Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

su seviyesi yükselmesi ve canlı yaşamına etkileri

Konu, 'ARŞİV' kısmında Murat Emre Şahin tarafından paylaşıldı.

 1. Murat Emre Şahin

  Murat Emre Şahin CMNet Üyesi

  Bir HES şantiyesinde çevre görevlisiyim. HES su tutmaya başladığında göl seviyesi 2 m yükselecek. Bir göldeki su seviyesinde ki yükselme göl ekosisteminde canlıları nasıl etkiler?

  Bu konu hakkında görüşü olan veya elinde kaynak olan arkadaşlar yardım edebilir mi?

  İlginiz için şimdiden teşekkürler
   
 2. Çağatay Çetinkaya

  Çağatay Çetinkaya CMNet Üyesi

  Su seviyesi arttıkça, güneş ışınlarının gölün alt seviyelerine inmesi zorlaşacaktır. Bu da fotosentez yapan birincil canlıların yaşamasını kısıtlayacaktır. Bu canlılarda ki azalma ya da tamamen kaybolma gölde ki ekosistemi bozacaktır.
  Benim görüşlerim bu yönde.
   
 3. Hazel Candan

  Hazel Candan CMNet Üyesi

  su seviyesi aynı zamanda güneş ışınından dolayı sıcaklığında değişmesini etkiler gibi geliyor. Buda sıcaklık katmanlarının seviyelerinde değişikliğe neden olur sanki :)
   
 4. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Güzel noktalara değinilmiş..

  1. Su seviyesindeki artış güneş ışınlarının daha derinlere temasını engelleyecektir aynı zamanda su sıcaklığınıda düşüş olacaktır. Soğuyan suda çözünen oksijen miktarı artacaktır tabi suda sirkülasyon var ise canlılar için olumlu olacaktır.

  2. Varsa sudaki kirlilik seyrelecektir.

  3. Su miktarı arttığı için suda çözünen mineral miktarı derişimi azalabilir.. (Ek mineral çözünümü olmaz ise)
   
 5. Ceyda Kazancioglu

  Ceyda Kazancioglu CMNet Üyesi

  Göl 2 m yükseldiğinde kıyıda da bir miktar yükselme yaşanacağı için kıyı ekosisteminde değişmeler gözlenebilir. kıyılara yumurta bırakan canlılar için bir etkisi olacaktır.
   
 6. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  akarsu rezervuara dönüşeceğinden seviyesi yükselecektir. akımın hızlı olduğu darboğaz noktalar azalacaktır. genişleyen akarsu enkesidinde debi sabitken hızda çok fazla azalmalar varsa şu fotoğraftaki akıntıya karşı yüzen upstream balıklar daha durgun suda yüzmek zorunda kalacaklarından solungaçlarına yeterli debide su alamazlar. göl seviyesi yükseldikçe gölü besleyen akarsulara doğru yükselecek ve bu tür hızlı metabolizmalı oksijen ihtiyacı yüksek tatlısu balıklarının yaşam alanlarını kapatıp sonlarını getirecektir.
   
 7. Murat Emre Şahin

  Murat Emre Şahin CMNet Üyesi

  konuyla ilgili fikir beyan eden arkadaşlara teşekkür ediyorum.

  iyi günler dilerim.
   
 8. n. jinda inanç

  n. jinda inanç CMNet Üyesi

  bitirme ödevim için konu arıyorum ama çok kararsız kaldm.bulduğum konular pek ilgimi çekmedi.
  ekolojiyi oldm olası severim.acaba 'Bir göldeki su seviyesinde yükselmenin göl ekosistemindeki canlılarıa etkisi' diye bi konu alsam çok mu hafif kaçar? yada başka nasıl bi konu alabilir?fikirlerinize ihtiyacım var teşekkürler :)
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...