• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

stajın önemi

Hazel Candan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
İDEAL MAKİNA ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Staj yapmamış ve naylon staj yapmak isteyen arkadaşlara yazıyorum. Arkadaşlar mümkün olduğunda çok yerde bir çok konuda atık su, içme ve kullanma suyu, katı atık, endüsriyel atık su tesislerinden kaynaklanan atıklar hususunda stajlarınızı ciddi bir şekilde yapın. nedenine gelince bu yaptığınız stajın aslında okulda öğretilenlerle paralel ama bir o kadarda farklı olduğunu görücek daha çok pratik uygulama yapmış olucaksınız. karşılaşmanız tabii olan bütün problemler olucaktır. bunların çözüm yollarını görüceksiniz. pratiklik kazanmanız bir yana eğer gerçekten kendinizi verirseniz staj yaptığınız kurumdan iş teklifi dahi alabilirsiniz.

Toplam 5 staj yaptım 2 senede. Gerçekten çok şey gördüm ve öğrendim keşke zamanım olsaydıda birkaç yerde daha yapabilseydim.

bende bir çok yenilik ve aynı zamanda da yeni teknolojiler gördüm analizler için. bir çok cihaz sadece staj yaptığım yerde vardı Türkiye genelinde bu açıdanda yeni şeyler görmek güzel.

@hazelcandan

mesela ICP cihazı gibi mi? :)) bende ılk ve tek antalya b.ş.b inde gordum ve kullandımm.. bunun yanısıra atıksu arıtma tesislerinin damaltmalı filtre biyodsık vs eskiyen yöntemlerle işletilmediğinide görme şanşımız oluyor.. kendi adıma daha çok ve farklı alanlarda staj yapmak isterdim dogurus...

keşke her söyledikleriniz doğru ve hayatta uygulanır olsa arkadaşlar, bunu gerçekten çok isterdim. o cihazları görmek ve kısa süreliğine uygulamalar yapmak çok güzel ama bir o kadarda eksik inşallah istedikleriniz doğrultusunda ilerlersinizde sonuçlara kısa ve sağlıklı bir süreçte varırsınız.bu arada can ICP,GS MS, İYON KROMOTOGRAFİ GİBİ CİHAZLAR zor ve zahmetli cihazlardır.. laboratuvar istiyorsan ..söylemek istedim.. tabi şuan ne işle uğraşıyosun bilmiyorum affına sığınarak söylemek istedim.

@ozgur3532

staj zmanı hepsını kullandım ve dah bi yıgın aletii ;)) laboratuarda çalışmayı dusunmedim hiç..yeni mezun oldum daha.. tatildeyim :))

cihazları kullanmak kolay zaten gittiğin yerde hemen öğreten birileri ouyor.cihazı kuran ekipde anlatıyor. lab.da bunları yapanlar zaten müh. değil o bakımdan bir sorun yok :)

herkes birşey bildiğini zannediyor fakat bilmiyor bu memelekette bu yüzden tecrübeli mühendisler aranıyor. cihazları öğrenmek kolay diyerek işe girilmiyor bunu hatırlatayım.. ben aşağılamak veya yermek için birşey söylemiyorum...kimse üzerine alınmasın ama benim söylemimin üzerine birşey yazıldığı için cevaplama lüksüm doğuyor.:) hepimiz görecez ve öğrenecez

@hazelcandan

kessinlikle cnm :)) en saglamı lise mezunu ztnn :)) bide yaşlı bi kımyager oluyo genelde...

cihaz bilen işe giriyor yazmadığım için iyi okuyup cevap yazılması çok iyi olur. :rolleyes: burdan polemik yaratmaya gerek yok.

Gereksiz mesajlar silinmiş ve konu yeniden aktifleştirilmiştir.
Faydalı bir konu yarıda kesmek olmazdı. İyi paylaşımlar..

merhaba gonca hanım gordugum kadarıyla siz cevre mühendıslıgı konusunda baya tecrube kazanmısınız bn daha 1 . sınıfı okuyacagım yenıyım yanı eger ımkanım olursa sızden yardım almak ve tecrubelerınızden yararlanmak ısterım saygılarımla sedat mert

forumda bulunan bir çok tecrübeli çevre mühendisi arkadaşımız var her konuda bütün arkadaşlarımız seve seve yardım ederler hiç merak etmeyin.:)