• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Sulu çamur sorunu.

mine çelik

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
İzmir Açık Ceza İnfaz Kurumu
Merhaba arkadaşlar. Evsel Atıksu Arıtma tesisine bakıyorum. Sorun şu ki çamur ve polielektrolit etkileşime geçemiyor. Katyonik polieletrolit kullnıyorum sorun bu olabilir mi anyonik kullansam daha mı mantıklı olur sizce?

Kimyasalı aldığınız firmaya jar testi yapmak istediğinizi söyleyin. Gelsinler birlikte en uygun şarjdaki polimeri seçin ve sahada kullanın. Katyonik te olsa hepsinin yükü aynı olmadığı için farklı polimer denemeleri ile daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Ama genelde çamurlarda katyonik daha etkilidir.

@Çağatay Atay
Teşekür ederim anyonik aldırdım bir de öyle deneyeceğim bakalım...

Merhaba,
Aynonik poli ile verim almanız düşük ihtimal. Daha ziyade farklı marka katyonik poli deneyin derim. Bu arada poli hazırlanırken düzgün karışıyor mu ve çamur susuzlaştırma sisteminizde başka bir problem olabilir mi kontrol etmenizi öneririm.

Evet anyonik denedim malesef verim alamadım. bir poli öneriniz var mı ? karımşamda ve susuzlaştırmada bir sorun bulamadım. poli versem yoğunlaştırma havuzunun üzerinden nasıl olur sizce ?

Eğer poli basan hatta ve pompasında bir sıkıntı yoksa (genelde monopomp olur ve iç helezon kısmı kırılır ve çözeltiyi basmaz)..
Susuzlaştırmaya çamuru basan çamur pompası kapasitesi yoğunlaştırıcının kapasitesinden fazla çamur gelebilir bunuda çamur pompasında bulunan frekans ayarlayıcısıyla frekansı düşürüp deneye bilirsiniz.. Frekansını düşürüp gözlemleyin..
Susuzlaştırma ekipmanına göre ama genelde katyonik polielektrolit kullanılır.. İyice karıştığınan emin olun ve ilk 5-10 dk sulu çamur gelebilir sonra düzelir biraz bekleyin... kolay gelsin iyi çalışmalar

Kardeşim tesisinde satabilizasyon havuzunu yeterli miktarda havalandır. Sulu çamuru çekmeden önce havuzu en az 30 dk dinlendir.

merhaba arkadaşlar, işyerimizdeki atık su arıtma işleminde ph3 değerindeki çamurlu suya kostik karıştırarak ph12 yapıyorum ve ters işlemi Al2so4 ile ph8 e düşürüyorum sonra polielektrolit artırıyorum. hata-tecrübe olarak ne kadarpoli elektrolit vereceğimi tespit ettim ama ne zaman poli artıracagımı (ph) olarak bilmiyorum. normalde ph8 olduğunda artırıyorum, ama pek sonuç alamıyorum.

polielektrolitle jar testi yaptınız ya da yaptırdınız mı? polielektrolitlerin optimum çalışma phları çok fazla değişkenlik gösterebiliyor

Yaşar bey, pH değerini 9'a çıkardıktan sonra alüminyum sülfat eklemeyi deneyin bence. Çünkü benim tahminimce suya olması gerekenden fazla alüminyum sülfat ekliyorsunuz.
İyi çalışmalar.