• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Soğutma suları kalitesi

veysel

CMNet Üyesi
Kayıt
28 Eylül 2010
Mesajlar
19
Beğeniler
3
Şehir
İZMİR
#1
Arkadaşlar bitirme çalışmamda kullanmak üzere soğutma suları kalite parametreleri ve sınır değerleri hakkında bilgiye ihtiyacım var.Yardımcı olursanız çok sevinirim...
 

Murat Erdem

Genel Yönetici
CMNet Üyesi
Kayıt
17 Aralık 2008
Mesajlar
413
Beğeniler
363
Şehir
İstanbul
#2
Parametreler istediğin sektör ve beslediğin kazan, hat vs.. gibi faktörler nedeniyle değişkenlik gösterir.. Yani iski deşarj yönetmeliği gibi bi standardı yok. Hattaki suyun iletkenliği az sürede yüksek değerlere çıkar blöf ile attığın suyun yerine iletkenliği düşük deminaralize su koyarsın önemli olan sisteme verdiğin suyla karışan hattaki suyun konsantrasyonunun sistem içinde tolere edilebilirliği..
 

veysel

CMNet Üyesi
Kayıt
28 Eylül 2010
Mesajlar
19
Beğeniler
3
Şehir
İZMİR
#3
Öncelikle teşekkür ederim, kimyasal ve biyolojik arıtmadan geçmiş bi atıksuyu doğalgaz çevrim santrali soğutma suyu olarak kullanmak için Mikro Filtrasyon' dan geçirmek yeterli olurmu yoksa nano filtrasyon işlemine mi tabi tutmak gerekir? Fikrinizi öğrenebilirmiyim?
 

Murat Erdem

Genel Yönetici
CMNet Üyesi
Kayıt
17 Aralık 2008
Mesajlar
413
Beğeniler
363
Şehir
İstanbul
#4
Şu şekilde söyleyeyim genel olarak neredeyse hiç bir soğutma suyu için Mikrofiltrasyon ve Nanofiltrasyon yeterli olmaz kaldı ki doğalgaz çevrim santralinden bahsediyoruz. Buradaki türibünler yüksek saflıkta suya ihtiyac duyar.. Soğutma sularında asıl sorunumuz iletkenliktir, Mikrofiltrasyonun iletkenlik üzerinde zaten bi etkisi yoktur. Sadece fiziksel bir filtredir. Nanofiltasyon ise demineralizasyonda fazla etkili bir sistem değildir. Uygun olanı mümkünse çift geçişli bir RO yada reçineli demineralizasyon sistemleridir..
 

cevcev

CMNet Üyesi
Kayıt
5 Aralık 2011
Mesajlar
4
Beğeniler
0
#6
Genel olarak soğutma suyu kalitesini 1-AKM askıda katı madde 2- TDS toplam çözünmüş katı 3- TDG toplam çözünmüş gazlar 4- mikrobiyolojik faaliyetler bakteriler. bunlar en temel soğutma suyu kalitesini belirlemede kullanılan parametrelerdir.Bu parametreleri tek tek açmak baya uzun sürer.
kullanacağın sistemde tribünler varsa mutlaka Sio2 (silikat) değerine bakman gerekir özellikle tribün kanatlarında MgSiO2 olarak birikerek çok sert kışıra neden olur giderimi için demineralizasyon sistemi kullanamlı yada suda tutulması için kimyasal kullanmalısın.Silika , R.O. sistemlerinde membranlarda birikmeye neden olacaktır. eğer suda silikat yoksa r.o. kullanılabilir. yazdıklarım açık çevrim sistemler içindir.