• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Suya düşen telefon nasıl kurtarılır

Ercan Selvi

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Gebze AAT
Suya düşen cep telefonları garanti kapsamında değil. Bu nedenle cebinizi kurtarmak size düşüyor. Bunun da çok ilginç yolları var. İşte cep telefonunu kurtarma yolları;

TATLI SUYA DÜŞERSE:
İlk olarak cihazın pilini çıkarın, kısa devre yapmasını önleyin. Daha sonra SIM kartı yuvadan çıkarın. Cep telefonunuzu kaybetseniz dahi SIM kartlar çalışmaya devam ediyor.
Pil ve SIM kartı çıkardıktan sonra cihazı kuru bir bezle hızlı bir şekilde kurulayın..

ELEKTRİK SÜPERGESİ:
Cihaz içindeki nem doğal bir şekilde buharlaştığı taktirde telefonun kurtulma ihtimali daha fazla... Bunu yapmanın en iyi yolu ise bir elektrik süpürgesi ile içine, ortamdaki havanın üflenmesi ya da çekiş özelliği olan bir elektrik süpürgesi ile içerideki havanın dışarı çıkarılması.

PİRİNÇ KAVANOZU:
Kurulandığı halde içinde hala nem olan cep telefonlarını tamamen kurutmanın en iyi yolu ise pirinç taneleri ile dolu bir kavanozun ortasına koyup ağzını kapatmak ve en az bir gün bekletmek. Pirinç taneleri ortamdaki nemi hızla emebiliyor.

TUVALETE DÜŞERSE:
Cihazlar ''tuvalete düşürülmediği sürece'' alkolle temizlenmemesi gerekiyor. Solvent içerikli olan alkol, cihaz içindeki plastik bağlantıları eritebiliyor. Bunun yerine hırdavatçılardan temin edebilen ''Denature'' alkol kullanılabilir.

DENİZE DÜŞERSE:
Telefonunu denize düşürenlerin, cihazı sudan çıkarıp bu sefer tatlı suya bırakmaları daha sonra oradan da çıkarıp kurulamaları gerekiyor. Çünkü tuzlu su barındırdığı kristallerden dolayı cihazın bazı parçalarına zarar verebiliyor.

YAPILMAMASI GEREKENLER:
Kurutma işlemi için asla saç kurutma makinesini kullanmayın. Saç kurutma makinesi, 'soğuk üfleme' modunda dahi ortamdaki havadan daha sıcak bir havayı makinenin içerisine üflediği için entegre ve lehimlere zarar verebiliyor. Bunun sonucunda cihaza pil takıldığı an telefon kısa devre yapabiliyor.
Bunun yanında cihazınızı doğrudan güneş altında yada mikrodalga fırında kurutmaya asla denemeyin.

GİZLİ İŞARET:
Üretici firmalar, cihazın hem dışına hem de içine garanti etiketleri yerleştirmeye başladı. Su ile temas ettikleri zaman renk değiştiren bu etiketler sayesinde yetkili servis, telefonun içini açmadan dahi suya düşürüldüğünü anlayabiliyor. Birçok telefonun içinde de gizli işaretler bulunuyor

Aynı yöntemi ıslanmış cihazlara uygulayarak onları bozulmaktan kurtarma şansınız var.
iPhone'unuzu suya düştüğünü fark ettiğiniz anda sudan çıkarıp kapatın. Ekranın ortasındaki beyaz görüntü kaybolmuyor ve telefon kapanmıyorsa, Home+Power tuşlarına aynı anda basılı tutarak kapatmalısınız.
Telefonunuz kapandıktan sonra bir daha kesinlikle açmayın. Kapalı cihazı kabından çıkarın. İçindeki SIM kartı da çıkarmanız gerekli. Bu sırada cihazın içinde kalan suyu çıkarabilmek için de iyice sallayın.
Saç kurutma makinesi ile düşük ısıda yaklaşık 15 dakika kurutarak içinde kalmış olan sudan olabildiğince kurtulmaya çalışın. Bu işlemden sonra telefonu tekrar sallayın.

Şimdi iPhone’unuz için geniş bir kap, kavanoz veya poşet alıp pirinçle doldurun ve telefonu içine koyup ağzını kapatın. Önemli olan seçtiğiniz kabın hava almayan cinsten olması ve cihazın havayla temasının kesilmesi.

