Suda koliform bakteri

Aysun Kurt

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
10 Mart 2011
Mesajlar
101
Beğeniler
16
#1
Arkadaşlar merhaba, köy yakınında kurulmuş olan bir otomotiv yan sanayi firmasında çevre ve isg sorumlusu olarak çalışmaktayım. Suyumuz kuyu suyu olup kuyulardan çekildikten sonra buyuksehir su ve kanalizasyon idaresinin şebekelerinden bizlere ve köye dağıtılmaktadır. Köydeki söylentiye göre sular kanalizasyon sularıyla karışıyormuş idareye göre öyle birşey yok.. 3 ayda bir sularımızı halk sağlığı laboratuvarına gönderiyorum. Sularımızdan Ara ara koliform bakteri çıktı en son bugün aldığım sonuçlara göre 100 ml suda 90 tane koliform bakteriye rastlanmıştır. Sistemimiz kısaca şöyle ; Şebekeden alınan su bizim aktif karbon, tortu filtrasyon, kun antrasit, klor dezenfektan ve yumusatma reçinelerinden geçtikten sonra 22 tonluk havuzumuzda depolanmaktadır. Günde ortalama 8 ton su kullanımımız var ve arıtma depoda su azaldıkca calısmaktadır. Arıtıldıktan sonra su deposuna depodanda firma içerisine dağılmaktadır. Ayrıca işçilerin su içmek amacıyla kullandıkları sebiller var onlarda ters osmoz metoduyla artılmaktadır. Bu koliform çıkan su numunesi ise depodan sonra dağıtılan sudan alınan örnektir ve işçiler bu suyu çay olarak kullanıyorlar.. Size sorum tekrar 3 ayrı noktadan numune almak istiyorum,

1- ham su şebekeden gelen sudan
2- arıtma sonrası havuza doldurulan sudan
3- arıtma yapan sebillerden

1-ham sudan almammın sebebi eğer onlarda koliform çıkarsa buyuksehiri arayıp konuya mudahale etmelerini sağlamak
2- arıtma sonrası ve sebillerden almamın sebebi eğer arıtmamızda klor dezenfektan yapılıyorsaa koliform oranının 0 çıkması arıtmanın çalışıp çalışmadığını tartmak ve eğer orası ttemiz çıkarsa sorunun havuzdan kaynaklandığı ortaya çıkacak..

Arkadaşlar sizce ilerleyeceğim yol doğrumu bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinicem..
 

Murat Erdem

Genel Yönetici
CMNet Üyesi
Kayıt
17 Aralık 2008
Mesajlar
413
Beğeniler
369
Şehir
İstanbul
#2
Aysun Hanım Merhabalar,

Bir hemşeriniz olarak çalıştığınız yeri az çok tahmin edebiliyorum :) Sözünü ettiğiniz yerde bir kaç köy ve dağınık hayvan barınakları var. Su kaynağınızın Kuyu Suyu olduğunu yazmışsınız. Bildiğiniz üzere oradaki köylerde düzenli bir kanalizasyon sistemi yok, kaldı ki hayvan barınakları yada kuyunuza yakın otlak alanlarda zaten bir kanalizasyon sisteminden söz etmek mümkün değil. Dolayısıyla yağışla birlikte kuyunuz bu etkenlerden dolayı koliformla besleniyor.

Numune alma noktalarına gelirsek, basınçlı hattan sisteme koliform gelmesi çok düşük bir ihtimal, merak ettiğim konu kloru kaç ppm dozluyorsunuz acaba ? 22 tonluk bir depodan söz etmişsiniz gerekli kontak süresini uygun dozlamayla sağlayabiliyor musunuz ? günde ortalama 8 ton su tüketiyormuşsunuz bu demektir ki teorik olarak 3 gün bekleyen su var depoda. Dozlamada bu dikkate alınıyor mu ?

