Sürekli Ölçüm Sistemleri

Yasin Aslan

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
21 Aralık 2008
Mesajlar
335
Beğeniler
51
#1
Sürekli ölçüm zorunlulukları ile ilgili hususlar Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği kontrolü yönetmeliğini incelenir ise sorularının cevabını bulunabilir. Ben aşağıda bazı hususları ekledim, ilgili tebliğde bu konuda bir bilgi içermemektedir.

Sürekli ölçümler
Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrolü yönetmeliği;
MADDE 26 da sürekli ölçümler ile ilgili bilgiye uşabilirsin
fakat sürekli ölçümler ;

Aynı yönetmelik Ek-3 EMİSYONUN TESPİTİ de detay verilmiştir.
AKLINA TAKILAN BİŞİ OLURSA GERİ MESAJ ATABİLİRSİN.

Sürekli ölçümlerMADDE 26 – (1) Sürekli ölçümlerde;
a) (Değişiklik: 30 Mart 2010 tarih ve 27537 sayılı R.G.) Yetkili merci tarafından sürekli ölçüm yapılmasına karar verilirken; bu Yönetmelik de sürekli ölçüm cihazı takılmasına esas teşkil eden değerler ve hükümler geçerli olmak üzere; Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin 4 üncü maddesi kapsamındaki işletmelerin 23 üncü ve 25 inci maddeler kapsamındaki ölçümlerin yerine, bu ölçümlerin kayıt cihazlı ölçüm aletleriyle sürekli olarak yapılmasını isteyebilir. Ayrıca, yetkili merci gerekli görülmesi halinde bu ölçümlerin on line izlenmesine imkan tanıyacak donanımın kurulmasını işletmeciden isteyebilir..
b) (Değişiklik: 30 Mart 2010 tarih ve 27537 sayılı R.G.) Kritik bölgelerde veya hava kalitesi açısından kirlilik yükü fazla olan bölgelerde ve kirlenme ihtimalinin olduğu hallerde yetkili mercii gerekli gördüğü takdirde izne tabi olan/ olmayan işletmelerden emisyon ölçümlerinin kayıt cihazlı ölçüm aletleriyle sürekli olarak yapılmasını isteyebilir. Ayrıca, Valilik gerekli görülmesi halinde bu ölçümlerin on line izlenmesine imkan tanıyacak donanımın kurulmasını işletmeciden isteyebilir.
(2) Bu ölçümler için yapılacak harcamalar 27 nci maddede belirtildiği şekilde karşılanır.
 

Yukarı Alt