Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Taşınabilir Pil Türleri

Konu, 'ARŞİV' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  TAP Derneğinin atıklarını toplamakla sorumlu olduğu taşınabilir pil türleri hakkında detaylı bilgiler vermeden önce “taşınabilir pil” ifadesinin ne anlama geldiğini belirtmekte yarar görülmektedir.
  Taşınabilir piller elde bir yerden bir yere rahatlıkla götürülebilen , ağırlıkça veya hacimce büyük olmayan (genellikle 1-2 kiloyu geçmeyen), sızdırmaz yapıda (içerisine veya içerisinden dışarıya hava, gaz, su veya diğer türde sıvıları geçirmeyen) ve endüstriyel veya otomotiv kategorisine girmeyen pillerdir.
  Diğer taraftan, prizmatik yapıdaki küçük ebatlı bakım gerektirmeyen kurşun-asit akümülatörleri taşınabilir pillerin kullanıldığı bazı cihazlar için tercih edilebilmektedir. Ancak kurşun-asit akümülatörlerine ait atıklar TAP derneğinin toplama sorumluluğuna girmediğinden, bu akümülatör türleri hakkında bu dokümanda herhangi bir bilgi verilmemiştir.
  Tüketici tarafından günlük yaşantımızda sıklıkla kullanılan belli başlı taşınabilir pil türlerine ait bilgiler ekte sunulmaktadır.

  ÇİNKO KARBON PİLLERİ (ZnC)
  1860 yılında Fransız mühendis Georges Leclanché amonyum klorür elektrolit kullanarak çinko-mangandioksit pilini icat etmiştir. Leclanché adı da verilen bu çeşit pilden bu gün bile dünyada yılda birkaç milyar adet üretilmektedir. Bu tür piller ucuzladıklarından dolayı alkali manganez pillerine ve şarjlı pil sistemlerine sırasında bir alternatif teşkil ederler. Ancak cıhazların daha yüksek kapasite ve performans taleplerinden ötürü ZnC pillerinin zamanla piyasadan silinmeleri kaçınılmazdır.
  “Çinko Karbon” ifadesi yerine aslında “amonyum klorür veya çinko klorür elektrolit içeren çinko mangan dioksit “ pil sistemi denmesi daha doğrudur.Bünyedeki karbon çubuk; pozitif elektrot , yani katot için yalnız bir iletkendir ve pil bünyesindeki çinko da negatif elektrot, yani anodu teşkil eder. Negatif elektrot maddesi ve pil dış kabı çinkodan ibarettir.
  Pozitif elektrotu ortasından bir karbon çubuk geçen mangan dioksit kütlesi teşkil eder. Elektrolit olarak amonyum klorür veya çinko klorür kullanılabilir. Çinko klorür içeren pillerin kalitesi daha üstündür..............

  Devamı;
   

  Ekli Dosyalar:

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...