Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tarım ilaçlarının bilinçsiz kullanımı çevre tehditi

Konu, 'ARŞİV' kısmında Hakan Nizamogullari tarafından paylaşıldı.

 1. Hakan Nizamogullari

  Hakan Nizamogullari CMNet Üyesi

  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sibel Cevizci, tarım ilaçlarının çiftçiler tarafından bilinçsizce kullanılması nedeniyle büyük tehlikeler oluşturduğunu söyledi.
  Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, tarım ilaçlarının insan, hayvan ve çevre sağlığı için büyük tehdit oluşturduğunu dile getiren Cevizci, bu ilaçların kullanımı konusunda çiftçilerin eğitilmesi gerektiğini vurguladı. Diğer ülkelere göre Türkiye'de tarım ilaçlarının çok daha sık kullanılmadığını belirten Cevizci, en büyük sıkıntının çiftçilerin ilaçları doğru kullanmayı bilmemesinden dolayı insanlar, hayvanlar ve çevre için tehlike oluşturduğunu aktardı.
  Cevizci, şunları ifade etti: "Tarım ilaçlarının amacı ürünlerin bozulmamasını ve daha kaliteli koşullarda ürün elde edilmesini sağlamaktır. Bitkiye zararlı olabilecek pek çok faktör mevcut. Tarım ilaçları da bu zararlı faktörlerin yok edilmesi, bitkilerin korunması ve geliştirilmesi amaçlı kullanılıyor. İlaçlama sonrası ürünleri toplama zamanı geldiğinde ilacın ürüne geçmediğini kesin olarak söyleyemiyoruz. Bugün zaten bunun mücadelesi veriliyor. Tarım ilaçları hem insanlara hem hayvanlara hem de çevreye zararlar verebiliyor. Aslında tarım sağlığı sorunları küresel bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkıyor."
   
 2. Paris Şehrinde KİMYASAL ilaçlanma durdurulmuştur. Bununla birlikte şehirde arıcılık ortaya çıkmıştır. Kırsal bölgelerde kullanılan ziraai ilaçlar arıları öldürmektedir. Doğanın bir halkasının yok olması, kıtlık ortamının yeniden doğmasına sebeptir. Paris şehrinde yetiştirilen arılar kırsal bölgelere göre yüksek kalite bal üretmektedirler.
   
  nihalatas, Fatih Özcan ve Tarık Can bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları