• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Suda oluşan yosun ve alg sorunu

Aysun Kurt

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar merhaba,

Ben talaşlı imalat sektöründe çalışıyorum. Fabrikada klorlama,kum-antrasit, aktif karbon, yumuşatma sisteminden oluşan küçük bir arıtma var. Suyumuz kuyu suyu ve çok sert su. Arıtma cihazlarını kuran firma bir türlü sistemi oturtamadı ve hep sorun çıkıyor. Yağlı parçaları yıkamak için yağ sökücü solvent kullanılıyor sorun şu ki yıkama makinesine giden temiz su borularından yosun çıkıyor. Suyun analizini yaptırmıştık bakteri yok yosun neden oluşur ? nasıl çözebilirim bu sorunu yardımlarınızı bekliyorum...:(

Ozon jeneratörü genellikle avrupada dezenfektan olarak kullanilan bir sistem. Yeşillenmeden bahsettinz bu tamamiyle bir canli oluşumundan meydana geldigi için bu tarz bir dezenfektan ile bu canlilarin bertaraf edilmesini saglayabilirsiniz. Ozon ucucu bir madde oldugu içinde her hangi bir kalinti birakmamakta. Internetten bir cok yerden bulabilirsiniz. Detayli bilgiyide satan arkadaslardan verebilir diye tahmin ediyorum. Hatta bir tavsiye olarak önce bir deneme yaptirin sonra alin.

Arkadaşlar merhaba, çalışmakta olduğum tesiste bulunan havalandırma havuzunda su yüzeyinde algler oluşmuş durumdadır. Su yüzeyi yemyeşil görünüyor. Bu algleri yok etmek için önerebileceğiniz birşey var mı?

Merhaba;
Alg olduğundan emin misiniz? Su mercimeği olma ihtimali yüksek. Fotoğraf gönderebilirseniz ona göre bir yorum yapabiliriz.

Tahmin ettiğim gibi bu alg oluşumu değil. Havalandırma havuzlarında ve son çöktürme tanklarında bolca gördüğümüz su mercimeği bunlar. Havaların ısınmasına bağlı olarak özellikle havuzların ölü hacimlerinde ve durgun yerlerinde üreme gösterirler. havalandırma havuzunda azot ve fosfor salınımına bağlı olarak büyümeleri hızlanır. bir nevi azot ve fosforu gideriyorlar ama ölü hacim ve oksijen girdisini engellediği için ilerleyen zamanlarda çok sıkıntı verebilir. size önerim tasdikli bir su ile yüzden onları atmanız. bunlar için geliştirilmiş bazı kimyasallarda var onlar da kullanılabilir ama ilk etapta bu sistemi deneyin ve azot ve fosfor giderimli bir tesisiniz ise mümkün mertebe bu parametrelerde verimi yüksek tutun ki üreme bir daha olmasın.
Kolay gelsin...

ayrıca sizin gösterdiğiniz fotoğrafta çalışmayan bir havuz herhalde. bu bölümlerde daha fazla görülür. burası içinde aynı yöntemi uygulayabilirsiniz.