Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tat tesisine giden atıkların geri dönüşüme kadar takibi

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Nazlıhan TOPÇU tarafından paylaşıldı.

 1. Nazlıhan TOPÇU

  Nazlıhan TOPÇU CMNet Üyesi

  Merhaba,
  Tesisten çıkan atıkları lisanslı toplama ayıma tesisine gönderiyorsak, atıklarımızın o firmadan bir geri dönüşüme gittiğinin takibini yapmak zorunda mıyız? yönetmelikte böyle bir durum var mıdır?
  Var ise buna dair nasıl bir takip işlemi yürütülebilir.?
   
 2. Rukiye arslan1

  Rukiye arslan1 CMNet Üyesi

  takip etmenize gerek yok çünkü tat tesisleri geri dönüşüme göndermek zorundalar. bahsettiğim tehlikesiz atıklar, ambalaj atıkları için geçerli. tehlikeli atık için nasıl olur bilgim yok.
   
  Nazlıhan TOPÇU bunu beğendi.
 3. Nazlıhan TOPÇU

  Nazlıhan TOPÇU CMNet Üyesi

  bana göre zaten takibi mümkün değil çünkü tat tesisi toptan veriyor türlerine göre ayırıp. onu geçtim danışmanlık alan firmalarda bulun takibi imkansız çevre görevlileri yetişemez. birisinde duydum kendimden emin olamadım yönetmelikte gözümden kazan birşey olabilir mi diye soruyorum.
   
 4. Emrah BOZKURT

  Emrah BOZKURT CMNet Üyesi

  gerek yok. @Rukiye arslan1 bahsettiği gibi tehlikeli atıklarda var. onlar da UATF ile size ulaşır zaten.
   
  Nazlıhan TOPÇU bunu beğendi.
 5. Nazlıhan TOPÇU

  Nazlıhan TOPÇU CMNet Üyesi

  Ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği
  Genel İlkeler Madde 5
  f) Piyasaya sürenler, ambalajlı olarak piyasaya sürülen ürünlerin kullanımı sonucu ortaya çıkan ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanmasını, ayrılmasını, geri dönüşümünü ve geri kazanımını sağlamak ve bu amaçla yapılacak harcamaları karşılamakla yükümlüdürler.

  Buradaki işlemleri sıralarken veya diye belirtmemiş bu sebeple biz bunların hepsini yapmak zorundayız. bizim geri dönüşüme kadar kontrol etmemizi bağlayan kısım burası olabilir mi?
   
 6. Emrah BOZKURT

  Emrah BOZKURT CMNet Üyesi

  bu maddede ilgilenmeniz gereken tek cümle eğer piyasaya süren konumunda iseniz 'bu amaçla yapılacak harcamaları karşılamakla yükümlüdürler' yani YKlara para ödemek.

  gerisini boşverin.
   
  Nazlıhan TOPÇU bunu beğendi.
 7. müge polat

  müge polat CMNet Üyesi

  mrb biz küçük bir ilçe de tat firmasıyız sadece plastik alıyoruz burda ki belediyeyle anlaşmamız yok ancak plastik atığını almamız gereken yerler var mı bize verme zorunluluğu olan yerler bilginiz var mı bu konu da geçici faaliyet belgemiz var
   
 8. Nazlıhan TOPÇU

  Nazlıhan TOPÇU CMNet Üyesi

  size verme zorunluluğu derken? piyasada atığı çıkan firmalardan alabilirsiniz GFB'niz olduğu için.. irsaliye/fatura ile yaptığınız ve bunları sisteme yüklediğiniz sürece. belediye kısmını bilmiyorum tam kendi şözleşmeli firmaları (geri dönüşüm) oluyor sanırım taşeron gibi.
   
  müge polat bunu beğendi.
 9. nur tenekecioğlu

  nur tenekecioğlu CMNet Üyesi

  Belediye ile anlaşmanız yok ise bir zorunlulukta yok.. Belediye ile ambalaj atıklarının kaynakta ayrı toplanması ile ilgili sözleşmeniz olduğunda Apartman, site yönetimleri, okullar, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları, hastaneler, oteller, lokantalar, büfeler, şehirlerarası otobüs terminalleri, demiryolu istasyonları, limanlar, sağlık kuruluşları, spor kompleksleri, marketler, satış noktaları, iş ve alışveriş merkezleri, stadyumlar gibi ambalaj atığının oluştuğu benzeri yerler, ambalaj atıklarını, oluştuğu noktada belediyenin toplama sistemine bedelsiz vermekle yükümlüdür.
   

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...