Sebilleri RO sistemiyle arıtıyormuşsunuz, bu noktadan numune almanızın bi yararı olmaz, her ne kadar öncesinde koliform olma ihtimali olsada ürün suyunda bırakın koliformu, virüs bile olmaması gerekir. Aksi zaten fiziksel olarak da imkansızdır, çünkü RO iyonik boyutta bir arıtım yapar. Bana kalırsa kuyu ve 22 tonluk deponuzdan numune almanız yeterlidir.

İyi Çalışmalar..
 

Aysun Kurt

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
10 Mart 2011
Mesajlar
101
Beğeniler
16
#3
Murat bey merhaba,

cevapladığınız için teşekkür ederim.. Klor dezenfektan tankı 100 brim göstergesine sahip 0-10-20-....100 şeklinden birimlendirilmiş arıtma firmasının bize 10 birim olması gerektiğini söylemişti. otomatik olarak 10 birim klor kullanılıyor.

Ben sebillerden almak istemem ortamımız hijyenik değil ve suyu kullananlarında hijyene önem vermemesi suyun depoda beklemesi sebeplerinden dolayı sebilden de istedim fakat müdürüm saolsun reddetti :)
 

Murat Erdem

Genel Yönetici
CMNet Üyesi
Kayıt
17 Aralık 2008
Mesajlar
413
Beğeniler
369
Şehir
İstanbul
#4
Aysun Hanım klorlama sisteminiz biraz Türk usulu çalışıyo anladığım kadarıyla :) Tabi biz dezenfektan tankının hacmini bilmiyoruz kaldı ki bilsek bile % kaçlık klor çözeltisi kullanıyorsunuz bu belli değil. Yani hala klorla ilgili birçok bilinmeyen var ortada. Düzgün bir klorlamada söylediklerinizin hiç birisinin olmaması gerekir ki, tankınız zaten kontak süresi için oldukça büyük. Nacizane tavsiyem, bu konuda çalıştığınız firmala görüşüp yukarıda anlattığım unsurları kendilerine sorun. Bu arada klor'u kendiniz mi tenin ediyorsunuz ? Eğer öyleyse büyük ihtimalle % 16 lık sıvı klordur.

Birde kuyu suyu olması sebebiyle büyük ihtimalle organik kirlilik vardır suda, eğer öndeki Aktif Karbon yeteri kadar büyük seçilmemişse,( genelde firmalar ucuz olsun diye küçük seçerler ) Havuzda THM oluşumu da vardır ki bu sağlık açısında son derece tehlikeli biliyorsunuz.

Anladığım kadarıyla kloru sudan alacak herhangi bir yapı yada ikincil bir Aktif Karbon sistemi de yok ortada, peki bu kullanım noktasında sorun teşkil etmiyor mu ?

Sebillerdeki hijyen sorununu anlamadım, Osmozlarda mı bi sıkıntı var ?
 
O

oseflek

#5
Benim arıtma tesislerimde de aynı sorun var. içme suyunu ters osmoz dan sağlıyoruz ve arıtma çıkışından aldığım numunelerde koliform >100 olarak çıkmış durumda. İşin garibi depo içerisinden değil arıtma çıkışından aldığım numunede çıktı. bunun sebebi ne olabilir? depo içerisine tablet klor atmaya başladım. böylece uçucu olan klorun depo içerisinde kalma süresini uzatacağımı düşünüyorum. Ayrıca kullanma suyunuda yakınımızda bulunan yüzeysel akarsudan sağlamaktayız. bu arıtma tesisi de kum+karbon+yumuşatma sisteminden oluşuyor. o arıtmanın depolarında da e.coli ve koliform çıktı. kullanma suyu olduğundan klor ile tüm depoları şokladım. tekrar analiz yaptırmadım. ama analiz yapmadan önce başka ne gibi müdahaleler yapabilirim? İki arıtma tesisinin de çıkışına U.V. Filtre koysam mı acaba diyorum? ne kadar doğru bir çözümdür acaba?
 

Yukarı Alt