• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tat tesisine giden atıkların geri dönüşüme kadar takibi

Nazlıhan TOPÇU

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
.
Merhaba,
Tesisten çıkan atıkları lisanslı toplama ayıma tesisine gönderiyorsak, atıklarımızın o firmadan bir geri dönüşüme gittiğinin takibini yapmak zorunda mıyız? yönetmelikte böyle bir durum var mıdır?
Var ise buna dair nasıl bir takip işlemi yürütülebilir.?

takip etmenize gerek yok çünkü tat tesisleri geri dönüşüme göndermek zorundalar. bahsettiğim tehlikesiz atıklar, ambalaj atıkları için geçerli. tehlikeli atık için nasıl olur bilgim yok.

bana göre zaten takibi mümkün değil çünkü tat tesisi toptan veriyor türlerine göre ayırıp. onu geçtim danışmanlık alan firmalarda bulun takibi imkansız çevre görevlileri yetişemez. birisinde duydum kendimden emin olamadım yönetmelikte gözümden kazan birşey olabilir mi diye soruyorum.

Ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği
Genel İlkeler Madde 5
f) Piyasaya sürenler, ambalajlı olarak piyasaya sürülen ürünlerin kullanımı sonucu ortaya çıkan ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanmasını, ayrılmasını, geri dönüşümünü ve geri kazanımını sağlamak ve bu amaçla yapılacak harcamaları karşılamakla yükümlüdürler.

Buradaki işlemleri sıralarken veya diye belirtmemiş bu sebeple biz bunların hepsini yapmak zorundayız. bizim geri dönüşüme kadar kontrol etmemizi bağlayan kısım burası olabilir mi?

@Naz Topçu

bu maddede ilgilenmeniz gereken tek cümle eğer piyasaya süren konumunda iseniz 'bu amaçla yapılacak harcamaları karşılamakla yükümlüdürler' yani YKlara para ödemek.

gerisini boşverin.

mrb biz küçük bir ilçe de tat firmasıyız sadece plastik alıyoruz burda ki belediyeyle anlaşmamız yok ancak plastik atığını almamız gereken yerler var mı bize verme zorunluluğu olan yerler bilginiz var mı bu konu da geçici faaliyet belgemiz var

size verme zorunluluğu derken? piyasada atığı çıkan firmalardan alabilirsiniz GFB'niz olduğu için.. irsaliye/fatura ile yaptığınız ve bunları sisteme yüklediğiniz sürece. belediye kısmını bilmiyorum tam kendi şözleşmeli firmaları (geri dönüşüm) oluyor sanırım taşeron gibi.

Belediye ile anlaşmanız yok ise bir zorunlulukta yok.. Belediye ile ambalaj atıklarının kaynakta ayrı toplanması ile ilgili sözleşmeniz olduğunda Apartman, site yönetimleri, okullar, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları, hastaneler, oteller, lokantalar, büfeler, şehirlerarası otobüs terminalleri, demiryolu istasyonları, limanlar, sağlık kuruluşları, spor kompleksleri, marketler, satış noktaları, iş ve alışveriş merkezleri, stadyumlar gibi ambalaj atığının oluştuğu benzeri yerler, ambalaj atıklarını, oluştuğu noktada belediyenin toplama sistemine bedelsiz vermekle yükümlüdür.