• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Taksim gezi parkındaki ağaçlar kesiliyor..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Murat Erdem

Kayıtlı Kullanıcı
Çevreye duyarlı bütün İstanbul halkı Gezi Parkı'na koşmuştu. Bir ağaç kesilmesin diye... Limon ve su aldılar yanlarına. Biber gazına karşı direnişe geçtiler bir tek dal kırılmasın diye... Tam 7 ağaç söküldü yerinden... Tam 7 can... Bir eylemci kadın şöyle bağırıyordu o kalabalıkta; "Evlat acısı çekin inşallah..."

Oysa o küçük ağaç, yanındaki koca gövdeli ağacın evladıydı belli ki, kadın o yüzden o ağacı kökünden sökenler böyle sesleniyordu ağlayarak.

Eylemciler el birliğiyle diktiler ağaçları yerlerine... Ya tutarsa diye...

Polis eylemcilere yine sert şekilde müdahale etti, sanki savaş vardı, oysa direniş doğa içindi...

Polis tazyikli su sıkıyor, biber gazını dayıyordu yine eylemcilere...

Tam o sırada deklanşöre basan Reuters muhabiri Osman Örsal bu unutulmaz resmi kaydetti hafızalara...

Ve sosyal medyada "Fön çeken polis" ismiyle başladı paylaşılmaya...

İşte o resim..

polis_müsveddesi.jpg

Kaynak :
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

@CMNet Okuru
heh yanlış 2.. uyarı butonunu yerinde kullanız da özel mesajı niye yerinde kullanmayı akıl edemediniz (?-!)

bazı arkadaşlar şartlanmışlar bu akpcidir bas eksiyi.. bu chpci bas "beğen" tuşuna.. uyarında da yağ gibi üste çıkmaya çalışıyor..

başlığa dikkatli bakın arkadaşlar biz çevre mühendisi sitesindeyiz siyaset sitesi deği

l hadi onu da konuşalım burası sonuçta hep beraber konuşabileceğimiz bir ortam ancak böyle at gözlüğü çerçevesiyle değil..

şimdi bu mesajıda bir sürü eksileyen yok rahatsız edici bulan olacak ya hadi neyse siz devam edin böyle "eksi basarak" düşünce özgürlüğüne

Taksim Gezi Parkı Eylemcilerinin Aslında İstediği 11 Talep

Özellikle son birkaç aydır ülke olarak kritik bir dönemden geçiyoruz.

Bize acı veren, kafamızı karıştıran, kimi zaman da sinirlendiren bazı olaylar yaşadık. Aslında herkesin istediği aynı. Karşılıklı anlayış, hoşgörü, güven ve huzur ortamı, özgürlükler... En kısa sürede bunların sağlanması tek temennimiz. Son dönemde sıkça karşımıza çıkan bazı konu başlıkları şu şekilde:

944.jpg

1. TAKSİM GEZİ PARKI YIKILMASIN, YERİNE KIŞLA VEYA AVM YAPILMASIN (çoğunluk böyle istiyorsa yapılmasın cefasını da sefasını da çekecek halk sonuçta yapılırsa yada yapılmazsa)
taksim-gezi-parki_453895.jpg

Kuşkusuz gündemin 1 numaralı konusu Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olaylar. Ağaçların kesilmesini önlemek için yapılan eylemle başlayan olaylar kısa süre içerisinde çok farklı bir seyir izlemeye başladı. Bunda eylem sırasında polisin izlediği tavır da büyük rol oynadı. Özellikle bu fotoğraf, yabancı basının da büyük dikkatini çekerek Türkiye ilgili haberlere konu oldu. Gezi Parkı sonrası yaşanan gergin ortam bir süre daha devam edeceğe benziyor.

2. GEZİ PARKINDA VE ÜÇÜNCÜ KÖPRÜDEKİ AĞAÇ KATLİAMI ÖNLENSİN
agac_453866.jpg
Taksim Gezi Parkında ve Üçüncü Köprü yapılırken kesilecek ağaçlar insanların vicdanlarını sızlatıyor.

3. ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ'NÜN İSMİ "YAVUZ SULTAN SELİM" OLMASIN (Halk oylamasına sunulabilir)
63677.jpg

Çevreye vereceği zararın yanında şimdi de ismi konusunda tartışmalara sebep olan İstanbul'un 3. köptüsü daha uzun süre gündemi meşgul edeceğe benziyor. Köprüye verilecek "Yavuz Sultan Selim Köprüsü" ismi halk arasında çok farklı tepkilere yol açtı.

4. 22:00'DAN SONRA ALKOL SATIŞI YASAKLANMASIN. YAŞAM TARZIMIZA MÜDAHALE EDİLMESİN (alkollü sürücülere cezalar arttırılabilir yada gece geç saatlerde ayyaş dolaşanlara yüklü miktarda ceza verilerbilir çünkü başkalarının(alkollü sürücülerin yani) hayatıyla oynamaya kimsenin hakkı yok ama yaşam tarzınada saygı gösterilmeli)

akp_alkol_yasagi_icin_dugmeye_basti_h34668.jpg

Akşam 22.00'dan sonra alkol satışının yasaklanması içki içen veya içmeyen herkesin tepkisini çekti. Olayın sadece alkol almak değil özgürlüklere müdahale olarak görülmesi bu tepkilerin başlıca sebebi olarak görülüyor.

5. ANKARA METROSU'NDAKİ AHLAK ANONSU TEKRAR YAŞANMASIN. YAŞAM TARZIMIZA MÜDAHALE EDİLMESİN (bence ahlaksızlıklar hiç yapılmasın anonsada gerek kalmaz)
fft99_mf3319040.JpegAnkara Metrosu'nda yapılan "ahlak" anonsu kısa sürede tüm Türkiye'de büyük yankı buldu. Özel hayata ve kişisel yaşama karışılması konusunda kaygıların somut hale gelmesine sebep olan anons metroda yapılan öpüşme eyleminin ve ardından yaşanan olayların da sebebi oldu.

6. KİMSE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ SEBEBİ İLE CEZA ALMASIN

fazilsay.jpg
Ömer Hayyam'a ait bir şiiri sosyal medya ortamında paylaştığı için ceza alan ve cezası ertelenen Fazıl Say, Türkiye'de düşünce özgürlüğü konusunun yeniden gündeme gelmesine ve düşünce özgürlüğü ile ilgili kaygıların dile getirilmeye başlanmasına önayak oldu.

7. REYHANLI VE ULUDERE AYDINLATILSIN (burada muhalefete,medyaya da iş düşüyor doğrucu olun halka yalan atmayın)

reyhanli3.jpg
Onlarca vatandaşımızın hayatını kaybettiği hain saldırının yankıları unutulmuş gibi görünse de etkisi hala devam ediyor. Olayın arkasındaki failler yakalanmış olsa da hakkında çıkarılan yayın yasağı sebebiyle gelişmelerden habersiz olmak akıllardaki soru işaretlerinin giderilmesine engel oluyor.

8. BİBER GAZI ZULMÜ DURDURULSUN. BİBER GAZINA MİLYON DOLARLAR ÖDENMESİN

biber-gazi_453871.jpg

Biber gazı Türk insanına sıkılmak üzere yurt dışından ithal edilen pahalı ve sağlığa zararlı bir gaz. Türk polisi biber gazı ile eylemcilerin sağlığı ile oynuyor. Bir eylemde biber gazı sıkıldığında oradan geçmekte olan çocuk, yaşlı, kalp hastası bir çok insan zarar görüyor. Ölümlere sebep olabiliyor.

9. AKP HALKI DİNLESİN. HALKIN YAŞAM TARZINA SAYGI DUYSUN.

recep-tayyip-erdogan_339659.jpg
AKP ülkeye ekonomik katkıları ile faydalar sağlasa da halkın yaşam tarzına kolaylaştırıcı işler yapmaması toplumun sinirlerini gerdi ve en son gezi parkında bu olaylar tepe noktasına vardı ve halk isyan etti. AKP halkın yaşam tarzına saygı duysun.

