Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

"Su sıfır derecede donar" yalan çıktı!

Konu, 'ARŞİV' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Bilim insanları, saf suyun sıfırın altında 48 derecede donduğunu buldu.

  Sonuçları Nature dergisinde yayımlanan araştırmada yer alan, Utah Üniversitesi fizikçilerinden Valeria Molinero ve meslektaşı Emily Moore, geliştirdikleri bilgisayar programı yardımıyla su moleküllerinin ancak sıfırın altında 48 santigrat derecede küçük kümecikler oluşturduklarını, bu kümeciklerin oluşumundan sonra suyun donabildiğini tespit etti.

  Suyun donabilmesi için, su moleküllerinin etrafına tutunabileceği partiküller olması gerekiyor. Ancak gerçek saf suda hiçbir yabancı madde bulunmadığı için su moleküllerinin, etrafına toplanacakları ilk adacığı kendilerinin oluşturması gerekiyor. Molinero’ya göre, sıfırın altında 48 santigrat derecede dört su molekülü, diğer bir molekülün etrafında toplanarak, donma için gerekli ilk iskeleti oluşturuyor.

  AA

  su can avsar.jpg
   
 2. Orkun Mumcu

  Orkun Mumcu CMNet Üyesi

  araştırılmış mı bilmiyorum ama bu araştırmaya göre diğer saf sıvıların da donma sıcaklığı farklılıklar gösterebilir
  yanılıyormuyum...
   
 3. Serhat Güler

  Serhat Güler CMNet Üyesi

  -48 pek inandırıcı gelmedi bana açıkçası denemek gerekir.
   
 4. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  anadolu ajansının bilim haberlerini sunuş biçimi kötü. suyun 0 santigrat derecenin çok altında donmadan kalabilmesi anormal bir olay değil. aşırı soğuk su (türkçeye aynen çevirilmişi super cold water) 1 atm'de "olağan" 0 santigrat sıcaklıktan daha düşüğünde sıvı halde kalabiliyor. habere konu olan bilimciler bu sıcaklığın en alt sınırını bulmuşlar galiba. aşırı soğuk su kabına bir fiske vurunca ani bir kristallenmeyle saniyeler içinde buz kesiyor.

  şuradaki gibi:
  http://www.youtube.com/watch?v=9V5gLPIbE2g

  videodaki deneyi yapan amatörler abd deniz piyadeleri. lakapları jar head. onlar bile bunu keşfedebilmiş kendi imkanlarıyla ama anlaşılan anadolu ajansı onlardan bile daha kavanoz kafa.

  bu arada kışın buzlanmayı engellemek için yolları tuzlayıp suyun "saflığını" azaltmaya çalışan belediye ekiplerinin çabasının boşuna olduğunu da anadolu ajansı haberinden öğreniyoruz. belediyelerin tuzlayarak suya safsızlık katacaklarına suyu saflaştırmaya çalışmaları gerekiyor bu haberden anladığımız kadarıyla. (pratikte bunun böyle olmadığını biliyoruz). ajansın haberini okuduktan sonra çelişkilerimizle baş başa kalıyoruz.

  anadolu ajansının yapacağı bilim haberi bu kadar olur.
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları