• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tat'dan tat'a atık satımı

A. Kapdı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Atık Avcıları Geri Dönüşüm
Arkadaşlar Merhabalar,

Toplama ve Ayrıştırma Tesisleri arası atık satımı gerçekleştirilebiliyor mu ?

Gerçekleştirilebiliyor ise prosedür nasıl işliyor?

Bilgilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler

Merhaba, faturada tehlikesiz atık için "tehlikesiz atık çapak", ambalaj atık için "ambalaj atık çapak" şeklinde mi yazıyorsunuz?

Merhaba arkadaşlar;
Ambalaj atıkları tat'dan tat'a satışı tedarikçi belgesiyle birlikte yapılıyor. Fakat konu hala sürüyor mu sizce? Bir firmaya bu belgeyle atık göndermek istiyoruz. İl müdürlüğünde bu konuyla ilgilenen birim değişti ve net bilgi alamadım.

Son yönetmelikle beraber atık toplama ayırma firmasından toplama ayırma firmasına satış komple yasaklandı. Doğal afet durumlarında bakanlık izni ile yapılabiliyor sadece.

TAT satış sadece GDT ye yapılabiliyor.

Önceki cevapları görüntüle…
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
IrmaknazHata yaptığınız nokta şu, sizin hiçbir işlem yapmamış olmanız gerekiyor.
Yani Kütle Denge Sistemine bile bildirmemeniz gerekiyor. "Ben bu atığı işleyemedim, sattığım TAT işler" mantığıyla hareket etmenizi istiyor. Normal şartlarda sizin TAT'a alıp proses kaydı yaptığınız herhangi bir atığı tekrar TAT'a gönderme hakkınız yok. Yazıdan da bu net şekilde anlaşılıyor.

IrmaknazEvet işlem yapmamış oluyoruz zaten tat olunca. Yani kırma kesme işlemi yapmıyoruz.Sadece pres işlemi yapıyoruz biz.KDS de atık giriş ve çıkışı kısmında kaydedilerek gösterilebilir. Ek1 listesi olduğu içinde ön işlem tesislerine çıkışı yapılabiliyormuş.

Ömer EsMerhabalar;
Karışık 150106 için proses işlemlerinden giriş sağlamanız lazım. Bilgi için teşekkür ederim. Haklısınız ambalaj tat diye bişey kalmadı artık. Çıkış olabilir gibi. Ben de bakanlıktan cevap bekliyorum. Dönüş olunca burdan bilgi paylaşacağım.

Ön İşlem ve Geri Kazanım Tesisleri Lisans Uygulama Rehberinden küçük bir kesit. Şekilde de gözüktüğü üzere TAT firması atıklarını sadece GDT verebilir. Metal atıklarını ise Hurda Metal işleme tesisine yada GDT ye verir.

Ekli dosyalar

• 1.PNG
    1.PNG
    147.2 KB · Görüntüleme: 42
hacer_oguzAtık Ön İşlem ve Geri Kazanım Tesislerinin Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik'te
Madde 9 - fıkra 1:
k) Ön işlem faaliyeti gerçekleştiren atık işleme tesislerinde işlenen atıkların çevre lisanslı tesislerde geri kazanımı veya bertarafı sağlanır.

Toplama ayırma; bir ön işlem faaliyetidir. Toplama Ayırma'dan bir başkasına gidemez. Geri kazanım ya da bertarafa gitmesi mevzuat gereği zorunludur. Bakanlıktan kim aksini iddia ediyorsa, lütfen resmi yazı isteyin. Emsal karar olur en azından.