• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tat firması bildirimleri

funda bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Öztek Genel Temizlik TAT Tesisi
Arkadaşlar biri bana Allah aşkına bi söylesin;
Tıbbi atık bildirimi, jeneratör bildirimi, atık yağ bildirimi, kirlenmiş sahalar ile ilgili bildirim TAT firmalarını kapsamıyor mu yahu!!!!
kapsamıyor ise hangi gerekçe ile....
Şubat ayı sonuna kadar dilekçe ile verilmesi gereken bu bildirimler bence TAT Firmalarını da kapsıyor. Lütfen bilenler bana yardım edin kafayı yemek üzereyim gerçekten. :( :( :(

@Havva Aydın

Yıl içinde girişini sağlayabilirsin fakat Ambalaj bilgi sistemiyle KDS yi birlikte yürütmen gerektiği için bir sonra ki ayın sonuna kadar veri girişlerini yapıp onaylamada fayda vardır.

Bakanlığın yazısı;
Bilindiği üzere online.cevre.gov.tr adresinde yer alan Atık Yönetim Uygulaması-Kütle Denge Sistemi, Geçici Faaliyet Belgesine (GFB) veya Çevre İzin ve Lisans Belgesine sahip tesisler ile İl Müdürlüklerimiz tarafından verilen belgeler doğrultusunda atık işleyen tesislerce gerçekleştirilen geri kazanım ve bertaraf bilgisini (gelen atık, işlenen atık, bakiye atık ve ürün) çevrimiçi giriş yaptığı uygulamadır. Ayrıca, bu uygulama ile Bakanlık ve İl Müdürlüğü yetkililerince söz konusu tesislerin kütle denge bilgilerinin izlenmesi, değerlendirilmesi ve raporlanması işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Sistem, bahsekonu GFB/Çevre İzin ve Lisans Belgesi düzenlenme tarihi itibariyle başlayıp bitiş tarihine kadar sürekli (aylık/günlük) olarak açık tutulmaktadır. Atık işleme tesislerinin tesislerine kabul ettikleri atıklara ait atık işleme bilgisini kütle denge formları kullanılarak doldurması ve en geç bir sonraki ayın son gününe kadar (Örneğin: Ocak ayına ait girişler Şubat ayı son günü) veri girişlerini tamamlayarak onaylaması gerekmektedir.

Bu çerçevede, atık işleme tesislerin Çevre Kanunu ve ilgili mevzuat kapsamında herhangi bir idari yaptırım uygulaması ile karşılaşmaması için "Atık Yönetimi Uygulaması" kullanılarak Kütle Denge Formlarının düzenli olarak doldurulması ve onaylanması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi önem arz etmektedir.

Bilgilerinize duyurulur.

@Serhat Mehmet Kar
Motat üzerinden nasıl yapılmıyor tehlikesiz atık çıkışları kısmı var ordan yapılıyor diye biliyorum

---- Otomatik olarak birleştirilen çoklu mesaj ----

@mahsunGS
Teşekkür ederim

@Havva Aydın

Motat Tehlikeli atıkları için kullanılıyor. Sizin bahsettiğiniz tehlikesiz atık çıkışlarını KDS için kullanıyorsunuz.

Ben bir şeye takılmadım yardımcı olmak yerine ama sizde yönetmelik ve ÇBS'deki duyuruları okusaydınız madem sormak yerine. Sorduğunuz soru yanlış, iki farklı şeyden bahsediyorsunuz onu anlatmaya çalıştım gereksiz gerilmenize gerek yok. Ambalaj atığı bildirimlerinizi her ayın bitiminde Ambalaj Bilgi Sistemi üzerinden giriş ve çıkış bilgilerinizi 7B ve 7C formlarını doldurarak aylık olarak yapmalısınız. Tehlikesiz atık bildirimlerinizi de Kütle Denge Sistemi üzerinden gelen ve giden tehlikesiz atık sekmelerinden aylık olarak doldurmalısınız. Aynı zamanda aylık ambalaj atıkları giriş - çıkış miktarlarınızı da KDS üzerinden bildirmelisiniz. Tesisinize Karışık Ambalaj Atığı geliyorsa da Proses İşlemlerini kullanarak ayrıldıktan sonraki miktarları proses çıktısı olarak girmelisiniz. Ambalaj Bilgi Sisteminde varsa stok veya fire bu miktarları ve malzeme cinslerini elle girmeniz gerekir. KDS'de ise proses işlemlerinde fire girebilirsiniz. Stok miktarını sistem kendi hesaplar.

