• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Taksim gezi parkındaki ağaçlar kesiliyor..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Murat Erdem

Kayıtlı Kullanıcı
Çevreye duyarlı bütün İstanbul halkı Gezi Parkı'na koşmuştu. Bir ağaç kesilmesin diye... Limon ve su aldılar yanlarına. Biber gazına karşı direnişe geçtiler bir tek dal kırılmasın diye... Tam 7 ağaç söküldü yerinden... Tam 7 can... Bir eylemci kadın şöyle bağırıyordu o kalabalıkta; "Evlat acısı çekin inşallah..."

Oysa o küçük ağaç, yanındaki koca gövdeli ağacın evladıydı belli ki, kadın o yüzden o ağacı kökünden sökenler böyle sesleniyordu ağlayarak.

Eylemciler el birliğiyle diktiler ağaçları yerlerine... Ya tutarsa diye...

Polis eylemcilere yine sert şekilde müdahale etti, sanki savaş vardı, oysa direniş doğa içindi...

Polis tazyikli su sıkıyor, biber gazını dayıyordu yine eylemcilere...

Tam o sırada deklanşöre basan Reuters muhabiri Osman Örsal bu unutulmaz resmi kaydetti hafızalara...

Ve sosyal medyada "Fön çeken polis" ismiyle başladı paylaşılmaya...

İşte o resim..

polis_müsveddesi.jpg

Kaynak :
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

3 kişi ölmüş onlarca yarali varken basbakan daha bugun biz kararliyiz yapacagiz bunu diyorsa bu eylem daha surer. Basbakan kimin icin yaptiriyor bunu halk mi? Cevabi evet ise meydanlarda istiyoruz diyen gormedim. Sikinti burada ulkemiz kulhan beylikle yonetilmiyor ama nedense tavirlar hep ayni yoneticilerde.

@Şebnem Tunç
ben bizim fakültede yaptığımızdan biliyorum, hocamız sınıfı zorla yollamasa yoklama alacağım diye koca fakültede on kişi bile olmayacaktı; hatta çevre topluluğunun esas üyeleri arkadaşlarımızın da çok önemli işleri olduğu için katılamadı bize : motorunu satmak için gibisinden ;)

@Kübra Ertaş

anladığım kadarıyla siz gönüllü olarak katılan gruptandınız..ne mutlu size!
umarım diğer arkadaşlarınıza da bu çevre bilincini aşılamak için çabalamışsınızdır.çünkü önemli olan bu! :harika:

ne güzel......

aynı ülkeyi, aynı kültürel değerleri, aynı sokakları, aynı dili, aynı yemekleri,....., aynı mesleği paylaşan kardeş sayılabilecek insanlar olarak birbirimize kızgın, kırkın ve küskünüz...

ne güzel.... saman alevi gibi parlayıp provakatörlerin provakasyonlarına kandık, helal olsun....

@Şeyma Huyut

provokatör? saman alevi? olayları hangi medya vasıtasıyla izlediniz? 1980 yılından yayın yapan bir trt radyosu haber bülteninde falan mı denk geldiniz? günlerdir insanlar meramını anlatmak için durdu bekledi, gazlandı tazyiklendi, anlatmaya devam etti. tek cevap kadir-i mutlak hükümdarımızın "isteseniz de istemeseniz de olacak olan budur" gibi kendilerini yok sayan açıklaması oldu.
her dediğiniz olsa hayat ne güzel. her dediğinize olmaz dense hayat zor ama hala katlanılır. her dediğiniz boşa gidiyorsa, yok sayılıyorsanız, muhatap kabul edilmiyorsanız delirirsiniz. o saatten sonra da varlığınızı ispat edene kadar geçmez o ruh hali. taksimde dün gece bu saatlerde meydanı zorlayan kişiler, hepsi bu sabah güzel uyandılar, çünkü o ispatı yaptılar, omuzlarından o yük kalktı. bu sabah benim hayatımın en güzel sabahlarından biriydi. hatta belki ikinci, ya da üçüncü güzel sabahtı. bir şeyin parçası oldum.
sizin o provokatörden kastınız ise büyük ihtimalle tomalar benim olduğum tarafa ses bombalı gaz kapsülü atarken "sakin olun bir şey yok" diye telkin eden, beklenmeyen zamanda gelen gazdan etkilendiğimde elimden tutup beni gaz bulutundan çıkartan, o gaz kapsülünü polisle karşı karşıya gelmek pahasına eline alıp karşıya fırlatan, sonra dakikalarca düzgün nefes dahi alamayan insanlardı. ben kimin benim iyiliğimi istediğini anlayacak kadar gözledim olayları. kimin kendinden kat kat üstün bir güce karşı dik durabildiğini de gördüm. bunun adı benim lügatımda provokasyondan çok dayanışmaya denk geliyor.
bu arada biz ayrıldık ama yine dönmüş galiba polis. bir saat önce olmuş yine bir şeyler. hayırlısı..

