• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Taş Ocağında Gölet Neden Kapatılmalı

aldemir072

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Ekinyolu Çevre Danışmanlık
arkadaşlar çevre görevlisi hizmeti verdiğim bir taş kırma eleme tesisinde kendilerine daha önceden yapay bir gölet oluşturmuşlar 2-3 sene önce ankaradan bir heyet il genelinde denetim yapmış orada da yapmış denetim yapmış doğal olarak onlara göleti kapatmaları istenmiş fakat gölet doğal bir fauna ya dönüşmüş ve içinde balıklar yaşamakta ayrıca yazın gölet olmadığı taktirde 3-4 ay kadar tesis çalışamaz susuzluktan bu gölet kapatılmalı mı yoksa açık mı kalmalı nasıl bir çözüm bulunmalı...

muhtemelen göletdeki doğal olarak oluşan su, tesiste tozumayı önlemek amacıyla kullanılıyor. bu tür durumlar ocak sahalarında ve tesislerinde sıklıkla olan bi durum. göletdeki suyun kullanımı için DSİ 11. bölge müdürlüğünden kurum görüşü aldığınız takdirde herhangi bir sorun kalmayacaktır diye düşünüyoru. tabiki DSİ uygun görüş verirse. iyi çalışmalar dilerim

ptd açık yazarsanız arkadaşım bu konuda fazla bilgim yokta bide evet göletteki suyu tozumayı önlemek için kullanıyorlar...

Hayır. Taş ocağının PTD (Proje Tanıtım Dosyası) 'sinde göletle alakalı bir şey var mı? Onu sordum.

şöyle ki; eğer ki ptd 'de tesis için gerekli olan su ihtiyacı tesisin civarında oluşan doğal göletçiklerdem karşılanması ile ilgili herhangi bir taahhütname varsa evet oradan karşılayabilirsiniz. ancak su kullanımını başka yerden temin edileceği ile ilgili bir bilgi varsa da gene de o göletin kullanımı ile ilgili , ilgili merciye başvuru yapmak durumundasınız

PTD 'de su kullanımı başka yerden gösterildiyse ve siz göletden karşılayacaksanız, il çevreye de bilgi vermelisiniz.

bilgiler için teşekkür ederim çok faydalı oldu fakat bu gölleri kendileri daha önceden yapmışlar yani doğal değiller...

siz başvurunuzu yapın DSİ 'ye , onlar zaten yer görme yapıp, sizden göletle ilgili ayrıntılı bilgi isteyeceklerdir. hatta size daha da yardımcı olmak adına DSİ 'nin neler isteyebileceğinizi aşağıda sıralayım:
**1/25.000 ölçekli top. haritada ve 1/25.000 ölçekli ÇDP'de (çevre düzeni planında) göletinin koordinatlarıyla birlikte yerinin işaretlenmesi(kaşe-imzalı)
** Göletin hacmi ve boyutları
**kullanılacak su miktarı ve ayrıntılı hesabı
** tesise ait belgeler(işletme ruhsatı, izni vb. )

bu kadar bilgiye ne gerek var ki yani haritaları hacmini falan anladım da diğerleri bence çok saçma geldi zaten onlar olmasa hayatta izin vermezler ki öyle bir ocak işletmeye yada orada olmasına herşeyi tam ocağın.