• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tat ve köpük atıkları

Can Doğan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Herkese kolay gelsin. Buzdolabı gibi beyaz eşyaları koruma amaçlı kullanılan köpük atıkları tatlar alabilir mi? Genelde çöp olarak nitelendirilen bu atıklarda çöpçülerle kavga ediyoruz. Bunların geri dönüşümü söz konusu olabilir mi acaba?

Buzdolabında yalıtım malzemesi olarak kullanılan malzemeler strafor değil izosiyanat- poliol karışımı sonucu oluşan poliüretan köpüktür. Poliüretan köpük atığını alan sayılı firmalar olduğunu forumda yazan arkadaşlar olmuştu. Analiz ihtiyacı doğabilir veya tehlikeli atık kodu ile alan firmalar bulabiliyorsanız o da olur bizlerle de paylaşırsanız seviniriz...

Strafor atıklar çevre mevzuatında geçen ambalaj atığı tanıma dahil olup 15.01.02 atık kodu üzerinden alınabilir. Şahsen PE ve PS olmak üzere ben 2 cinsini gördüm plastik atık koduna dahil edilebilir. Alınmama sebebi tamamiyle maddi sebepler atığın hacimli oluşu ve tonaj yapmaması. Çöp firmalarına aldırmak en doğru çözüm.