milli bir durum olduğunda mesela halkımız yok yere öldüğünde Reyhanlı da mesela en son o aklıma geliyor yine aynı şeyleri dedim, şimdi başka açıdan söylemem seni neden rahatsız ediyor ben kendimce objektif olabiliyorsam veya olduğuma inanıyorsam; ne olursa olsun Türk polisine laf etmiyorsam; hükümete dilediğimce sayıp gerekince sövüp, bence birbirimize düşürmeye çalıştıklarında hiddetlenip de Devleti'me zarar vermemek için çabalıyorsam; sen neden rahatsız oluyorsun ? burada birbirini seven sayan insanlarız sende pek bu durum mevcut olmuyor ama genelde öyle, bu durumlar yüzüne burda da birbirimize düşmüşüz, yorumları okurum değerlendirmemi yaparım bundan sana ne? klavye başında ömür tükettiğimi söylüyorsun sen klavye başına milleti kışkırtmıyorsun sen onlarca yorum yazmamışsın zaten ben klavye başında ömür tüketiyorum tamam :) tam olarak bilemeyiz yüzde yüz ne olduğunu objektif ve şüpheci bakmaya çalışıyorum olaylara ve bizzat bildiğim yaşadığım bir durumla ilgili anımı paylaşarak kışkırtıcı mı oldum :) ben burada savaş naraları atmadım; Şebnem Tunç ile birisi arasında ağaç dikme muhabbeti geçmiş ben o olayı bu dönem yaşadım ve acı ama gerçek olan bir bilgimi paylaştım, burada taraflı tarafsız insanlar olabilir ben burada taraflı tarafsız bir yorum yazsam neden kırayım meslektaşlarımı değer mi ne değişecek, eyleme katılıyorsam katılırım destek olurum arkadaşlarıma, katılmıyorsam katılmam efendi gibi evde otururum herkesin kendi görüşü kendi tercihi kolay kolay kimse kimseye bi de şurdan bak dese de baktıramıyor zaten :) önemli olan benim dileğim hepimiz için :

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine (RAN)

@CMNet Okuru

hak elbette aranılacak, buna itirazım yok.

ancak hakkımız olanı alırken neden birbirimize kırılalım, bu konunun her mesajında itham yok mu? her mesajda biri diğerine kırılmamış mı?

yukarıdaki diğer mesajları okurken çok üzüldüm, burası sadece bir forum ama hep aynısı oluyor, birileri diğerlerine küsüyor.

ağır ithamlar ile belki normalde söylemeyeceği sözleri burada rahatça meslektaşına söylüyor. ne güzel açıklamışsınız meramınızı, tebrik ederim ve teşekkür ederim. keşke her yazılan böyle olsa.

iyi günler, iyi çalışmalar, başarılar ve umut vadeden günler diliyorum....

