"Su sıfır derecede donar" yalan çıktı!

Can Avşar

Genel yönetici
Genel yönetici
Kayıt
25 Şubat 2009
Konu
340
Mesaj
1.130
Tepki
831
Şehir
Antalya
Bilim insanları, saf suyun sıfırın altında 48 derecede donduğunu buldu.

Sonuçları Nature dergisinde yayımlanan araştırmada yer alan, Utah Üniversitesi fizikçilerinden Valeria Molinero ve meslektaşı Emily Moore, geliştirdikleri bilgisayar programı yardımıyla su moleküllerinin ancak sıfırın altında 48 santigrat derecede küçük kümecikler oluşturduklarını, bu kümeciklerin oluşumundan sonra suyun donabildiğini tespit etti.

Suyun donabilmesi için, su moleküllerinin etrafına tutunabileceği partiküller olması gerekiyor. Ancak gerçek saf suda hiçbir yabancı madde bulunmadığı için su moleküllerinin, etrafına toplanacakları ilk adacığı kendilerinin oluşturması gerekiyor. Molinero’ya göre, sıfırın altında 48 santigrat derecede dört su molekülü, diğer bir molekülün etrafında toplanarak, donma için gerekli ilk iskeleti oluşturuyor.

AA

su can avsar.jpg
 

Orkun Mumcu

Daimi üye
Kayıt
20 Ekim 2011
Konu
1
Mesaj
38
Tepki
37
araştırılmış mı bilmiyorum ama bu araştırmaya göre diğer saf sıvıların da donma sıcaklığı farklılıklar gösterebilir
yanılıyormuyum...
 
Kayıt
23 Eylül 2015
Konu
0
Mesaj
0
Tepki
300
anadolu ajansının bilim haberlerini sunuş biçimi kötü. suyun 0 santigrat derecenin çok altında donmadan kalabilmesi anormal bir olay değil. aşırı soğuk su (türkçeye aynen çevirilmişi super cold water) 1 atm'de "olağan" 0 santigrat sıcaklıktan daha düşüğünde sıvı halde kalabiliyor. habere konu olan bilimciler bu sıcaklığın en alt sınırını bulmuşlar galiba. aşırı soğuk su kabına bir fiske vurunca ani bir kristallenmeyle saniyeler içinde buz kesiyor.

şuradaki gibi:
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.


videodaki deneyi yapan amatörler abd deniz piyadeleri. lakapları jar head. onlar bile bunu keşfedebilmiş kendi imkanlarıyla ama anlaşılan anadolu ajansı onlardan bile daha kavanoz kafa.

bu arada kışın buzlanmayı engellemek için yolları tuzlayıp suyun "saflığını" azaltmaya çalışan belediye ekiplerinin çabasının boşuna olduğunu da anadolu ajansı haberinden öğreniyoruz. belediyelerin tuzlayarak suya safsızlık katacaklarına suyu saflaştırmaya çalışmaları gerekiyor bu haberden anladığımız kadarıyla. (pratikte bunun böyle olmadığını biliyoruz). ajansın haberini okuduktan sonra çelişkilerimizle baş başa kalıyoruz.

anadolu ajansının yapacağı bilim haberi bu kadar olur.
 
Yukarı Alt