Cihazı kabın ağzını hiç açmadan pirincin içinde birkaç gün bekletin. Bekletme süreniz, telefonun suyun içinde kaç dakika kaldığıyla da ilgili. Eğer 1 dakika veya daha kısa süre suda kaldıysa, 2-3 gün bekletmek yetebilir. Ancak süre daha uzunsa 1 hafta kadar bekletmeniz önerilir.

iPhone'u pirinçte durduğu süre boyunca her gün dışarı çıkarın ve kurutma makinesiyle 15 dakika düşük ısıda kurutma işlemini tekrarladıktan sonra telefonu yeniden kaba koyup havayla ilişiğini kesin.

Süre dolduğunda yapılacak tek bir şey var: Telefonunuzu açın ve çalışıp çalışmadığına bakın.

:(Bunu keske daha önce konus olsaydımm...Komik ama daha bi kaç gün önce laptopumun adaptörünü suya düşürdümm saç kurutma makinasıyla kurutmaya çalıştım ve prize taktımm ve kısa devre... Çok sinir bozucu bi durum...:agla::agla:

Neyseki Samsung Galaxy S2 ve S3 modelleri bu konularda çok iyi. Suya değil ama sayısını unuttum kaç kez yere düşürdüm, kılıfı olmadığı halde bile çizilmedi. Suya da düşürsem pek bir şey olmaz her halde, çabuk dönüşüm yapılır ama iPhone'lar için aynısını söylemek zor.

Bu yöntemleri bilmediğim için özellikle prinç kavanozu tekniğini çok sevdiğim telefonumu kaybettim ama bu yöntem sayesinde bir arkadaşın telefonunu kurtarmıştım.
CMNet Samsung Galaxy S3 modeli suya dayanıklı ama S2 hakkında bilgim yok , S3 kullanıcısı iseniz problem yok :)
Ben Sony Xperia S kullanıcısıyım telefonum suya karşı dayanıklı özellikle Sony Z (piyasaya henüz çıkmadı)tamamen suya karşı yapılmış bir telefon telefon alacak ve su ortamlarında çalışacak arkadaşlar için kesinlikle öneririm.

Prinçlerin oksitlemeye karşı etkili olacağını pek sanmıyorum. Yani suya düşen bir cihazın yine de oksitlenme yapacağını düşünüyorum. Önemli olan büyük bir kayıp olmayacak şekilde cihazı kurtarmak. Samsung Galaxy S2 ve S3 darbelere karşı çok güçlü. Suya düşme konusunda da güçlü olduklarını düşünüyorum. S2 belki pek güçlü olmayabilir ama cihazı kurtarmak için ideal de olabilir.

bende pek ümitli değildim tuvalete düşmüştü arkadaşın telefonu ve dokunmatik ekran telefondu prinç yöntemi uygulamıştık ve kurtardık.Samsung Galaxy S3 kullanan arkdaşlarımdan duyduguma göre suya karşı güçlüymüş.

hatta pirinç çuvalına atmak gerek kavanoz az gelır :) bende ı phoneı cok kez dusurdum aslıda bırsey olmadı

Yazılanlar o kadar güzel , kurtarıcı ve de doğru ki bazen evdeki hesap çarşıya uymuyor,
Her zaman bütün kurtarıcı materyallerin aynı anda olay mahallinde bulunması zor olabiliyor
veya uzak olabilme ihtimali de var,
Her şey çok güzel de , ya benim gibi üstünüzle birlikte denize düşerseniz,
İşte o an ne kuru bir yeriniz ne de telefonu kurtaracak düşünceniz kalıyor,
Allah tan biraz yüzme biliyorduk da canımızı kurtardık, şükür,
Tabi ki yaşamayan bilmez öyle bir anı , su soğuk , elbiseler ağırlaşıyor,
Dedim ya şükür,
Kazasız günler,

Geçmiş olsun kardeş..o anda telefon boşverdin zaten pirinç vs. fayda etmez mamafi bızımkısı ufak te3fekk seyler için .. çamasır makınasında yıkarsa annenız benım kı gibi zaten bunların hıc bır faydası olmaz

arkadaşlar su geçirmeyen çok güzel telefonlar çıkmış havuzda yüzerken konuşabiliyorsun. felan daha ne olsun.