10 yıl öncesine dönelim. Buradaki arkadaşlarım başörtüsü ile üniversiteden içeri alınmadıklarında isyan etmiyorlar mıydı? Ediyorlardı. 10 yıldır başımızdaki hükümetimiz "İnsanları mağdur bırakmayın eğitim haklarını örselemeyin" diyordu değil mi? 10 yıl önce yanlarında olduğumuz kardeşlerimiz, son 10 yıldır şehitlerimiz durmadan artarken, barış süreci adı altında ülke bölünürken, KPSS'de öğretmen kardeşlerim haklarını ararken polis tarafından hunharca coplanırken, hükümetimiz kadın cinayetleri, tecavüzleri 10 yıl içinde %1400 artarken, memleketin her köşesi çatır çatır, babalar gibi satılırken, 29 ekimde 10 kasımda yaşlı teyzelerin sakat insanlarımızın, çocukların üzerine gaz bombası atarken, sesini yükselten ve sizden olmayan herkesi yaftalarken fişlerken elde deliller yokken veya henüz incelenmemişken hapise atarken ve o zamanlar bunlara ses çıkaran insanları "sen bölücüsün,sen ulusalcısın, ergenekoncusun, endişeli modernsin şusun busun dediğinde ve hala bugün bile marjinal gruplar dendiğinde bile yanımızda değildiniz. Söyleyin şimdi 10 yıl önceki savunduğunuz o ezilmişliğiniz mağduriyetiniz kaldı mı? İnsan kınadığını yaşamadan ölmezmiş derler bugün bu sözün gerçekliliğini canlı canlı gördüm.

Mesele ağaç meselesi değildir uyanın artık. Mesele artık dayatmalardan, ötekileştirmeden, dediğim dediklikten, korkaklıktan artık usandığımızdır. Mesele halkın birleştiğinin, ayrım gözetmeksizin herkesin dayatmaya karşı durmasıdır. Bugün hala buna provokasyon diyen kardeşim ben dün mhp'li kardeşlerim namaz kılarken onları gazdan, polisten TOMA'dan koruyan tkp'li kardeşlerimi gördüm. Ben dün gencisiyle yaşlısıyla herkesin birbirine yardım ettiğini gördüm. Ben dün polisin üzerimize sanki kurşun atar gibi gaz bombası attığını gördüm. Ben dün provokasyon görmedim. Halkı gördüm. Türkiyeyi gördüm.

@Melih Coşar

10 yıl öncesi mi? Melih bey yanlışınız var hala hakkım olanı alamıyorum. Odam beni kabul etmiyor.

ayrıca dün yanınızda olmadığımı ne biliyorsunuz? ya da destek vermediğimizi, mesajlarımı tekrar okumanızı rica ediyorum, tepkim sadece burada aynı görüşü paylaşmayan insanların her siyasi konuda birbirini kırması üzerineydi.

haksızsam veya yanlış görüyorsam söyleyin. her konuda aynı görüşü paylaşmayan bizler bir önceki mesajı görüp sinirlenip birbirimizi kırmıyor muyuz?

neden beni itham ediyorsunuz? oysaki benim siyasi görüşümü bile bilmiyorken?

KPSS konusunda haklısınız, sadece mağdur olan başörtülü olmayan arkadaşlarım mı? HAYIR. bu konuda ses çıkarmadığımızı ne biliyorsunuz?

kadın cinayetleri, şehit ailelerinin mağduriyeti... bunu kimse hoşgörmez, göremez.....

"sen bölücüsün,sen ulusalcısın, ergenekoncusun, endişeli modernsin şusun busun dediğinde ve hala bugün bile marjinal gruplar dendiğinde bile yanımızda değildiniz. Söyleyin şimdi 10 yıl önceki savunduğunuz o ezilmişliğiniz mağduriyetiniz kaldı mı? İnsan kınadığını yaşamadan ölmezmiş derler bugün bu sözün gerçekliliğini canlı canlı gördüm.

söylüyorum evet hala devam ediyor, delilleriyle sunabilirm :) ama yapmıyorum, yapmak istemiyorum.

çünkü hakkımı arayacağım yer bir forum değil.

ayrıca sen dincisin, sen yobazsın, sen gericisin, sen cahilsin, sen modern değilsin.... en sevmediğim ektir -ci, -cu ekleri. kardeşini ötekileştiren kelimelere dönüşüveriyor bir anda. kullanmıyorum, kullanılmasından da hazzetmiyorum. evet çok haklısınız mesele gerçekten ağaç meselesi değil.

Tamamda bu öfke niye?

