• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Taş ocaklarında patlayıcı madde artış raporu hazırlama.

F.Kansu

Kayıtlı Kullanıcı
Patlatma değerlendirme raporu hakkında bilgisi olan ya da daha önce bu projeyi hazırlayan var mı arkadaşlar?
Elimdeki taş ocaklarına hazırlamam gerekiyor il çevreden istenildi . bu proje bakanlık onaylı oluyor.
Bilgisi olan yapan arkadaşlardan yardım bekliyorum
Hesap işleri var rapor şablonu ekli dosyadadır.
yardımlarınızı bekliyorum

Ekli dosyalar

• patlatma değerlendirme raporu.docx
    30 KB · Görüntüleme: 140
@Mustafa Demirciler

Mustafa bey Patlatma değerlendirme raporunuzda nasıl bir giriş yaptınız, onaylandı mı raporunuz, benimde bir tane hazırlamam gerekiyor fakat üretim kapasitesini değiştirmeden nasıl diğerlerinde değişikliğe gidebiliyorsunuz, ne şekilde kabul ediyorlar bu dosyası pratikte acaba

Arkadaşlar yanlışım varsa düzeltin ama taş ocaklarında patlayıcı madde artışı olduğunda buna bağlı olarak elde edeceğin hammadde de artacak. Bu yüzden ÇED'de belirtilen miktarların üzerinde olacağından ÇED raporunun yenilenmesi gerekmezmi?

evet aynen dediğini gibi, zaten yukarıdaki konuşmaların yapıldığı patlatma değerlendirme formu yürürlükten kalktı. ÇED yönetmeliğince yürütülüyor.

@Meril San
Yalnız kaçırdığınız bir nokta şu var arkadaşlar; ÇED raporundaki kapasite miktarı belirli bir zaman aralığında patlatma yapılacağını öngörerek hesaplanan değerdir. Eğer siz patlayıcı madde miktarı artışı oranında patlatma sayınızı düşürseniz kapasitenizde bir artış olmaz ve bu sebeple de ÇED yenilenmesine gerek kalmaz. Bu durumda da kriter durum şu ortaya çıkar; patlayıcı madde miktarının artışından ötürü toz, gürültü, titreşim, hava şoku, taş fırlama mesafesi gibi kriterlerin uygun aralıklarda olmasına dikkat edilmelidir.