Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sulu atık bertarafı

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Gülin Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Gülin Özcan

  Gülin Özcan CMNet Üyesi

  Kimyasal ekstraksiyon işleminden sodyum bi karbonat ve sodyum bi sülfit içeren 4-5 tonluk sulu atık çıkıyor (çoğu su). Tesiste arıtma tesisi yok. Bu atığı laboratuvar kimyasalı adıyla bertaraf ettirmek çok maliyetli oluyor. Bu durumda ne yapılabilir?
   
 2. Gizem Sunar

  Gizem Sunar CMNet Üyesi

  Selam, : )
  atığın önce tehlikeli olup olmadığını anlamak için analizini yaptırabilirsin. Çoğunun su olduğunu söylemişsin, tam olarak emin değilim ama konsantrasyonu düşükse belki tehlikesiz atık olarak değerlendirilebilir. Öyle bi'şey vardı da tam hatırlayamadım, hatırlayan arkadaşlar varsa yardımcı olabilirler belki? Ben de bakayım biraz.
   
 3. Gülin Özcan

  Gülin Özcan CMNet Üyesi

  Analiz yaptırmaya gerek olacak kadar kirletici birşey yok diye düşünüyorum içinde. Atıksu analiz parametreleri değerlerinin de cok altında cıkar gibi geldi.bir kısmı da CaCl2 tuzu..
   
 4. Gizem Sunar

  Gizem Sunar CMNet Üyesi

  Yoktur da atığı neye dayanarak arıtım yapmadan deşarj ediyosun diye sorduklarında elinde analiz raporun olur. Yani genelde bu raporu bunun için kullanıyorlar. Sen bilirsin tabi yine de. Sadece bi fikirdi.
   
 5. Gülin Özcan

  Gülin Özcan CMNet Üyesi

  tesekkürler yinede:)
   
 6. Sevcan Bayram

  Sevcan Bayram CMNet Üyesi

  Gülin Hanım Merhaba,
  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü suyun tehlikesiz olduğuna dair resmi bir evrak görmek istiyor. Bu nedenden dolayı oluşan atıksulara analiz yaptırmanızı tavsiye ederim.
   
 7. hepaistos

  hepaistos CMNet Üyesi

  Tehlikeli Maddelerin ve Müstahzarların Sınıflandırılması, Ambalajlanması Ve Etiketlenmesi Hakkında Yönetmelik göre

  CaCl2 233-140-8 Xi; R36

  Xi: Tahriş edici
  R 36: Gözleri tahriş eder.

  sulu ortamda büyük ihitmal tehlikesiz çıkacak yinede analizi yaptırın maksat laboratuvarlar kazansın.
   
 8. Gülin Özcan

  Gülin Özcan CMNet Üyesi

  İl çevre müdürlüğü bu suyu kanala verip vermediğimizi nasıl tespit ediyor?
   
 9. Sevcan Bayram

  Sevcan Bayram CMNet Üyesi

  Denetim esnasında soruyor, bununla da yetinmeyip Endüstriyel Atık Yönetim planında laboratuvar sıvıları hakkında detaylı bilgi verilmesini istiyor. Eğer laboratuvar sıvılarını lisanslı firmaya veriyoruz diye beyan ederseniz, atık verdiğinize dair UATF örneğini görmek istiyor.
   
 10. Emrah Çakılkaya

  Emrah Çakılkaya CMNet Üyesi

  Gülin Hanım Merhaba, 4-5 ton atıksu günlükmü oluşuyor.Eğer bu şekildeyse bertaraf maliyeti çok yüksek olur.Bu atıksuyu %90 a kadar saflaştırabiliriz. Sorununuz hala devam ediyorsa benimle iletişime geçebilirsiniz.
  Emrah ÇAKILKAYA
  emrah@cgdepurturkey.com
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...