Taslak yönetmelikler ve tebliğler

Tarık Can

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Merhabalar arkadaşlar,

Biz hep yönetmelik çıktıktan sonra inceler olduk. bunlar çıkmadan birşeyler yapmamız gerektiğine inanıyorum. Taslakta olan yönetmelikleri eklerden veya
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
linkinden ulaşabilirsiniz. inceledikten sonra da burada birbirimizle bilgi alışverişinde bulunarak sadece eksikliklerini değil, bak bu yoktu iyi olmuş/ya da bu vardı yanlıştı çıkarmışlar gibi de olumlu yönlerine bakarak tartışmak isteriz.

Herkese iyi haftalar...

Dosyalar

Tarık Can

Genel Yönetici
Genel Yönetici
mesela örneğin hepsine göz ucuyla baktığımda, atık yağlardaki değişiklikler iyi olmuş. sınıflandırma yaparak fabrikalardaki oluşan atık yağların özelliklerine göre aynı varil, IBC vs. biriktirilebileceği izni çıkacak. bu zaten istenen birşeydi çünkü fabrikalar çıkan her atık yağı için ayrı ayrı kaplar ayarlamak ve analiz yaptırmak zorundaydı.

zuhall

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Bu yönetmelikte yazan şey o kadar zor ki. Kategorilerine göre ayırmak bile çok zor iken atık koduna göre ayırmak daha zor. Birde yeni yönetmelik 2. kategori yağlar geri kazanım yerine bertaraf edilecek diyor. Ben anlamıyorum nasıl kolaylıkla değiştiriyorlar , yönetmeliğin bu kısmı çok tartışılır.

Tarık Can

Genel Yönetici
Genel Yönetici
anladığım kadarıyla kategoriyi 3'den 2'ye düşürmüşler. yani analiz sonucunda ya geri kazanım (1.kategori) ya bertaraf (2.kategori) orta bir sınıf olmayacak

Funda Saltık

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
"(4) Atık yağ kategori analizleri atık yağ toplayıcıları tarafından atık yağların tesise kabulünde yaptırılır." diye bir madde var. Biz üniversiteye yaptırmıştık, yenilemek istiyorduk. Bekleyelim de atık yağ toplayıcıları yapsın o zaman yönetmelik çıkınca.

Tahminen ne zaman çıkar bu yönetmelikler, çok uzar mı süreç.

"(3) Atık yağlarda %10 üzerinde su veya diğer yabancı maddelerin bulunması durumunda toplayıcıya destekleme yapılmaz."

demek ne demek. %10'dan fazla su içeriyor, nakliye masrafımız var, ödeme yapacaksınız mı demek.

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
"(3) Atık yağlarda %10 üzerinde su veya diğer yabancı maddelerin bulunması durumunda toplayıcıya destekleme yapılmaz."

demek ne demek. %10'dan fazla su içeriyor, nakliye masrafımız var, ödeme yapacaksınız mı demek.
Anladığım kadarı birlikler veya fonlar oluşturularak buradaki oluşacak payların destek olarak dağıtılması vb gibi bir durum mevcut. Bunu yaparken de Ayrıca atık yağ analizleri yaptırma sorumluluğunu toplayıcılara yıktıkları için %10 dan fazla su içeren atık yağları tesislere kabul etmemeleri için zorlamaya çalışıyorlar. (analizini sana yaptırıyorum yanlış yaparsan desteğini keserim)Yani aslında temiz yağ toplamak için tüm sistemi zorluyorlar diye yorumladım ben.

Funda Saltık

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Anladığım kadarı birlikler veya fonlar oluşturularak buradaki oluşacak payların destek olarak dağıtılması vb gibi bir durum mevcut. Bunu yaparken de Ayrıca atık yağ analizleri yaptırma sorumluluğunu toplayıcılara yıktıkları için %10 dan fazla su içeren atık yağları tesislere kabul etmemeleri için zorlamaya çalışıyorlar. (analizini sana yaptırıyorum yanlış yaparsan desteğini keserim)Yani aslında temiz yağ toplamak için tüm sistemi zorluyorlar diye yorumladım ben.
Bor yağı seyreltmeden nasıl kullanıcaz. O zaman bor yağını kanalizasyona verin de diyorlar sanırım.

Uğurhan Korkmaz

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Merhaba,

Taslak halinde olup, Çevre Mühendisleri Odasından görüş istenen "Gürültü Yönetmeliği", "Sağlık veya Güvenlik İşaretleri Yönetmeliği Taslağı", "Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği Taslağı" ektedir.

Odaya görüşlerini bildirmek isteyenler gorus@cmo.org.tr adresine görüş bildirebilirler.

Dosyalar

mgules

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
çed yeterlik tebliği değişecek diyorlar şartları baya ağırlaştıracaklarmış sanki ağır değilmiş gibi bilgisi olan varmı