• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Soru sorma

emin2

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
belediye
Genç arkadaşlar Soru sormaya çekinmesin, komik duruma düşer miyim diyerek.

bildiğim kadarıyla forumda gizli, kod isimli üyelik mümkün zaten, değilse de yapılabilmeli ki gençler rahatlıkla soru sorabilsin.

burada beyin jimnastiği mi diyorlar, biz de birçok konuda yeni fikirler üretiyor veya eski bilgilerimizi tazeliyoruz.

Einstein'ın sözüydü galiba, Gerçi birçok bilim adamı, düşünür aynı şeyi söyler "The most important thing is to never stop asking questions."

Güzel demişsiniz ancak soru sormanın da bir adabı olduğuna inanan bir insanım. Mesela yukarıda forumda arama çubuğu varken aynı konudan onlarca kez açmaya gerek yok. Veya konu açıldığında biz 7/24 buradaymış gibi sürekli sıkıştırmaya da gerek yok. Acil, yardım vb konuları açıp dosya dilenmeye de gerek yok zannımca.

Mesele soru sormak değil. Mesele dolu sormaktır.

Su, atıksu arıtma ile ilgili Bazen çok soru geliyor. Ama genelde yarım kalıyor soran arkadaşlar nasıl bir çözüm bulunduğunu bize iletmiyor. İletmiş olsa çok daha memnun oluruz.

Ayrıca acaba atık su arıtma ile ilgili ülkemizde daha fazla sorunlar mevcut mudur yoksa çoğu tesis uygun bir şekilde çalışabiliyor mu?

iller bankasında ki yetkililerden zamanında (4-5 yıl önce) duyduğum çoğu tesisin düzgün çalışmadığı yönündeydi. Şuanda durum nedir tam bilmiyorum. Bunun en büyük sebebide kanımca zamanında idarelerin dağıttığı tipik projelerdi. Belediyeler bunları alıp direkt inşaa ettiriyordu.

ilginç, 4-5 yıl çok süre değil Çoğu düzelmemiştir. Kamu kurumu mantığıyla bu sorunları hazine gibi saklamaları iyi bir şey değil.

gayriresmi bir şekilde de olsa mühendislerimiz bu sorunları buraya iletebilse belki de konuşup tartışarak bazı veya birçok çözüm bulunabilir

sahadan alınan bir örneğin ph'ı örnekleme sırasında 6.8 labaratuvarda yapılan ölçümde 7.5 çıktı , bunun sebebi ne olabilir ? benim ilk aklıma kalibrasyon vb bir hata geldi .

@fkrtvrl

farklı cihazlarda farklı sonuçlar elde edebileceğiniz gibi (ne numunesi olduğundan nereden alındığından bahsedilmediği için böyle yazıyorum) laboratuara ulaşana kadar içinde varsa uçucu maddeler uçmuş veya siz fark etmeseniz bile fraksiyonlarına ayrışmaya başlamış da olabilir. Bunu deneyip görerek bir sonuca ulaşmak gerekli. Kalibrasyon çözeltisi ile ölçüm yaparak kalibrasyonda hata olup olmadığına da bakabilirsiniz

@emin2

evet mesela biyolojikte kışın napıyorlar :) bakterilerin büyümesi yavaşlayıp çıkış koileri yükselmeye başlayınca mesela :eek: :krktm: çevredekiler gelip vay efenim koiniz yüksek çıkarsa şöyle yaparız böyle yaparız diyor da kışın anadoluda ben arıtma havuzlarının bazen komple buz tuttuğunu bile biliyorum belediyelerinki de dahil