10. MUHALEFET ŞOV DEĞİL YOL GÖSTERİCİ MUHALEFET YAPSIN (ayrıca muhalefette halkın yaşam tarzına saygı duysun başörtüye,müslümanlara laf atmak demokratik birşey değildir yani)

recep-bey_453875.jpg
Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli muhalefetlerini tamamen şova yönelik yapmaktadırlar. Bunlar da kendilerine çeki düzen versinler ve kendilerini ve partilerini halka faydalı işler yapacak şekilde şekillendirsinler.

12. DEVLET KURUMLARINDAN T.C. İBARESİ KALDIRILMASIN

t-c_453902.jpg
Devlet kurumlarından T.C. kısaltmasının çıkarılması AKP iktidarının Türkiye Cumhuriyeti'ni mi kaldırmaya çalışıyor tartışmalarına sebep oldu. Devlet kurumlarından T.C. ibarelerinin çıkarılması istenmiyor.

Kaynak: Haberself

bende katılıyorum bu maddelerin çoğuna.. gösteri yapayım derken ülkeyi yıpratmak isteyen dış ülkere ve diğer güçlere bir sürü açık vermiş oluyoruz..
bu maddelere göz atılırsa sorun çözülür bence.. tabi demokrasiye inanıyorsak.. bazıları hiç kapılmasın iktidar yıkımına falan sandıkta olur malesef o işler arkadaşlar.. böyle isyanla falan olmaz yanii (bunu akp taraftarımış yada chp yandaşımış gibi yazmıyorum demokratik anlayış böyle diye yazıorum)

@Süleyman bey

senin demenle yanlış olmuyor onlar Süleyman bey... at gözlüğünü sen çıkar, özelden konuşmak kolay öyle! ayrıca merak etme orada da gerekeni kullandım. Ben burada partizanlık yapmıyorum. Kimseye neden o butonunu kullandığımı da açıklamak zorunda değilim!

@Fatih Özcan
Toplum olarak sizin söylediğinizi uygulamaya başladığımız gün gerçek anlamda ileriye doğru adım atmış oluruz Fatih Bey.Şu an iktidarın yaptığı da karşıtlarının yaptığı da "Benim dediğim olacak" felsefesidir.Bundan vazgeçip de karşıt görüşler ile saygı çerçevesinde fikir alışverişi yapıldığında demokrasi tam anlamıyla oturmuş olacaktır.Tabii bugünleri görebilir miyiz, açıkçası ben umutlu değilim.

Arkadaşlar Hürriyet Gazatesinin yazarı Ahmet Hakın'ın bugünkü yazısını okumanızı öneririm.Fikirlerini beğenirsiniz beğenmezsiniz ama ben bugünkü yazısını beğendim ve paylaşmak istedim.Link aşağıdadır.Saygılarımla.

demokrasi evet, düşünce özgürlüğü evet ama şiddete hayır. bu olayın çevrecilik vb. ile bağdaştırılıp etrafı yakıp yıkmakla birleştirilmesi yanlış. Eğer halk iktidarı istemiyor ise bunu sandıkta seçimde belli eder. Demokrasi halkın çogunluğunun iradesi demek değilmidir. Bu çevreye ağaca yeşile olan bir sitem değildir yaşananlar tamamen siyasidir. ( ağaç kesilmesini bende istemem buda bilinsin)

Dün akşam kendini ifade etmeye çalışan ama Hükumet tarafından zerre dikkate alınmayan bir T.C. vatandaşı olarak Beşiktaş'ta gazımı yedim evime döndüm. Başbakan beni sallamadıkça ben oraya çıkıp bağıracağım. Siz orada ne olduğunu televizyondan görmüyorsunuz, göstermiyorlar. Gösteremezler çünkü orada polis tarafından yapılan müdahale sizin öyle gördüğünüz gibi masumca değil.

