Su temini ve atıksu uzaklaştırma ders notları

Can Avşar

Genel Yönetici
Genel Yönetici
BÖLÜM-I Giriş

Su, insan ve diğer canlıların ana ihtiyaçlarının başında gelir. İnsan vücudunun %90’ı sudur. Aç kalan bir insan uzun süre yasayabilmesine rağmen , susuz kalan bir kimse kısa sürede ölmektedir. Fert olarak sadece içmek için gerekli olan su ihtiyacı günde 4-5 litreyi litreden fazla değildir. Bununla beraber toplumlar teşekkül edip, köy, kasaba ve şehirler oluştuktan sonra, Fertlerin su ihtiyaçları büyük ölçüde artmakta ve toplumların hayat standartlarına bağlı olarak fert başına günde 100–400 litreyi bulmaktadır. Toplumların gelişmişliği, uygun kalitede ve yeterli miktarda suyun bulunmasına bağlıdır. Bundan dolayı su temini ve kanalizasyon tesisleri fertlerin ihtiyacı olmaktan çıkıp, toplum için bir zaruret haline gelmiştir. Yeteri kadar temiz su ve kullanılmış suları uzaklaştırma tesisleri bulunmayan toplumlarda kolera,tifo vb salgın hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

Dosyalar

Cansu Bağ

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
maalesef göndermiş olduğunuz not içerisinde yer almıyor. daha çok su alma yapısı ve dağıtımıyla alakalı bir not bu. bana daha çok içme suyu arıtma tesisinde yer alan ünitelerin ayrı ayrı çizimleri gerekiyor. mesela kaskat havalandırıcı, ızgara, çökeltim havuzu vs. ne kadar çizim yaptıysak da projeyi hocamıza beğendiremedik. verilen debiye göre hesaplamalarımız doğru fakat çizimlerde eksiklerimiz var. onun için örnek çizim aramaktayım.

Can Avşar

Genel Yönetici
Genel Yönetici
maalesef göndermiş olduğunuz not içerisinde yer almıyor. daha çok su alma yapısı ve dağıtımıyla alakalı bir not bu. bana daha çok içme suyu arıtma tesisinde yer alan ünitelerin ayrı ayrı çizimleri gerekiyor. mesela kaskat havalandırıcı, ızgara, çökeltim havuzu vs. ne kadar çizim yaptıysak da projeyi hocamıza beğendiremedik. verilen debiye göre hesaplamalarımız doğru fakat çizimlerde eksiklerimiz var. onun için örnek çizim aramaktayım.
zaten adından da anlaşılacağı üzere içme suyu arıtma tesisi ile ilgili bir ders notu değil. İçme suyu arıtma bölümüne de baktınız mı?