıtmayı yapmadan önce proje onay dosyasının hazırlanması lazım. bunla ilgili bir genelge var.2014/7 atıksu arıtma derin deniz deşarjı ile ilgili bir genelgedir bu. hem çalıştığınız firma hem de siz orada yazan şartları yerine getirmeniz gerekiyor. ama şöyle de bir durum var tabi arıtma tesisi yapacağınız yer proje dosyasının hazırlanma işini başka bir firmaya arıtma inşaat paket montaj işletme işini size verebilir. bu da bir seçenektir. ki ben site yönetimi olsam iki ayrı işi tek firmaya verirdim muhatap tek olsun problem yaşamayalım. böyle durumda çalışmayan arıtma tesislerinde taraflar hep karşı tarafa suçu atarlar.

arıtma tesisi ile ilgili son genelgeyi de dosya ekinde bulabilirsin.

arıtma danışmanlığı ise;yapılmış herhangi bir arıtma tesisinin işletilmesi ve bakım onarımı ile ilgilidir. ve aylık yada haftalık 15 günde bir şeklinde ayarlanabilir.

Sözleşme metnini dosya ekinde koyuyorum. kendine göre maddeleri ekler/çıkartır/değiştirirsin.

Ekli dosyalar

• Atıksu Arıtma D.D.D. Onay Genelge 2014_07.pdf
    370.1 KB · Görüntüleme: 37
  • ARITMA DANIŞMANLIK SÖZLEŞMESİ.doc
    64 KB · Görüntüleme: 37
gönderdiğiniz dosyları inceledimde arıtma ddd dosyası yeni bir arıtma için gerekli olan mevzuattan bahsediyor benimki daha çok arıtma danışmanlığı sözleşmesi ile ilgili ona ait mevzuatı nereden bulabilirm google baktımda birşey çıkaramadım yani ben havuz firmasına gidince elimde hangi mevzuatı göstererek senin bünyende çalışarak sitelere ve otellerin yapılmış arıtmalarına danışmanlık yapabilirm diyebilmek için

atıksu danışmanlığı ile ilgili bir mevzuat düzenlemesi yok izin lisans danışmanlığı yapan firmalardaki çevre görevlisi arkadaşlar tesislerin izin lisans işlemlerini yürütürken bakanlığın veri tabanına atıksu arıtma tesisinin kapasitesini ve ne tip proje olduğunu ya da varsa muafiyet belgesini yüklüyorlar ama iş atıksu danışmanlığına gelince o farklı gönderdiğim sözleşmeyi kendine göre uyarlayıp danışmanlık hizmeti verebilirsin bunun için de istersen su kirliliği yönetmeliğindeki tablo 21 ve alt tablolarını kullanarak arıtmadan çıkacak suyunuzun kalitesi bu değerlerde olmalıdır çevre il müdürlüğü denetimlerde numune alacak sınırların üzerinde çıkarsa cezası var ve gerçekten çok yüksek rakamlar bu cezaların ödenmemesi sözkonusu bile olamaz mahkeme yolu kapalı çünkü çatır çatır ödemek zorundalar ben iptal edilen bir ceza duymadım her neyse çevre il müdürlüğünün denetimlerinde olası cezalara karşı arıtmanızı biz işletelim diyebilirsin tabi iyi işletmelisin ki ceza gelmesin gelirse kim öder onu bilemem :)