• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

tat belgelendirme (sanayi-mahalle) atık miktarı sorunu

Gülay

Yönetim Grubu
Firma
Borusan Mannesmann Boru San. ve Tic. A.Ş.
Atık yönetim planlarının online sisteme işlenmesi ve atık karakterizasyonunun bakanlığın sistemi tarafından otomatik hesaplanmasıyla birlikte aşağıdaki sorun ortaya çıkmıştır.

Bilindiği üzere sanayi girişleri (belgelendirme usul esasları) belgelendirilmede kullanılmaktadır.
Sanayilerden toplanan atık miktarları belgelendirilecek atık miktarlarına sistem üzerinde hesaplamada dahil edilmeyip sadece nüfus esaslı hesapla yapılmıştır.
Bunun sonucuyla belgelendirme yapabileceğimiz miktarlar oldukça düşmüştür.

Atık yönetim planları onaylanmadan çözüme kavuşması gereken önemli bir husus gibi görünmektedir.

@Gülay Kudret Birdal neden yeterinden az dediniz pek anlıyamadım. gerçek değerlerin aşağıda ki ölçümden fazla olması uygunsuz girişlerinden kaynak lı olabilir.

1,15 kg-1,28 kg/gün x nüfus = toplam ambalaj miktarı.

bence bir daha düşünün...

@Hilmi.K 1.12*N çarpan
mesele kişi başı atık miktarı değil ki, mesele sanayi miktarlarının dahil edilmemesi
ahşap yılda 78 ton belgelendirebilirsiniz diyor, ama ben 400 ton topladım sanayiden 322 tonu usulsüz mü?? faturalı ve irsaliyeli hem de

anlayamadım ne demek istediğinizi,
sanayi girişlerini de belediye onaylamadan belgelendirme de kullanamıyoruz, tonajı aştığımız için de belediye onaylamıyor sanayiyi, ama sanayi girişleri pek ala belgelendirme de kullanılabilir, bu da hesaplamaların nüfusa göre yapılmaması sanayileri de kapsam içine alınması gerektiğini gösteriyor.

@harunmustak
sanayi sayısı yazıyor o kısma sanayi kuruluşlarının sayısı yazdık ancak miktarda değişme olmadı maalesef, isim isim de yazılacak bir kısım göremedim, siz çözebildiniz mi?

ben belgelendirme falan yapmadığım için bilemiyorum, bakanlıkla bürokrat düzeyinde görüşmelerde bulunduğum için temel mantığı söyleyebilirm. ayrıntıları çok fazla bilemiyorum.

Merhaba @Gülay Kudret Birdal ben bir Belediye' de görev yapıyorum. Bizim çalıştığımız firmanın da ahşap miktarı ile ilgili sıkıntısı vardı. Belgelendirebilecek ahşap miktarı nüfusa göre 400 ton iken firma sanayi kaynaklı faturalı yaklaşık 2000 ton belgeye sahip. Konuyla ilgili olarak Bakanlık yetkilileri ile sözlü olarak görüştük. Kaynağının doğru olarak açıklanması halinde herhangi bir sorun olmayacağını söylediler. Ama ben yine de resmi yazıyla Bakanlıktan görüş istedim. Cevabı gelince burada paylaşırım

@oguzhantuzel nasıl makbule geçer öyle bir yazı verseler ve sizde bizimle paylaşsınız :)
peki tonajları değiştirecekler mi? yoksa sanayi için o tonajları aştığımızda belgeler sunulduğunda kabul edecekler mi?
ben hala onaya göndermedim ayp yi sırf bu tonajlar yüzünden bu sebeple beyan yapılamıyor, malum onaya gönderirsem belgelendirme miktarları değişmezse maddi kayıp büyük olacak.
Siz de durumlar nasıl, gönderdiniz mi ayp yi onaya

@Gülay Kudret Birdal atık yönetim planımız onaylanmış durumda. Tonaj geçtiğinde sistem uyarı verecek, ama belgeleri onaylamaya devam edebilirsiniz dediler. Dediğim gibi gerekli açıklamayı yaptığınızda sorun olmaz dediler. Tabii resmi yazı gelmeden şu an için onaylamıyorum belgeleri

@oguzhantuzel o halde ben de onaya göndereyim, bekletmek çözüm değil.
bu konuda yanlız olmadığıma sevindim, bir tek bizim belediyede olmadığını bilmiyordum ancak, ne toplantılarda ne de forumda kimseden çıt çıkmayınca tonaj da sadece bizim sıkıntı yaşadığımıza ikna olmuştum, işin kötü tarafı 2 firma var belediyeyle anlaşmalı, 1 firma hemen hemen tamamlıyor tüm tonajı sanayi ve kaynakta ayrı toplamayla, 2 firma için bu tonajlar kabul edilemez gibi.
en basit örneği 2 firma 600 ton ahşap toplamış 78 ton belgelendirilebilir tonaj :kötü: nasıl denir 522 tonu kullanamazsın.

@Gülay Kudret Birdal benim bildiğim kadarıyla biliyorsunuz özellikle cam için piyasada bir çok sahte belge dolaşıyor. Bu önlemi onun için almışlar. Özellikle cam belgelendirmelerini takip edecekler gibi

@Gülay Kudret Birdal
bendedeaynı sorun var ama bu bizlik bir durum değil. Gerçeği bu şekilde topluyoruz kardeşim gelip incelesinler

@oguzhantuzel cam mı? ben plastik için düşünürdüm şahsen, cam dan hiç belgelendirme yapmadık, sanırım meblağ yüksek

dürüst olmak gerekirse sahtecilik vs. işleri yapan kişiler de meslektaşlarımız, ben yapıyorum bu işi ne kadarı sahte ne kadarı doğru ben karar veririm buna, ne belediye yönlendirir ne tat ın sahibi, ne de yk.
mühendis yapar ;)

@Gülay Kudret Birdal haklısın katılıyorum sana. fakat nası insanlar duşuk maaşlarla çalışıyorlarsa iş kaybetmemek için yapmak zorunda kalıyorlar. en azından ben ona inanıyorum.

bu arada firma sahiplerınden duyduğum bir konuda belgeleme için aldıkları ücretten muhendislerinede pay verdikleri şeklinde. 2 3 kişi bana bu şekilde söylemişti.

@oguzhantuzel
Merhaba,
Top belediyede ve inanın hiçbir belediye çalışanı severek yapmayacaktır bu işi :)