@Serhat Mehmet Kar
anlatmaya çalışmadınız eleştirdiniz, takip ediyorum veya edemiyorum aklıma takılan soruların cevabını burada sorarak bulabileceğimi düşündüm. yine de teşekkür ederim.

@Serhat Mehmet Kar

Serhat bey merhaba,
Size örnek üstünden bir soru sormak istiyorum. Diyelim x firmasına 100.000 kg karton ambalaj atığı sattık 5.000 kg ı fire yazıldı. Ben bunu ambalaj bilgi sistemine bildirirken fatura üzerinde net 95.000 kg olarak belirtiyorum fireyi de elle giriyorum ve gdt de bunu onaylıyor. Sıkıntı olan konu ise kds de proses işlemleri yaptığımda sistem kendiliğinden fireyi hesaplıyor ama raporlama kısmında çıkan miktarla ambalaj sistemindeki miktar uymuyor. Ben şöyle bir yorum getirdim bizim proses işlemi yapmamıza gerek olmadığını düşünüyorum. çünkü ürün zaten karton presleme işlemi yapıldıktan sonra yeni ürün oluşmuyor. Proses işlemi yapmam için karışık bir ürün olması gerekli değil mi ? Direk gelen tehlikesiz atık ve giden tehlikesiz atık kısımlarını proses işlemi yapmadan kullanmalıyım diye düşünüyorum.

Sizce bunda bir yanlışlık var mı ?

@cevreciolalım

KDS'de proses işlemini karışık ambalaj atığı aldığınız takdirde kullanırsınız zaten. Bunu genel olarak belediye sözleşmeli firmalar yapar evsel kaynaklı karışık ambalaj atıkları topladıkları için. Bunun dışında kalan tesisler zaten fatura üzerinden giriş yaptıklarından faturada net miktarlar bulunuyor dolayısıyla proses işlemine ihtiyacınız olmuyor.

@Cem Yılmaz merhaba, jeneratör elektrik kesildiğinde devreye giriyor. bu bildirim için dilekçeyi sunduğumuzda yıllık 500 saatin altında olduğunu ıspatlamamız istenir mi istenirse ne yapmalıyız

@ayzenayas1992

İspatlanması istenmedi bugüne kadar. Ben yine de her sene jeneratör saatinin fotoğrafını çekiyorum. Zaten 500 saat yaklaşık 20 gün ediyor. Bu kadar elektrik kesintisinin olacağı yerde sanayi olmaz. Elektrik kesintisi olacaksa planlıdır veya bakım nedeniyledir. O bile 2-3 günden fazla sürmez. Çünkü jeneratörün de yaktığı yakıtın ücreti, işletmeciyi sıkıntıya sokar. Yine de size sorarlarsa, siz de onlara sorarsınız :) "Madem 500 saati geçtiğimi düşünüyorsunuz, siz ispatlayın" diye.

Merhaba arkadaşlar.
Ambalaj atığı toplama ve ayırma firmasında çalışıyorum. (Tehlikesiz. TAT) Piyasadan Belediye ile sözleşmeli olarak ambalaj atıklarını topluyoruz.
Ambalaj Bilgi Sisteminde ve Atık Yönetim Uygulamasında yapmam gerekenleri tam anlayamadım.
Ambalaj atığı alındı makbuzlarını nasıl/nereden sisteme işlemek gerekiyor ?

Ambalaj Bilgi Sisteminde yapılması gerekenler günlük - aylık - yıllık bildirimler nedir ? Nasıl yapılır ?
Atık Yönetim Uygulamasında ki Gelen Tehlikesiz Atık - Giden Tehlikesiz Atık kısımlarını neye göre, nasıl doldurmam gerekiyor ?

