• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Sorularınız / Sorunlarınız

Bu konu süresiz olarak sabitlenmiştir.

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
Arkadaşlar merhabalar. Lütfen kişisel gelişim ve kariyer ile ilgili merak ettiklerinizi bu konu altında sorunuz. Herkes soru sormak için yeni bir konu açamamış dolayısıyla forum düzeni korunuş olur.

merhabalar benim bir sorum olacak bu sene 3. sınıfa başlayacağım ve açıköğretim önlisans bölümlerinden birine başvurmak istiyorum sizce çevre müh. daha yakın olarak hangi bölüme başvurmalıyım ? ilgilenirseniz çok sevinirim :)

Merhabalar, Çevre Mühendisliğine yeni adım atan bir öğrenciyim bu konuda yetkin bir mühendis olmayı istiyorum. Alınması gereken belgeler öğrenilmesi gereken programlar , ingilizcem var yanında yapmamın uygun olacağı ikinci bir dil vs. Bu konularda yardımcı olabilir misiniz? Bir de açık öğretim den Kimya Teknolojisi ve ya Elektirik enerjisi üretim iletim ve dağıtım iki bölüm arasında kaldım.Bu konuda da yardımcı olabilir misiniz ?

Teşekkürler.

Bilinmesi gereken diller ingilizce, arapça ve rusça dır kanaatimce.
Programlar MS office, autocad mutlaka sektörünüze göre diğer programlar
Sertifikalara ileride karar verirsiniz. Çalışacağını alana göre eğitim ve sertifikalar çok değişecektir.

İyi geceler meslektaşlarım...
Dört bucuk senenin sonunda firat universitesi cevre muhendisliginden mezun oluyorum insallah. Firat universitesinde derslerin agirligindan ve maddi problemlerden ingilizce olsun sertifika olsun elde var sifir. Ama okudugum sure boyunca kendimi en iyi sekilde doldurmaya calistim. Hedefim once okudugum sehir olan elazigdan kurtulmak sonrada bu ulkeden kurtulmak.Buyuklerimden istedigim yurt disina gidebilmek icin hangi firmalara basvurmaliyim ve bu firmalarin benden istedikleri ne olacaktir? Cv me neler katmaliyim? Cevaplarini bekliyorum simdiden tesekkurler....

merhabalar doğru karar vermişsin yurtdışına git beyin göçüne sen de dahil ol memleketine değil de yabancılara hizmet et oradaki yeni teknolojileri ülkende uygulamak yerine o ülkede uygula ama bunun için yabancı dilini iyi düzeye getirmen gerek yurtiçinde de senin yerine başka mühendis arkadaşımız iş sahibi olur sayende. sizin gibi düşüncelere sahip genç arkadaşlarımıza sadece üzülüyorum çok yazık...

Çiğdem arkadaşımın yorumu ile ikilemde kaldım ben de. Her iki tarafa da hak verebilirim burada. Herkesin kendine göre haklı sebepleri var. Ancak yine de buradaki mücadeleyi elden bırakmamak gerektiğini düşünmekteyim. Yoksa memlekete döndüğümüzde piyasası ölü bir meslek grubu içinde bulabiliriz kendimizi.

Birincisi benim bu ulkeden gitmek icin kendime gore sebeblerim var. Bu kendi alanimla ilgili olanaksizlar degil. Sadece yasadigim sehirler bana yasatilanlar beni yurt disina sevk etti. Bence yasadiklarimi bilmeden bu sekilde agir elestiriler yapmamalisiniz.
ikincisi gercekten soruma tam anlamiyla bir cevap alamadim alabilirSem gercekten cok mutlu olacagim...

eğer yurt dışı odaklı çalışmayı düşünüyorsan öncelikli hedefin kendini dil anlamında geliştirmek olsun. zaten en büyük problemimiz olan iletişim aşılırsa geri kalanlar da çizdiğin yol ile belirlenir. tek tek firma ismi zor olabilir ancak hemen her iş kolunda bir çok yerli firma bi şekilde yabancı ortaklar ile çalışabiliyor. yada merkezi yurt dışı olan ancak türkiyede faaliyet gösteren firmalar olabilir. bu firmalardan birinde başlangıç yaparsan sana faydası olur. tabi çalışmak istediğin sektör de önemli. örnek veriyorum. bazı firmalar özellikle ortadoğu ve afrika ülkelerinde büyük çaplı projeler yapıyorlar. türkiye de en büyük örneği enkadır. eğer proje inşaat üzerine ise iş güvenliği alanında kendini geliştirmen alt yapı ise tasarım konularında kendini geliştirmen sana fayda sağlar. ama ilk adımın sertifika olmasa bile kendini dil alanında geliştirmen olmalı.

Tatmin edici cevabiniz icin tesekkur ederim. Amacim zaten baslangic olarak kendi sehrim olan kahramanmarasta ise girmek. O iste calisirkende dili halletmek. Sertifikalari halletmek. Yani planim iki sene icinde bunlari uygulamak.sizden ricam sirketlerin isimleri. Bir enka var dediniz.diger sirketlerin isimlerinide alabilirmiyim. Ben internette arastirma yaptim kucuk capli herhangi bir sirket ismi bulamadim bu konuda da yardimci olabilirseniz cok mutlu olacagim...

o kadar fazla şirket var ki tek tek saymaya kalkılırsa liste uzar gider.ki nşa da bunu yapabilecek birisi de çıkmaz. sen çalışmak istediğin sektör içindeki şirketleri belirler alan daraltırsan daha rahat olur. maraşta işe girersene eğer çalıştığın yerin istanbul ankara izmir gibi yerlerde illa iş yaptığı firmalar olur. eh o şehirlerde ise yurt dışına açılma daha rahat olur.
mesela ben sektör dışı olmasına rağmen öğrenciliğimin son döneminde galatada tasarım mağazası işletiyordum ve gelen müşterilerimin yarısı yurt dışından gelmeydi. eh gelen müşterilerle de illa sohbet ederken bizimm iş kollarımız ile bağlantılar çıkabiliyordu ve kartvizitlerini rica ediyordum. benzer bi yol izleyebilirsin.

merhabalar, çarşamba günü bir çimento fabrikasında iş görüşmesine gireceğim.açıkcası ilk iş görüşmem:srnsml: öncesinde 60 soruluk bir sınav olacağı, 20 sorunun dalımızla alakalı olacağı söylendi. 20 ingilizce 20 de g.kültür-g.yetenek. sizce nasıl sorular gelir alanımızdan, ilk kez böyle bir sınava gireceğim için hiçbir fikrim yok. yardımcı olursanız çok sevinirim:)

yazılı sınavlar genelde kolay olur. önemli olan sınavdan sonra yapacakları sözlü mülakattır bence. ona çalış derim ben.
ilk işin olduğu için de senden beklentileri bellidir, çok heyecan yapma yeter derim.
hayırlısı olsun şimdiden.