Ne olacak ki alt tarafı gaz diyorsunuz belki. Ben kısaca onu da anlatayım. Önce genziniz hafifçe yanıyor. Sonra gözleriniz yuvalarından fırlayacak gibi yanmaya başlıyor. Sonra bilinciniz kısa sürelerle sık sık kapanıyor, hani tavuğu kesersiniz yürümeye devam eder ya, işte o şekilde temiz havaya zor atıyorsunuz kendinizi. Ara sıra inanılmaz bir kusma hissi geliyor. Sonra hiç tanımadığınız birisi geliyor. 1/1 Rennie-Su karışımını yüzünüze sıkıyor. 5 dakika sonra kendinize geliyorsunuz ve döngü başa dönüyor. Çünkü aralıksız sizi boğmaya çalışan biri var karşınızda.

Bunlar ne için gerçekten biliyorsunuz değil mi?

@Kenan Atalar

akplisin dedim mi? yaptığın demokrasi tanımını tartışıyorum nereye getirdin konuyu. hem akpli olmanın nesi kötü acaba ki böyle şiddetle reddedecek kadar alerji yapmış? ilginç bir tavır. yav ben bu forumda şimdiye dek bir kişinin yazdıklarını sorgulamak dışında hiç haddimi aştım mı? bir kişiyi yaftaladım mı şimdiye kadar da böyle her seferinde aşırı tepkili cevaplar alıyorum? hatırladığım kadarıyla uzun tartışmalar sonucu fikrim değiştirip karşı tarafa hak verdiğim de vaki. altı üstü demokrasi tanımın eksik, o tanımdan bu dediğim bile çıkar demişim. azıcık kinaye ne hale getiriyor tartışmayı. ayrıca dua et ben de akpli değilim. bu kadar şiddetle akp ile ilgin olmadığını söylesen "biz cüzzamlı mıyız her lafın başı akpli değilim diyorsun?" derdim, cevap alana kadar da ahat bırakmazdım. al bak, simirlendim şimdi. ben de atatürkçü değilim! sakın beni kemalist sanma! tamam mı? istediğin bu muydu? tartışmamız şimdi sağlam temellere oturdu mu sence? sanmıyorum. daha saçmalaştı.

yazan yazmış tekrar etme gereği duymuyorum, okuyun lütfen, şurada tartışmaya girmeden önce kafalarda şunlar netleşsin, herkesten aynı tepkileri alıp tartışmada bir yere varamamaktan bıktım artık, ilacı şu yazılarda:

ben neci olduğunu bilmek değil fikirlerini öğrenmek istiyorum. zaten çat pat anlarım neci olduğunu. tarafını tekrar edip duracağına fikirlerini beyan etsen o zaman tartışma rayına oturacak bana kalırsa.

Arkadaşlar ben bu forumu ilk defa bu kadar hiddetli gördüm. Olur olmaz yakıştırmalar, hakarete varan sıfatlar, kırcı yorumlar, adam yerine koymama! Burada bir çok tartışmaya şahit oldum. Ama kimse birbirine bu denli saygısızlık yapmamıştı, bu kadar kırıcı, bu kadar saldırgan olmamıştı. Yada ben kaçırdıysam o tartışmaları söyleyin bileyim. İşin garibi burada yazan arkadaşlar hemen hemen her gün yorumlarını okuduğum paylaşımlarına baktığım arkadaşlar. Nasıl bu hale geldi burası? Bir şeyler yazmak istedim ama yazmaya korktum birileri çıkıp enteresan tepkiler verir diye.

@Yasemin Aslantürk

bak bunu atlamışım.
sorun şu ki, ses bombasını defalarca kullanan taraf polisin kendisi. o tomalar gaz ses bombası tazyikli su boyalı tazyikli su gibi her çeşit yıldırıcı şeyle donatılmış. hayatında polis şiddeti tatmayan arkadaşlara sesleniyorum: en iyisini siz yapıyorsunuz. bunlarla muhatap olmaya değmez.

