• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

TAT'dan TAT'a ambalaj atığı satışı mümkün müdür?

Seda Tokcan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
x
Merhabalar

Yönetmeliği inceledim fakat soruma cevap bulamadım. Yorumlarsanız sevinirim.Toplama ayırma tesisleri ambalaj atığını geri dönüşüm tesisine vermek yerine toplama ayırma lisansı olan başka bir firmaya verebilir mi? Yönetmelik de aksini söyleyen bir ibare göremedim.

Ekteki duyuruda 4. bölümde konu ile ilgili bilgi verilmiş, TAT'dan TAT'a yada geri dönüşüm tesisinden diğer geri dönüşüm tesisine atıklar gönderilirken izin alınmalı

Ekli dosyalar

• Yeni Ambalaj Elektronik Yazılım Programının Kullanıma Alınması.pdf
    286.4 KB · Görüntüleme: 174
@L.Nergiz

Yani buradan şunu anlıyorum yanlış varsa düzeltin lütfen,

İşin pratiğinde ekstrem durumlar dahilinde bakanlık onayıyla yapılabilir. Fakat devamlı bir alış veriş söz konusu olmayacak.

01.01.2016 tarihi itibariyle toplama ayırma tesisleri tarafından tesislerine kabul ettikleri atıklarını başka bir toplama ayırma tesisine ve geri dönüşüm tesisleri de başka bir geri dönüşüm tesislerine Bakanlık onayı olmadan gönderemez. Yani herhangi bir durumda atıklarınızı belirtilen tesisten diğer tesise göndermeden önce bakanlıktan onay almalısınız. Ayrıntılı bilgiyi yada takıldığınız noktayı bakanlığa danışabilirsiniz Seda Hanım

tat başka bir tat firmasına satış yaparken bakanlıktan izin almalı diye biliyorum. Peki bu izin kapsamı nedir ?

sanırım 2016 dan önce de yasakmış,2011-2013 arası tatlara mal sattığımız tat lardan ve gdt den mal aldığımız için miss gibi ceza yedik (toplama ayırma tesisiyiz)

şok olurum.. Ama 2013ten beri bu tesise veriliyor böyle bir durumda sağlam ceza yenir.. yine de özel izin almayı düşünüyorum çünkü çalıştığımız tek fabrika sadece bu tat firması üzerinden alıyor yani buna vermeye mecburuz.. @Nilüfer Çelik

Belgelendirmeyi yanlış anladınız. TÜKÇEV,PAGÇEV veye ÇEVKO gibi vakıf belgelendirmeleri.

@Gülin Ç. ihlal edilen kanunda şu yazıyor: 26.04.2006 tarih ve 5491 sayılı kanunla değişik 2872 sayılı çevre kanunu/20.r
yani şu
r) Bu Kanunda ve yönetmeliklerde öngörülen usûl ve esaslara, yasaklara veya sınırlamalara aykırı olarak atık toplayan, taşıyan, geçici ve ara depolama yapan, geri kazanan, geri dönüşüm sağlayan, tekrar kullanan veya bertaraf edenlere 24.000 Türk Lirası, ithal edenlere 60.000 Türk Lirası idarî para cezası verilir.

@Gülin Ç. hanım benim bildiğim yasak değil yasak olduğunu ispatlayan yönetmeliği paylaşırsanız yaptığımız yanlıştan dönmemizi sağlarsınız.