@Özkan Baykanoğlu Ambalaj bilgi sisteminde ay içerisinde tesise gelen atıkların kantar fişlerini( fotokopilerini ) ay sonunda belediyeye makbuz ile veriyorsunuz. Bu makbuzu toplam miktar ile birlikte Ambalaj bilgi sisteminde Ek7-B kısmına işliyorsunuz. Ay içerisinde lisasnlı geri dönüşüm firmalarına yaptığınız gönderimlere ilişkin faturalar ile birlikte net miktarları da Ek7-C kısmına işliyorsunuz. Daha sonra sırası ile belediye ve firmalar ile görüşüp onaylamalarını sağlıyorsunuz. Akabinde de İl Çevreye gönder kısmından Sistem üzerinden İl çevreye gönderip oradan da onay işlemini takip ediyorsunuz. Bunlar Aylık yapılıyor.

@Özkan Baykanoğlu Atık yönetim uygulamasında ise sırayla gidelim;
atık kabul işlemleri => Gelen tehlikesiz atık => yeni kayıt ekle, burada açıklama kısmına ..... belediyesi mücavir alan sınırları içerisinde toplanan karışık ambalaj atığı yazın, atık koduna 15 01 06 karışık ambalaj atığı yazıyorsunuz, ay içerisinde toplanan + bir önceki aydan elinizde kalan stoğu yazıyorsunuz, kabul tarihine de ayın son gününü yazıyorum ben genelde sizde öyle yapabilirsiniz.
Sonraki aşama kütle denge işlemleri burada da ;
Yeni proses kaydı ekle => R12 =>tarih kısmına ayın son günü üst tarafta yer alıyor
sol tarafta proses girdileri kısmına ekle deyip atık kodu kısmına 150106 alt tarafta da miktar kısmına ay içerisinde tesise giren miktar+ önceki ay stok miktarı (bu kısmı sistem otomatik ekliyor) -stok miktarı diyorsunuz.
sağ tarafta proses çıktılarına ürün olarak ne gönderdi iseniz örneğin cam, kağıt karton onları ve miktarlarını yazacaksınız.
Atık Gönderim İşlemleri =>Giden Tehlikesiz Atık=> yeni kayıt ekle hangi firmaya gönderildi ise ilk kısımda onu seçiyorsunuz açıklama kısmını boş bırakıp atık kodu ,miktarı ve tarih kısmına da fatura tarihini yazıyorsunuz kaydet deyince bir sayfa açılacak oraya da tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi kapsamında çıkış yapılmıştır yazacaksınız.
Bu atık gönderim işlemlerini kaç ayrı firmaya ürün gönderdiyseniz hepsi için ( ayrı atık kodları için) ayrı ayrı yapacaksınız.
Umarım yardımcı olabilmişimdir. İyi Çalışmalar Kolaylıklar Diliyorum

@Serhat Mehmet Kar

Merhabalar,
TAT firmasıyız.tehlikesiz atık topluyoruz.demir,metal,hurda...ayırıp demir çelik fabrıkalarına gonderıyoruz.
daha önceki yıllarda bildirim yapılmamış.2017 bildirimlerini yapmak istiyorum.
gelen tehlikesiz atıkları atık kabul işlemlerinden kaydettım.alım yaptıgımız firmalardan kodları temın ettim.
çıkış yaparken giden tehlikesiz atık kısmından mı yoksa ürün gönderim işlemleri kısmıından mı yapmalıyım.
hatta komple ne yapmalıyım:)

@çağla evc yılmaz

Çıkışı ürün olarak yapmak için aldığınız atıkları ayırma ve presleme dışında bir işleme tabii tutuyor olmanız gerekir. Atıkları alıp, sadece ayırıp - preslediğiniz için atık gönderimi olarak yapmalısınız.

Merhaba;
hurda kağıt karton geri dönüşümü yapan bir tesisin ambalaj bilgi sistemi ek-8 bilgilerini aylık doldurmam gerekiyor fakat takıldığım bir nokta var tesisin Çevre lisansında tehlikesiz atık geri kazanım kodları 191201 ve 200101, ambalaj atığı geri kazanım kodu ise 150101 şimdi kütle denge sistemine giriş yaparken sadece tehlikesiz atık kodlarından olan 191201 ve 200101 olarak alınan atık kodlarının girişini mi yapacağım aynı şekilde ambalaj bilgi sistemi ek-8 formunda sadece ambalaj atığı geri kazanım kodu 150101 olan atık kodlarını mı gireceğim yoksa iki bildirim alanına da alınan kağıt kartonların tüm kodlarını mı gireceğim? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.