Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Soğutma suları kalitesi

Konu, 'ARŞİV' kısmında veysel tarafından paylaşıldı.

 1. veysel

  veysel CMNet Üyesi

  Arkadaşlar bitirme çalışmamda kullanmak üzere soğutma suları kalite parametreleri ve sınır değerleri hakkında bilgiye ihtiyacım var.Yardımcı olursanız çok sevinirim...
   
 2. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici CMNet Üyesi

  Parametreler istediğin sektör ve beslediğin kazan, hat vs.. gibi faktörler nedeniyle değişkenlik gösterir.. Yani iski deşarj yönetmeliği gibi bi standardı yok. Hattaki suyun iletkenliği az sürede yüksek değerlere çıkar blöf ile attığın suyun yerine iletkenliği düşük deminaralize su koyarsın önemli olan sisteme verdiğin suyla karışan hattaki suyun konsantrasyonunun sistem içinde tolere edilebilirliği..
   
 3. veysel

  veysel CMNet Üyesi

  Öncelikle teşekkür ederim, kimyasal ve biyolojik arıtmadan geçmiş bi atıksuyu doğalgaz çevrim santrali soğutma suyu olarak kullanmak için Mikro Filtrasyon' dan geçirmek yeterli olurmu yoksa nano filtrasyon işlemine mi tabi tutmak gerekir? Fikrinizi öğrenebilirmiyim?
   
 4. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici CMNet Üyesi

  Şu şekilde söyleyeyim genel olarak neredeyse hiç bir soğutma suyu için Mikrofiltrasyon ve Nanofiltrasyon yeterli olmaz kaldı ki doğalgaz çevrim santralinden bahsediyoruz. Buradaki türibünler yüksek saflıkta suya ihtiyac duyar.. Soğutma sularında asıl sorunumuz iletkenliktir, Mikrofiltrasyonun iletkenlik üzerinde zaten bi etkisi yoktur. Sadece fiziksel bir filtredir. Nanofiltasyon ise demineralizasyonda fazla etkili bir sistem değildir. Uygun olanı mümkünse çift geçişli bir RO yada reçineli demineralizasyon sistemleridir..
   
  cevcev bunu beğendi.
 5. veysel

  veysel CMNet Üyesi

  Bilgileriniz için çok teşekkür ederim Murat bey, çok yardımcı oldunuz..
   
 6. cevcev

  cevcev CMNet Üyesi

  Genel olarak soğutma suyu kalitesini 1-AKM askıda katı madde 2- TDS toplam çözünmüş katı 3- TDG toplam çözünmüş gazlar 4- mikrobiyolojik faaliyetler bakteriler. bunlar en temel soğutma suyu kalitesini belirlemede kullanılan parametrelerdir.Bu parametreleri tek tek açmak baya uzun sürer.
  kullanacağın sistemde tribünler varsa mutlaka Sio2 (silikat) değerine bakman gerekir özellikle tribün kanatlarında MgSiO2 olarak birikerek çok sert kışıra neden olur giderimi için demineralizasyon sistemi kullanamlı yada suda tutulması için kimyasal kullanmalısın.Silika , R.O. sistemlerinde membranlarda birikmeye neden olacaktır. eğer suda silikat yoksa r.o. kullanılabilir. yazdıklarım açık çevrim sistemler içindir.
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...