Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Su alma yapıları yardım..

Konu, 'ARŞİV' kısmında erva tarafından paylaşıldı.

 1. erva

  erva CMNet Üyesi

  Merhaba ;
  Suların arıtılması dersi projesinde nehirden su alma yapılarında emme kuyusunun sayısına ve cidar kalınlığına neye göre karar vereceğim. Aralıkları biliyorum ama neye göre seçeceğimi bilmiyorum kafama göre bir şey almak istemiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.
  Teşekkürler. Sorduğum sorulara kimse cevap vermiyor çok kötü hissediyorum kendimi :(
   
 2. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Nehirden su alıyorsun boru çapı ile ilgili sorun var sanırım dogrumu
   
 3. erva

  erva CMNet Üyesi

  nehirden su alıyorum evet.su alma kuyusunun sayısına ve cidar kalınlığına karar veremedim.
   
 4. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Nehirden ham su alınırken genellikle regulator İnşaa edilir su seviyesi yükseltilir daha sonra debi hesaplarına, yük kayıplarına göre boru çapı tayin edilir.emme kuyusu diye birsey ile hiç karşılaşmadım.bir yerde eksiklik olmasın!
   
 5. erva

  erva CMNet Üyesi

  pardon ilk başa yanlış yazmışım su alma kuyusu sayısı ve kuyuların cidar kalınlığına nasıl karar verdiğimizi sormak istemiştim.
   
 6. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  İlk önce su ihtiyacınızı bilmeniz gerekmektedir daha sonra kuyu açacağınız yerde zeminin genel özelliklerini, dinamik ve statik su seviyelerini bilmeniz gerekmektedir.sert zeminlerde açılan kuyular ve yeraltı su seviyelerinin düşük olduğu yerlerde kuyu çapı küçük 15" inch gibi çaplar kullanılır.Aluvyon özellikli zeminlerde açılan kuyular daha büyük çaplıdır 19" inch gibi.pompa tecrübesi ile bir kuyudan ne kadar su alacağınızı görürsünüz, su ihtiyacınız bellidir buna göre kuyu sayısını belirlersiniz. Kısaca bu sekilde özetleyebilirim.daha spesifik sorular olursa yardımcı olmaya çalışırım.
   
 7. erva

  erva CMNet Üyesi

  Merhaba ;
  Bir konuda daha yardım isteyeceğim .Su alma yapısı -terfi merkezi örnek autocad çizimi varsa paylaşabilir misiniz.? Sitede ki örnek projelerde bulamadım.
  Teşekkürler...
   
 8. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici

  Genellikle nehir ve deniz suyu arıtım sistemlerine alınan ham su direk olarak pompa ile çekilmek istenmez. Su alma yapısından ziyade daha basit ve maliyetsiz olan keson kuyular kullanılır. Keson kuyuların en büyük avantajı maliyetinden öte, kuyuya süzülen suların doğal bir filtrasyona uğramasıdır. Bir nevi doğal bir ön arıtım görevi görürür.

  Kuyu sayısına gelince, bu büyük oranda zeminin geçirimliliğiyle alakalı bir durum. Eğer açılacak kuyular nehir yada denize paralel olmayacaksa çok fazla kuyu açmak = daha büyük debiler anlamına gelmez. Çünkü açılacak diğer kuyular öncekilerin debisinden yiyecektir.
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...