• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

TAT'ların kapatılması..

Burak Bilen

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Anel
Merhaba arkadaşlar 1 ocak 2016 itibariyle lisansı olmayan veya belediyeyle çalışmayan TAT firmaları kapatılıp bu iş artık belediyelere geçecekmiş.1 ocak 2017 itibariyle de bu işler tamamen belediyeye geçecekmiş. Bu konuda bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?

@shalic
Merhaba,
(8) Toplama ayırma tesislerinden çıkan ambalaj atıklarının çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli geri dönüşüm veya geri kazanım tesislerine verildiğini gösteren belgeler, ihraç edilenler için de gümrük çıkış beyannameleri kabul edilir.
(3) Organize sanayi bölgeleri yönetimleri, organize sanayi bölgeleri bünyesinde yer alan sanayi işletmeleri ve diğer sanayi işletmeleri, çevre kirliliğine yol açmayacak şekilde ayrı biriktirilen ambalaj atıklarını oluştuğu noktada çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesislerine veya istemeleri halinde belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verirler. Ancak lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesisi kuran organize sanayi bölge yönetimleri organize sanayi bölgeleri bünyesinde yer alan katılımcılarından ambalaj atıklarını toplayabilirler.
Ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliğinde bulduğum maddeler bunlardır.Ben kendimce de bir açıklama yapmak istiyorum.Geri kazanım tesisleri eğer toplama yapmak isteselerdi toplama ayırma lisansı olmadan o zaman ambalaj atığı toplama ayırma lisansını kaldırmaları gerekirdi.Demek ki ambalaj atığı toplama ayırma lisansı var ki geri kazanım lisansına sahip bir firmanın ambalaj atığı toplaması yasak.

ben konuya yabancıyım aslında ama piyasada işler nasıl oluyor diye öğrenmek istedim. Ambalaj atıklarının toplanması, geri dönüşümü, ücretliğ veya ücretsiz oluşu gibi karmaşık yanları var.
o zaman atıkları toplama ayırma tesisleri alıyor, onlarda geri dönüşümcülere veriyor, ya da geri kazanım tesisi de toplama ayırma belgesi alacak lisansının yanına ki toplamaya da yetkili olsun. doğru anlamış mıyım:)

@shalic
Aynen dediğiniz gibi.Aslında sadece geri kazanım lisansı alanlarında işi zor.Çünkü toplama ayırma lisansı için şartlar var ve bazı firmalar onları sağlayamadığı için tat lisansı alamıyor.

@Olgaç Sürmelihindi
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.:)

Arkadaşlar Merhaba
Hepinizin kafasını karıştıran yazıyı ekte koydum. Yayınlanan yazı bu şekilde.Yazının amacı usulsüz belgelendirmelerin önüne geçmek ve Lisanssız çalışan tesislerin kapatılmasına yönelik. 4. Bölüm Lisanslı işletmeler son paragrafta açıklanıyor.

Ekli dosyalar

• Yeni Ambalaj Elektronik Yazılım Programının Kullanıma Aılması.pdf
    284 KB · Görüntüleme: 90
Vize eğitiminde Hülya hanım Ambalaj Atıkları Yönetmeliğinin tamamen değişeceğini söylemişti detay vermeden , belki bu yönde bir çalışma olur.

arkadaşlar bence çok yanlış ve olmayacak bir durum kaç firma var TAT olarak çalışan kaç kişi ekmek yiyor. çoğu meslektaşlarımız bile bu firmalarda çalışıyorlar. böyle bir şey mümkün değildir. Eğer gerçekten olacaksa da bu mahkemeye taşınacak bir konudur. Lisanssız firmaların lisans alma yoluna gidilecekleri olabilir ki ben gerçekten bunun bile tam anlamıyla mümkün olmayacağını tahmin ediyorum.

@DilanCetinkaya

Arkadaşlar merhaba, Dilan hanımın paylaştığı yazıda "01.01.2016 tarihi itibariyle toplama ayırma tesisleri tarafından tesislerine kabul ettikleri atıklarını başka bir toplama ayırma tesisine ve geri dönüşüm tesisleri de başka bir geri dönüşüm tesislerine Bakanlık onayı olmadan gönderemez." ibaresi bulunmakta, yazıyı inceleyen arkadaşlar varsa yardımcı olabilir mi ne demek istendiğini anlayamadım konuya biraz yabancıyım açıkcası ?

@Pınar Pelit Demir Pınar Hanım merhaba, ben geçen hafta Hülya Hanım ile görüştüm. 2016 yılından itibaren TATtan TATa, GDTden GDTye atık verilmeyecek, ani olaylar olursa yangın vs. gibi atıkları acilen elden çıkarmak gerekirse ancak o zaman TAT TATa atık verilebilecek bakanlık onayıyla dedi. Benim aldığım bilgi bu yönde.

Haklısınız Gülin Hanım ben aldığım bilgiyi paylaştım, yakın zamanda bunun için bir değişiklik yapılacaktır diye düşünüyorum. Umarım yani , herkesin kafası karışık şuan @Gülin Ç.

Çok büyük itirazlar olmadıktan sonra son gelen yasa değişmez. 2017'den sonra herkesi ortadan kaldırabilirler.