Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tecrübe dönemi kapandı, yetenek dönemi başladı..

Konu, 'ARŞİV' kısmında Tuğba Cabi tarafından paylaşıldı.

 1. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  yetenek.jpg


  İş görüşmelerinde adayların önündeki en büyük engellerden biri deneyim. Pek çok yetenekli kişinin yüzüne sırf deneyimi olmadığı için kapılar kapatılıyor. Ancak son dönemde iş verenler deneyime değil yeteneğe odaklanmaya başladı. HR dergi tarafından geçtiğimiz hafta düzenlenen ve Davranış Bilimleri Enstitüsü’nün (DBE) resmi sponsorluğunda gerçekleştirilen “8. Seçme ve Yerleştirme Zirvesi”ne “İşe Alımda Ezber Bozan Trendler” başlıklı sunumuyla DBE Proje Yöneticisi ve Eğitmeni Burcu Çanacık damga vurdu.

  İŞE ALIMLARDA DENEYİM OUT, YETENEK İN

  İşe alımda etkili olan ve akademik araştırmalarla kanıtlanmış son trendleri anlatan Çanacık, yetkinlik ve yeteneğe bakılarak yapılan işe alımlarında, deneyim ve referansa göre daha başarılı sonuçlar elde edildiğini belirterek “Artık deneyim ve referans out, yetenek ve yetkinlik in” dedi.

  Eğitimde, işe alım sürecinin zorluğuna değinen Çanacık, revaçta olan referans kontrolü, deneyim gibi işe alım kriterlerinin, çalışanların performanslarıyla ilgili net fikirler vermediğini, hatta bunların en fazla yüzde 10’luk bir etkiye sahip olduğunu dile getirdi. Olumsuzluklara karşı toleranslı ve sosyal girişkenliğe sahip kişilerin daha başarılı olduğunu söyleyen Çanacık, kişilik envanteri uygulamalarında ise yüz yüze görüşmeden önce bu yeteneklerin analiz edilebileceğini ve bu sayede mülakat sürecinin daha verimli hale getirileceğini vurguladı. Yetkinlik analizi için ise mini simülasyonların kullanılmasının davranışı bire bir gözlemleme şansı sağladığını belirtti.

  Kaynak : İşte İnsan

  yetenek.jpg
   
 2. Berkan Tunçludemir

  Berkan Tunçludemir CMNet Üyesi

  Cevap: Tecrübe dönemi kapandı,yetenek dönemi başladı..

  IQ ve EQ testleri ile önden bu yeteneklere bakılacak anlaşılan. Bari CV'lere IQ'larımızı da ekleyelim artık..

  Ve "olumsuzluklara" ne kadar toleranslı olduğumuza dair örnekler verelim..mesela "Saat 7'den akşam 22.00'a kadar çalıştığım olmuştur... pazar günü dahil." gibi şeyler yazılmalı artık.."3 ay maaş almadan çalışabildim" denebilir..Artık ne kadar toleranslıysanız..
   
 3. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Cevap: Tecrübe dönemi kapandı,yetenek dönemi başladı..

  Evet bu konu iş ilanlarında sürekli bir deneyim arayışına giren işverenlerin deneyimsiz arkadaşların önünü kapatması açısından kimimizin içini rahatlattı kimimizi de olumsuzluklara karşı tolerans katsayısının ne olacağı yönünde deneyimlerden yola çıkarak düşündürdü.Dedikleriniz doğru Berkan Bey.
  Vaktinde bir iş görüşmesine gitmiştim.İşveren sürekli geç saatlere kadar çalıştırmalarda problemi işverenin kendisinde araması gerektiğini belirtmişti.Konuya bu şekilde yaklaşan işverenler de var.
   
 4. Berkan Tunçludemir

  Berkan Tunçludemir CMNet Üyesi

  Cevap: Tecrübe dönemi kapandı,yetenek dönemi başladı..

  o işverene madalya vermek istiyorum :)
   
 5. Erhan Akkuş

  Erhan Akkuş CMNet Üyesi

  Cevap: Tecrübe dönemi kapandı,yetenek dönemi başladı..

  Aynen olay artik masa baŞinda ÇÜrÜmÜŞ elaman devrİ deĞİl yeteneklİ neslİn harekete geÇeceĞİ bİr zaman..
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...