• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

TAT GKT Eğitim Raporu

Adem Gül

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Bardaş Geri Dönüşüm
Merhaba arkadaşlar. Eğitim Rapor formatında bulunan 'çevre mevzuatı kapsamında idari yaptırımlar' kısmının metin olarak düzenlenmiş hali var mı yoksa biz mi çevre kanunundan çıkaracağız ? teşekkürler.

Merhaba, metin olarak dökülmüş bir hâli yok elimde. Ancak yönetmeliklerdeki açıklamalarda şöyle geçer; "... g bendine göre, j bendine göre idari yaptırım cezası uygulanır". Bu tür maddelerden işinize en çok yarayanları seçip anlatabilirsiniz. Mesela 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun 20. Maddesinden en çok b, g, j, n, p, r, v bendleri ile ilgili cezalar yazılıyor. Tabi bu kanunun çıkış tarihinden sonra her yıl cezalar artıyor. Örneğin 1983 yılında j bendinden ceza yerseniz 24.000 TL iken şu an 58.975 TL cezai yaptırım uygulanıyor.

2018 yılı ceza listesini aşağıda bırakıyorum. İlgili bendleri 2872 sayılı Çevre Kanunu'nu aratıp 20. Maddeye gelerek bulabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 2018 Cezalar.pdf
    47.8 KB · Görüntüleme: 27
Cem kardeşiminde dediği gibi cezalar tebliğ içinden seçip eğitime birkaç tanesini ekleyebilirsiniz. Ben eğitimde en çok izne tabi olup belgesini almayan, arıtma kurması gerekip kurmayan, bildirimleri yapmayan veya yanlış beyanda bulunan, atıkları mevzuata uygun yönetmeyen, gelişi güzel depolayan, teyit ölçümünü yaptırmayan vb. konularda en sık karşılaşılan problemler hakkında duruyorum. Bir atığın toprak üzerine atılması, denize dökülmesinin cezai rakamlarını gördüklerinde, kafalarında bu bilinci oturtacaklarını ve birbirlerine örnek olabileceklerini, günlük hayatta da bunu uygulayabileceklerini düşünüyorum. Kolay gelsin.