Skhkky hakkında

Volkan Azak

Daimi üye
Kayıt
6 Ekim 2010
Başlık
30
Mesaj
192
Tepki
23
Şehir
İstanbul, alibeyköy
pardon yanlış anlaşılma olmuş olsun artık oldu bakalım teklifleri bekliyoruz:) ayrıca birşey daha soracam bacayı daralttıktan sonra 90 a 90 kara olarak 1,5 m yukarı çıkacağız peki numune alma delikleri nasıl olacak 4/1 oranı nasıl olacak çap 4/1 oranı diye hatırlıyorum ama? ayrıca başka bir konu da görüşmek üzere:)
 

Aykut Gökçay

Daimi üye
Kayıt
4 Nisan 2011
Başlık
4
Mesaj
296
Tepki
14
Şehir
Bursa
dediğim gibi delik yerlerini çok sıkıntı yapmayın. çatı ölçüm yapmak için müsaitse bacanın tam çıktığı noktadan yarım metre yukarı açın bir sıkıntı yaşamazsınız. o dediğiniz 1/4 oranına uymaya kalkarsanız baca boyu 10 metreyi bile bulabilir. bu sebepten dolayı il çevreler o duruma çok bakmıyorlar.
 

Yağmur Cengiz

Daimi üye
Kayıt
7 Temmuz 2009
Başlık
24
Mesaj
95
Tepki
39
Şehir
İstanbul
Merhaba Arkadaşlar,
Çevre İzin denetimlerinde plastik işleme makinelerinin üzerine davlumbaz istenmeye başlandı, ancak bu makineler kapalı sistemler ve bu makinelerden bir işletmede onlarca bulunabiliyor. SKHKKY'ni inceledim her bir makinenin üzerine davlumbaz koyulmasıyla ilgili bir ifade yok.
Tüm sektörler için ise Yetkili merci uygun gördüğü ek düzenlemeleri getirir diyor ancak bu ek düzenlemeler neye göre belirlenecek, bir standardı var mıdır ben bulamadım. Birde ilgili AB direktiflerini inceleyeceğim ancak öncesinde bu ek düzenlemelerin hangi mevzuat vs kapsamında belirlendiği ilgili bilgisi olan ya da uygulamada buna benzer bir konuyla karşılaşan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim.
 

Murat Akyüz

Daimi üye
Kayıt
18 Şubat 2011
Başlık
8
Mesaj
242
Tepki
95
Şehir
Gaziantep
Yönetmelikte baca yükseklikleri,
* ısıl güç< 500 kw ise eğik çatıdan yüksekliği 0,5m
düz çatıdan yüksekliği 1,5 m

500 kw<ısıl güç<1,2MW ise eğik çatıdan yüksekliği 1,5m
düz çatıdan yüksekliği 2m

1,2 MW< ısıl güç ise baca yükseliği abaktan hesaplanması gerekir

* Ek-4.b.4 ) Isıl gücü olmayan tesislerde asgari baca yüksekliği çatının en yüksek noktasından 1,5m olması gerekir diyor.

Yukarıdaki yazışmalara göre proses bacası çatıdan 1.5m yukarıda olması gerekir yazıyor. Yönetmelikte ise ben farklı görüyorum.
Kazan bacası harici diğer tüm proses bacaları Ek-4.b.4'e göre mi hesaplanıyor. Yoksa kazan ısıl gücü 2 MW olan bir tesisteki tüm bacaların yüksekliğini abaktan mı hesaplayacağız. Ben yanlış yere mi bakıyorum.
Açıklama yapabilecek olan arkadaşım var mı?
 

Mehmet Çakmak

Daimi üye
Kayıt
9 Eylül 2010
Başlık
14
Mesaj
44
Tepki
6
Şehir
Lüleburgaz
@unutulmaz


@unutulmaz

Peki şapka büyüklüğü baca çapının 1,5 katı mı olmalı? yada daha büyük olabilir mi ?
 

Şafak Yılmaz

Daimi üye
Kayıt
14 Temmuz 2011
Başlık
15
Mesaj
428
Tepki
276
Şehir
Bodrum, Muğla
Arkadaşlar
çevre izni başvurusunda bulunacağım tesiste ekte resimlerini koyduğum iki adet sıcak su kazanı ve 1 adet buhar kazanı mevcut. bu sistemler SKHKKY kapsamına giriyormu. ve izin sürecine dahilmidir? ayrıca bu sistemlerin periyodik olarak yapılması gerekli ölçüm ve kontrolleri hakkında yasal konulara nerden ulaşabilirim. bilgisi olan arkadaşlardan paylaşım bekliyorum

kazan 1.JPG

buhar kazanı.JPG
 
Kayıt
16 Şubat 2012
Başlık
0
Mesaj
17
Tepki
23
Şehir
Düzce
Söz konusu kazanlar proseste yakma sistemi olarak kullanılıyorsa toplam ısıl gücü 2 MW'ın üzerinde olduğundan ÇKAGİLHY Ek-2 1.2.2 maddesi yer almakta olup emisyon konulu çevre izni alınması gerekmektedir.
 

Adem Taş

Daimi üye
Kayıt
8 Mart 2009
Başlık
9
Mesaj
217
Tepki
107
Şehir
izmir
@safakyilmaz

çevre izni kapsamında olmanız için işletmenin maksimum ısıl gücü>1 MW (1000 kW) olmalıdır. resimdeki kazan maks. ısıl güçlerine baktığımda biri 1925 kW biri 698 kW bu durumda toplam ısıl güç 2623 kW (2.62 MW) yapmaktadır. dolayısıyla skhkky ve çevre kanununca alınması gereken izin ve lisasnlar hakkında yönetmelik kapsamına girmektedir. bunun için emisyon konulu çevre izni almanız gerekmektedir. (tabi eğer atıksu deşarjı yoksa ve gürültü iznine tabi değilsenz). söz konusu iznin alınması için firmanızda ya çevre görevlisi çalışması yada çevre danışmanlık hizmeti veren firmalardan hizmet alınması gerekmektedir. bu süreç hakkında yukarıda adı yazılan yönetmelikde detaylı bilgi verilmektedir. bu bacaların ölçüm işleri ise rutin olarak 2 yılda bir yapılması gerekmektedir.
 
D

deleted25658

şapka yüksekliği çap kadar olmalıdır çap 50 cm ise şapka yüksekliği 50 cm olmalıdır jetpack şapkalar varsa şapka vardır deniliyor il çevre yada laboratuvarın raporlamalarında sorun çıkmaz ..
 
Yukarı Alt