• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Sürdürülebilir çevresel risk analizi

alperkcygt

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Sistem Çevre Danışmanlık
Danışmanlık firmasında çalışıyorum. Çalıştığımız bir otel bizden sürdürülebilir çevresel risk analizi istedi o kadar araştırdım ama bu konuya dair bir şey bulamadım. Yardımcı olabilecek birileri var mıdır acaba

Önce otel özelinde çevresel risklerin analizini yapın. Daha sonra çevresel sürdürülebilirlik adına araştırmalar yaparak tespit ettiğiniz çevresel riskleri sürdürülebilirlik ile entegre etmeye çalışın. Sizden istenen şeyleri copy paste yaparak ararsanız istediğiniz sonuca ulaşamayabilirsiniz. Önce ne istendiğini iyi anlamak ve ona göre araştırmak gerekir. Selamlar,

alperkcygtMerhaba,
Genelde bu tip değerlendirmeleri Sürdürülebilirlik ile ilgili eğitim almış olan kişi ve kurumlar yapıyor. Öncelikle firmanın ne istediğini bilmesi lazım. Sizden Çevre Danışmanlık hizmeti alıyorlarsa Çevre Risk değerlendirme raporlaması istemeleri gerekiyor ki bunu zaten ilk yıl 2 adet diğer yıllarda da yılda bir yapacaksınız. Sizinle irtibatta olan kişinin bu konuda bilgisi olmadığını düşünüyorum.

Sürdürülebilir Çevresel Risk konusunda çalışma yapabilmeniz için o firmadaki tüm bölümlerden veri almanız gerekiyor. Bence açıkca bu konuyu anlatmaya çalışın derim.

Çevresel Risk Raporunuzu/Analizini hazırlayın. Önemli riskleri sürdürülebilirlik kapsamında ele alarak önlemler alın. iyi uygulamalar için GRI sürdürülebilirlik raporları var. onlardan da uygulama örneklerine bakabilirsiniz. Firma Tam olarak ne istediğini bilmiyor olabilir. uluslararası bir raporlama sistemi için istiyorlarsa Sürdürülebilirlik danışmanına yönlendirebilirsiniz.

Ben bunu sürdürülebilirlik maddelerinin çevreyle ilişkili kısımları için risk analizi isteniyor diye yorumluyorum. Bu kapsamda çevre risk analizinizi yapın fazladan "Etkilenebilecek Sürdürülebilirlik Katılım Amaçları" diye bir sütun daha ekleyin ve risk analizi maddenizin hangi katılım amaçlarının potansiyel olarak etkilyebileceğini belirtin. Bence bu fazlasıyla işinizi görecektir. Ve çok fazla ilave iş çıkmamış olacaktır sizlerede.

1667560781886.png

Aynı şekilde bizlerden de istendi. Son bilgilerin üzerine eklenen bir şeyler var mı?
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

@Fatih Özcan

Aşama 1 için ise çok kapsamlı yapmanıza gerek yok. Ayrıca çevre mevzuat yükümlülüklerini tesisiniz için yerine getirdiğinizi düşünürsek, sizden talep edilen risk analizinin danışmanlık hizmeti içinde yeri yok. Sizden talep edilen risk analizi ile çevre risk analizinin(daha kapsamlı) arasında çok büyük farklar var.

Ben de bir soru sormak istiyorum o zaman, bir tesis ahşap atıklarını lisanslı tesise vermiyor, satıyor. Bu uygun mudur?