Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Su seviyesi

Konu, 'ARŞİV' kısmında Tuğba Cabi tarafından paylaşıldı.

 1. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Merhaba,
  Uzun havalandırmalı aktif çamur prensibine dayalı biyolojik-kimyasal arıtma tesisi işletiyorum.Tesiste su seviyesi çok yükseldi,üretim geçen sene artmıştı fakat seviye bu kadar yüksek olmuyordu.Her ünitede her havuzda seviye yüksek.Girişte debimetrem olmadığı için ölçemiyorum.Acaba farklı bir problem mi var?Suyun gitmesini engelleyen bir yer mi var bilemiyorum..
   
 2. Hasan Caglar

  Hasan Caglar CMNet Üyesi

  Havalandırma tankınızın çıkış savak uzunluğu ve savaktan akan suyun eski ve mevcut yüksekliği nedir?
   
 3. MÇK

  MÇK CMNet Üyesi

  Tesis projelendirilirken hidrolik profil yanlış çıkarıldıysa,havuz içerisindeki ve havuzlar arasındaki yük kaybı yanlış hesaplandıysa,havuzların kotlarıyla ilgili bir hata varsa bu problemi yaşayabilirsiniz.Ya da savak kapakları,kanal kapakları gibi kapaklarınız yeterince açık değildir.Aklıma gelen bunlar.Bunların dışında aşırı olmadıkça debi artışı su yüksekliğini etkilemez,yanlızca atıksuyun havuz içerisindeki hidrolik alıkonma süresini etkiler.
   
 4. Hasan Caglar

  Hasan Caglar CMNet Üyesi

  düz savaklarda debi - yükseklik ilişkisi

  Q= 1.83 * L * h^3/2

  Havalandırma Tankı çıkış debisi = Son Çökeltme Tankı çıkış debisi + Geri devir pompa debisi

  Çökeltme Tankı çıkış savağı tipine göre debisini rahatlıkla hesaplayabilirsiniz.

  geri devir pompasının çıkışında debimetre olması lazım artık :) yoksa bile harcanan güç veya amperden ve basma yüksekliğinden debisini yine hesaplayabilirsiniz.

  denklemin her iki tarafı birbirine eşit ise sistemde tıkanıklık yok demektir. :)
   
 5. Serhat Güler

  Serhat Güler CMNet Üyesi

  Tuğba üretimde oluşan atıksu kaynaklarını tekrar ncele istersen. Üretimden kaynaklanan bir sıkıntı olabilir. Havuzlarda çalışan pompaların çalışmasında bir anormallik görmüyosan sıkıntı üretimden kaynaklanıyordur.
   
 6. Çağatay Çetinkaya

  Çağatay Çetinkaya CMNet Üyesi

  Her ünitede seviyenin yüksek olması sağlıklı bir durum değil. Sanırım tesiste tek noktada terfi yapılıyor. Şayet durum böyle ise, pompa, vana yada kapaklardan kontrole başlamanız iyi olacaktır. Hidrolik akım şemasından da kısaca bahsederseniz daha sağlıklı cevaplar alabilirsiniz. Çünkü sorun hidrolik akımdan kaynaklanıyor.
   
 7. seyaher

  seyaher CMNet Üyesi

  giriş debimetrem yok demişsiniz.bunu çok basit sayaç sistemiyle çözebilirsin debimetre olmadan.örnek:terfi pomapalrının kapasitesi 300 m3/saat.sayacı taktın pompanın kontaktörüne pompa çalışmaya başladğı anda sayaç ta çalışacak ve sayacak.saat 10 il saat 11 arası yani 1 saatlik değer okudun not eettin.hesap 11deki değer:16774,42 10 daki değer 16773,56 (16774,42 -16773,56 )x300 m3/h =258 m3/h olarak bunu günün her saati tablo yapıp takip edebilirsiniz ve toplam günlük debin çıkar ortaya . bu şekilde pompalarınız ne kadar çalışmış bilrsiniz ve bakım porgramı yapabilirsiniz.bunu diğer ekipmanlara da yapabilirsiniz.
   
 8. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Merhaba,
  Sorunu çözdük;çok basit gördüğümüz bir olay ama seviyeyi yükseltebiliyor.Havanladırma havuzunun ortasında çökeltme havuzundaki boruda tıkanma olmuş.Temizleme işlemi ile sorun halloldu.Teşekkürler.
   
 9. Yusuf Gkz

  Yusuf Gkz CMNet Üyesi

  tesisin her yerinde yukselme oldu demıtınız pekı bu sartlarda son cokeltıme gıden boruda tıkanma vardıysa son cokelmede yukselme nası oldu acaba??
   
 10. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Çökeltme havuzundaki seviye de yüksek gelmişti önce.Fakat sonradan farkettik ki diğer ünitelerdeki gözle görülür artış çökteltme havuzundaki gibi değil.Ayrıca burada zorlandığımız konu ünitelere geçişlerde borular havuzun altından geçiyor.Bu yüzden bunu üstten kuşbakışı bakınca göremiyorsunuz.
   
 11. Yusuf Gkz

  Yusuf Gkz CMNet Üyesi

  Cevap: Su seviyesi

  tabiki haklısınız öğrencilikte çizilip bakılıp sorunları çözmek gibi değildir tabi öğrenciliğime verin ... tesekurler