Bir eylem mevzusu çıktı kimileri destek verdi kimileri olumsuz eleştiride bulundu. Yalnız en ufak bir olumsuz eleştiri yapan arkadaşlara karşı hakarete varacak sözler sarf edildi. AKP'li damgası vuruldu.İnsanlar sizin doğrularınızı kabul etmek zorunda değil ki bırakın kendi yanlışlarını savunsunlar.

Ben AKP'li değilim açıkcası günahım kadar da sevmem ama öyle bir baskı uygulanmaya çalışılıyor ki hiç sevmeyen insanları bile AKP'yi savunmak zorunda bırakıyorsunuz. Öyle bir yazıyorsunuz ki sanki 10 yıl önce Türkiye güllük gülistanlık bir yerdi gibi algılıyorum.

Bugünkü despot tavırla 10 yıl önceki despot tavır arasında ben bir fark göremiyorum. Güç el değiştirince mi problem oluyor. Uygulama aynı olduktan sonra ha Ahmet yapmış ha Mehmet ne fark eder.

Kusura bakmayın ama AKP onyıllardır uygulanan yargı-askeriye baskısına tepki olarak yüzde 50 oy aldı. Bu aşırı dayatmalar yüzünden insanlar ''yılana'' sarıldı.

''Türk Baharı'' sadece bir hayalden öteye gidemez. Hele ki ''baharı'' yaşayan halkların hali bu denli ortadayken. Bunu istemekte ya cahilliktir yada bu vatana ihanet.

.

şu aşağıda yazanlar benim olaya yaklaşımımı tastamam özetleyen olabilecek en kısa yazı, kaynağı altta, umarım ibret alınan bir yazı olur, ayrıca aklınıza yatarsa ve gelirseniz, bu tarafta havalar çok güzel:

"Sevgili CHP'liler, TC'ciler, beyaz Türkler, Taksim'e hoş geldiniz. Sayenizde gaz yemekten bir süreliğine olsun kurtulduk. Gece savaşarak yazılan AKP ve Tayyip Erdoğan aleyhtarı duvar yazılarının üzerine "Atam izindeyiz" yazıyorsunuz. Yazın tabii ki, "Atanız'ın izinde olmak" hakkınızdır. Bir süre sonra gideceksiniz ve biz gazlarla mücadeleye devam edeceğiz. Buna da tamam. Ama lütfen şunu unutmayın: Yarın öbür gün, olur da siz iktidara gelirseniz; ve üniversitelerde türbana karşı çıkarsanız; Kürtlerin anayasal haklarını tanımazsanız; Türklüğe hakaret suçunu hortlatırsanız; sizin de karşınızda olacağız...
Çünkü biz tüm bunları ne Atanız, ne Türklük, ne de din karşıtlığı için yaptık. Biz bunların hepsini demokrasi için yaptık. İster AKP'li ister CHP'li ister BDP'li ister MHP'li olsun herkesin demokratik haklarını savunmak için yaptık.
Biz kim miyiz? Biz, demokrasi isteyen, sizin kadar iyi örgütlenmemiş azınlıkta olan bireyleriz... Biz, bu ayaklanmayı başlatanlarız!"
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

dipnot: Şeyma Huyut, şu söylediğimi çok iyi anladığınıza eminim:
"her dediğiniz boşa gidiyorsa, yok sayılıyorsanız, muhatap kabul edilmiyorsanız delirirsiniz."
aynı dertten musdaribiz ve aynı dili konuşanlar değil aynı sıkıntıyı çekenler iyi anlar birbirlerini. otoriteyle sorununuz varsa otoriteyi beraber lanetleyebiliriz, istediğiniz zaman. bir de bazı şeyler kalp kırmaya cesaret edilip tartışılmazsa çözülmüyor işte. bu son paragrafın cümlelerini birbirine bağlayamadım ama önceki yazılardan sonra anlamışsınızdır işte ne demeye çalıştığımı.

@CMNet Okuru

''Kırk yılda bir olsa da alkol kullanan alkoliktir.Zaten onlar da bana oy veriyor!'' dedi. :kötü:
Bence dinleyin eğlenceli.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...