• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tatlar başka bi̇r tat fi̇rmasina satiş yapabi̇li̇r mi̇?

dilek kaya

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
geri dönüşüm
YENİ DEĞİŞEN YÖNETMELİKLERLE BERABER TAT HURDA FİRMALARI BAŞKA BİR TAT FİRMASINA SATIŞ YAPABİLİR Mİ,YAPAMIYORSA TAT LİSANSLI FİRMALAR ATIKLARI NERDEN TEDARİK EDECEK?

Yeni yönetmelikte 9. maddede şu ibare geçer:
k) Ön işlem faaliyeti gerçekleştiren atık işleme tesislerinde işlenen atıkların çevre lisanslı tesislerde geri kazanımı veya bertarafı sağlanır.

Zaten Toplama Ayırma Tesisinin mantığı, atığın daha kolay geri kazanılabilmesi amacıyla türlerine göre ayrılıp, lisanslı tesislere gönderilmesidir. TAT'tan TAT'a göndermede mantık bulunmuyordu. İkinci sorunuza gelecek olursak; "TAT" olarak gidip atık üreten firmalardan alabilirsiniz.

Merhabalar,

15.li kodların girişi hakkında bir sorum olacaktı. Firmamın çevre izin lisansı mevcut. Bir geri kazanım firmasından proseste kullanılmadığı için atık çıkışı yapılmak istenen 15 01 01 ve 15 01 02 kodlarını giriş yapmam uygun mu?

Firmamın tedarikçi yazısının olmadığını belirteyim.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Arkadaşlar Merhaba,
Sizlere bir şey sormak istiyorum. Bildiğiniz üzere ambalaj atığı toplama ayırma tesisleri sadece geri kazanım firmalarına satış yapabilir, ancak bir fabrika adına tedarikçi belgeleri alanlar istisna. Onlar kendileri gibi ambalaj toplama ayırma tesislerinden yetkili oldukları kod kapsamında atık alabilirler.
Ama 20 01 01 gibi tehlikesiz atık alan tesisler kendi aralarında alışveriş yapabiliyordu.

ben geçtiğimiz hafta bakanlığa bir dilekçe yazdım tedarikçi belgesi almak için bana şöyle dendi tat tan tat a satış serbesttir. Aradım tekrar sordum bu tat tan kastettiğiniz tehlikesiz atık mı ambalaj atığı(belediye toplaması alanında olan 15 li kodları sormak istedim diye) bana dediler ki artık ambalaj atığı toplama ayırma değil direk hepsi tat oldu onlarda satabilir. yani ben hala inanmıyorum. gerçekten böyle bir şey yapan duyan var mı?

dilek kayaÜstadım Merhaba;
Ambalaj Atığı Toplama Ayırma Tesisleri 15'li kodlar ile kendi aralarında atık alım/satım yapamazlar fakat her iki tesiste Tehlikesiz Atık Toplama Ayırma Belgesi varsa 20'li kodlar ile hurda atık ibaresi kalem edilerek alım ve satım gerçekleştirebilirsiniz.

@Ömer Es üstadın dediğinden çıkan sonuç yeni yönetmelik kapsamında tehlikesiz atık tat ve ambalaj tat ayrımı ortadan kaldırıldığı için tatlar arası satışı da serbest bırakmışlar gibi görünüyor. Tabi bununla ilgili resmi bir yazı olmadığı sürece il müdürlükleri kendi insiyatifinde olarak serbest yada yasak şeklinde yorumlama yapacaktır.

Arkadaşlar merhaba başlık açıldığını görmedim ama bu yazıyı gören var mı? Yani ben 15 01 01 kodunu tata satabilecek miyim, az kime göre az? 1 araba 25 ton geliyor. ay da 1 araba hakkı mı ve 19 12 li başlığından çıkmak ne demek ya ben 15 01 01 kodu alıp onu 19 12 01 olarak mı satacağım

Ekli dosyalar

• TAT TAN TATA SATIŞ BAKANLIK YAZI 19.01.2023.pdf
    100.1 KB · Görüntüleme: 64
TUĞBA KONCABenim anladığım sadece tek cins atık üzerine çalışan (yeni yönetmeliğe göre toplama-ayırma tesisi) tesisler kendi bünyelerine gelen diğer atık türleri için satma iznini kapsıyor. Evet az kelimesi ucu açık bir cümle örneğin karton için taksiye koydun 50-100 kg, kamyonet 500-3000 kg, 30.000 kg kadar gider..

Ayrıca bu yazıya istinaden şunu da sormak istiyorum 20 01 01 kağıt ve karton çıkışı yapılıyordu tat tan tat'a o ne oldu askıya mı kalktı bu yazıyla fikri olan var mı ?

Arkadaşlar merhaba,
Öncelikli olarak ülkemizde yaşanan bu zor günlerde bir yandan da normal rutinimize dönmeye çalışıyoruz. bir husus hakkında fikrinizi almak istiyorum.
Geçtiğimiz günlerde yayınlanan tat lar arası satış konusu için bakanlığa dilekçe yazmıştım, daha önce tat kodlarına ilgili il müdürlüklerinden izin verildiği bununla ilgili görüş yazısı olduğu ve artık 20 01 01 vs. satılıp satılamayacağı hususu.
'' Bana verile cevap şu şekildeydi artık bu al ver ticaretine dönmüş olayı bitirip tamamen geri kazanıma gitmesini amaçlıyoruz. Bu yazıdaki az yazılmasının sebebi de ayda yılda bir tesise malzeme gelir, ya da sizin ayrıştırdığınız malzemenin içinden çok az miktarda bir şey çıkar(fire- tehlikeli atıkta olduğu gibi mantık olarak kartuş vs. mantığında) geri kazanıma gidecek bir miktar değildir çok azdır o zaman tat a verin.
Ama şuan ben kimle konuşsam tat firmalarından zaten ortalık karışık, biz bu ticarete devam etmek zorundayız, 19 12 olarak ta almaya devam edeceğiz 20 01 01 olarak ta durum böyle olunca ben çevre müh. olarak çok arada kalıyorum firmamla. işi bilmeyen ben oluyormuşum gibi oluyor. Sisler neler yapıyorsunuz bu konuda yönlendirebilecek olan var mı rica etsem.