Klape; burada yazışmanın sonu gelmez ben kolay kolay sinirlenmem fikrimi beyan ederim eğer benle şahsi bir sorunun var ise bunu ilet bileyim . olan olayların faturasını ve kızgınlığını benden çıkarmak gibi bir şey yapmanı tavsiye etmem. Burası mesleki bir forum buraya bu konu ile meşgul etmemek adına artık yazmıyorum yazmıyorum. sakın benimle ilgili şahsıma dokunacak bir kelime etme konuşmak istersen özele cebini at ben seni bulurum

@Kenan Atalar

fikir beyan etmek konusunda sıkışınca tehdide sarılmak? :) eleştiriye tahammül edemiyorsan fikir beyan etme arkadaşım. kafan hep rahat olur böylelikle. daha az saldırgan ve tehditkar bir hayat dilerim sana.

Arkadaşlar,

Hayatın bu kadar gergin olduğu bir dönemde forumun gerilmesi kadar normal bir şey yoktur. Çünkü hepimiz bu hayatın içindeniz. Benimde takip ettiğim daha önce şahit olmadığım halde inanılmaz gerilen ortamlar var. Dışarıda yangın varken ne yaparsam yapayım sizleri susturamam, ha geçici süreliğine forumu kapatırım ama bu seferde kendime olan saygımı yitirip tekrar açmam.

Bu nedenle herkes gerilse de saygılı bir şekilde devam etsin lütfen.

Saygılar...

günlerdir sadece birkaç saat uykuyla, sakatlanmış ayağımla, çıkmayan sesimle sonuna kadar..!!!artık oradaki zulüm kuvvetlerinin şiddetinden kaçış olmadıgının farkındalıgıyla kollarında kan grubu yazan insanlar olarak ölümleri gördük..biri başından vuruldu, biri astım krizi geçirdi gelip alan olmadı..bir diğer astımlı arkadasımı kendi ellerimle zar zor kacırdım zarar görmesin diye. yoksa gözümün önünde o da ölüp gidebilirdi..yaralanmaların haddi hesabı yok.nasıl oluyorsa(!) o biber gazının kapsülleri insanları parçalıyor.panzerler,tomalar ve sivil arabalar insanları eziyor..zulmedenler çok daha fazlasını hak ediyor aslında ama onların seviyesine düşülmüyor.
güzel medya olayları öyle güzel(!)yansıtıyor ki..evlerinde oturan insanlar neredeyse hem onlar hem de kendimiz adına sesini duyurmak için ugrasanları vatan haini ilan edecekler..zaten öyle görüyor bir kısmı ama oralarda insanlar keyfinden ölmüyor, yaralanmıyor..canları adrenalin istediği için avmlere cafelere kapatılıp biber gazından ölüme terk edilmiyor.artık anlaşılsın durumun boyutları..
arkadaslarımızın basına gelenlere tanık olduk..gördüm ki..o meydanlarda tanıdığım ve tanımadığım herkes BİRdi..biber gazından nefes alamadıgımda "işte ölüyorum" dediğim anda daha önce hiç görmediğim biri gelip elimi tutup kacırıyor, çabalıyorsa İNSANDIR.orada herkes böyleydi.elindeki yiyeceğini içeceğini suyunu maskesini ilacını paylaşan bu vatandaş birbirine insan olmanın güzelliğini yaşatıyor orada hem de karşılarındaki acımasızlara ragmen..
herşeyin yok olup gitmesini mi beklemek istiyorlar "YETER" demek için anlamıyorum...sessiz kalan kısım mutlu mu hayatından? geleceği düşününce rahat mı kafası? sorun yok diyorsa susmaya devam etsin.ama içinde en ufak bir kıpırtı, şüphe, endişe kırıntısı dahi varsa emin olsun ki haklı o şüphelerinde..
yüzsüz olup yalvarıyorum..olayları dogru düzgün takip etsin herkes..slogan atmasın,direnmesin,desteklemesin isterse yine ama gidip yerinde görsün zulmü!!görsün kimin ne istediğini!!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...