• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Sürekli atıksu izleme sistemleri tebliği taslağı

Ece İyidirli Öner

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Eskişehir Su ve Kanalizasyon İdaresi
11.09.2014 tarihinde sürekli atıksu izleme sistemleri tebliğ taslağı yayınlandı. Taslak tebliğe göre gerçek zamanlı uzaktan atıksu izleme sistemlerine online AKM ve KOI ölçümü eklenmiş. Sistem SKKY sınır değerlerinde artış olduğunda numune alma cihazına sinyal göndererek otomatik numune aldıracak, aynı zamanda il müdürlüğü ve bakanlığa sms atacak ve bu numuneyi yetkili personel alamayacak il müdürlüğü gelip alıp yetkili laboratuara gönderecek şeklindedir.
Tesiste anlık olarak değer SKKY sınır değerin üstüne çıktığında bu prosedür uygulanacak gibi gözüküyor. Eğer Tebliği inceleyen olduysa yorumlarını paylaşabilirse sevinirim

Bayağı kapsamlı bir taslak.
Bütünleşik Karşılaştırma Tesi - 3 ayda bir (end. tesisleri için) yapılmalı,
Sorumlu personel olacak,
Temel iş sağlığı güv. eğitimi alacak,
Su ve Atıksudan numune alma eğitimi alacak,
Kalibrasyon, bakım, performans testi yaptıracak, 6 ayda bir periyodik bakım-onarım olacak,
kayıtları 5 yıl saklayacak,
ilave parametreler ölçülecek( toplam 7: ph, sıcaklık, ÇO, İletkenlik, Debi, KOI, AKM)...
geri kalanını inceleyemedim, bu kadar bakabildim :)

Evet baya kapsamlı olmuş. Ancak biz bu kabini 2011/14'e göre kurduk ve sonrasında yazı geldiği için 2012/24 sayılı genelgeye göre revizyon yaptırdık. Tabii hepsi ayrı bir maliyet olarak geliyor. Sonuçta kabini yaptırılanların yeni çıkan genelge, tebliğ vb nedenlerle devamlı güncellemesi gerekiyor. Ve şimdi tekrar revizyon gerekecek.

Bunun dışında ben anlık olarak bir değer SKKY sınır değerini aştığında otomatik olarak numune alınması ve bu numunenin İl Müdürlüğü tarafından alınarak yetkili laboratuara gönderilmesi kısmına takıldım. Evsel atıksu arıtma tesisiyiz dolayısıyla gün içinde debi değişiyor. Yapmur vb durumlarda yada tesiste bir arıza oluştuğunda 24 sa lik numunede sınır değerleri sağlasakta anlık olarak sınır değerlerin aşılması muhtemeldir. Görüş bildireceğiz ve taslak tebliğin bana bu kısmı pek uygulanabilir gelmedi. kentsel atıksuların arıtılması yönetmeliği ek-4 tablo 3 te ki gibi Atıksu numunesinden alınan örnek serisi ile İzin verilen maksimum uyumsuz örnek sayısı gibi bişey eklenmesi gerekir die düşünüyorum

yorumlara bakılırsa bu taslak uygulanabilir değil bizde zaman çıkış kalitesinde salınımlar yaşayabiliyoruz. her defasında böyle kırmızı alarmdurmumu olucak. hiç mantıklı gelmedi bana

Şenay hanım günlük ortlama yada haftalık aylık ortlamaya göre bu yapılabilir. ama anlık böyle bir uygulama tüm tesisleri ssıkıntıya sokar. Hem çevre şehircilik il müdürlüğünde buna yetişebilecek personel yok ki! Şimdi bizim düşündümde enerji teşviğimizde tehlikeye girer. bilmiyorum bunu uygulunabilirliği tartışılır. çok uzun vadede bunun gerçekleşeceğinide zannetmiyorum