• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikeli Atık Beyan Sistemi (TABS)

NilgunÇ.

Kayıtlı Kullanıcı
Tabs sistemine bildirimleri yaparken tehlikesiz atıkta girmemiz gerekiyormuş sanırım ama tehlikesiz atığın atık işleme yöntemi olarak ne gireceğiz?

@Tuğbaçev.

Atık beyanı senede iki defa verdiğiniz tehlikeli atıkların ve varsa aynı yıl içerisinde lisanslı tesise gönderdiğiniz tehlikesiz atıkların her yıl yapmanız gereken bildirimidir. Bu yıl mart ayı sonuna kadar 2018 yılında bertaraf/geri kazanım tesislerine gönderdiğiniz tehlikeli ve tehlikesiz atıkların bildirimini yapmalısınız. Her yıl bu şekilde bir önceki yılın bildirimi yapılmalıdır.

@Okan Türe

Çevre danışmanımız ile bu konu hakkında görüştüğümde bizim yapmamızı gerektiren bir durum değil dedi.Biz Tat olduğumuzdan zaten sisteme tehlikesiz atıkların giriş ve çıkışını yapıyoruz. Sistemden tehlikeli atıklarında girişini yapıyoruz 6 ayda bir gönderiyoruz , piyasaya sürenler için ve bazı firmalar yapıyor diye geçiştirdi. Ama buradaki yorumlara baktığımda danışmanın söylediğinden çok farklı bir durum söz konusu. Teşekkür ederim aydınlattığınız için.

@Tuğbaçev.

6 ayda bir gönderilmesi için taşıma talebi yapılıyor sistemden atıklar gönderilmeden en geç 1 ay önce o ayrı. Bu bildirim her yıl mart ayı sonuna kadar yapılmalıdır. Entegre Çevre Bilgi Sisteminden "Atık Yönetim Uygulaması" na giriş yapın. Sayfanın sol üstünde "Atık Beyan Sistemi (TABS)" kısmından "Beyan Listesi" ne bakın geçmiş yıllara ait bildirimler yapılmış mı?

@Okan Türe
Dediğiniz şekilde TABS'ne girdim. 2015-2016 VE 2017 Yıllarında sadece tehlikeli atıklar için atık beyan formu yapılmış görünüyor Okan bey . Fakat eski danışmanlık firması yapmış sanırım epostada şuan çalıştığımız danışmanlık firmasının adı geçmiyor.

@Tuğbaçev.

Aynı şekilde 2018 yılı için mart ayı sonuna kadar yapılması gerekiyor Tuğba Hanım. Atıklara dair bilgiler "Atık Gönderim İşlemleri" sekmesi altında kabulü yapılmış taşımalar kısmında vardır. 2018 yılına ait atık gönderimlerinin ve varsa sistem devreye alınmadan önceki UATF ile çıkışların bildirimi yapılmalıdır. Daha önce bildirim yapmadıysanız danışmanınıza konuyu iletirsiniz. Yanlış anlaşılma da olmuş olabilir.

Merhaba Arkadaşlar, tehlikeli atık beyanlarını yapmaya çalışıyorum. Bir konuda bilginize ihtiyacım var. Akaryakıtların atık beyanını yaparken nace kodu ve kapasite bilgisi istiyor. Nace kodunu yazdım ancak akaryakıtlar üretim tesisi olmadığı için kapasite raporu bulunmuyor. Kapasite bilgisine ne yazmam gerekiyor?

Bu sayfada paylasilan bilgileri yorumlari okudum. Ben de toplama ayirma tesisinde calisiyorum. Sadece al - sat yapiyoruz atiklara hicbir islem uygulanmiyor. Bende tehlikeli atiklarimi tuzla geri donusume gonderdim. Motat ta kaydettim her yil yaptigim gibi. her ay firmalardan aldigim uretim atiklarini, atik kabul sekmesinden kaydediyorum. Atik gonderim islemlerin de de lisansli firmalara sattigimiz uretim atiklarinin bildirimini yapiyorum. Danisman firma sadece tehlikeli olarak gonderdiklerini tabs uzerinden bildir sen zaten her ay atik gonderim islemi yapip bildiriyosun dedi. Kafam karisti acikcasi. Simdi tehlikesiz olarak her ay cikisini yaptigim uretim atiklarini da tabs ta bildirecek miyim?

Nazlı Hanım Merhaba ,

Bildiğim kadarıyla tehlikesiz atıklarında TABS'ta bildirilmesi gerekiyor. Tatlar için ayrıca bildirmeme gibi bi durum yok.

Fatih Bey merhaba;
Tesekkur ederim. Fakat ben sadece tehlikeli atiklarimi gonderip bildirimimi yaptim ve onayladim. Sistemi kapattim. O zaman sistemi actirip tesis disina lisansli firmalara gonderdigim tehlikesiz atiklari da bildireyim daha onceki yillarda bunu hic yapmamistim bilmiyordum. Bu yil itibari ile baslamakta yarar var diye dusunuyorum

Rica ederim.
Dediğiniz gibi sistemi açtırıp bildirimlere tehlikesiz atıklarınızı da eklemelisiniz.
Toplama ayırma tesisi olabilirsiniz ancak bir atık çıkışınız varsa (Tehlikesiz için ) bunu tabs beyanında belirtmeniz gerekmektedir,

@nazlı yenigüllü
Ben konuya şöyle müdahil olmak istiyorum. Sizin proses sonucu çıkan tehlikeli, tehlikesiz ve ambalaj atığınız var ise beyan yapmalısınız.

@Olgaç Sürmelihindi tesekkur ederim olgaç bey. Proses sonucu derken yani ben hicbir islem yapmiyorum atiklarima. sadece al - sat yapiyoruz. Fabrikadan firmalalardan tehlikesiz atiklari toplayip tesiste cinslerine gore ayirip lisansli firmalara satisini cikisini yapiyoruz

@Fatih Koçak tesekkur ederim bilgilendirme icin

@nazlı yenigüllü
Proses dediğim; mesela makineniz arıza verdi ve bakım onarım sonucu metal atık çıktı. Bu sizin tehlikesiz atığınız olur. Sizin dışardan alıp sattığınız atıklar sizin tesisten kaynaklı değil. Arada ki fark bu.

@Olgaç Sürmelihindi anladim cok detayli izah ettiniz cok tesekkur ederim

Merhaba;
Danisman firma ile bir konuda ters düştük. Sizlere sormak istediğim bir konu var. Rica etsem yardimci olur musunuz?
Tehlikesiz atik toplama ayirma belgesi kapsaminda toplama ayirma faaliyeti yapıyoruz. Sadece al - sat yapiyoruz atiklara hicbir islem uygulanmiyor. Firmamdan atiklarin ayristirilmasi sırasında olusan kontamine atiklari bildirdim. 150110 ve 150202 kodu ile gonderdim. Tabs ta da beyanini yaptim. Fakat danisman firma dediki tehlikesizleri de bildireceksin yani yil icerisinde lisansli firmalara sattigin tehlikesiz uretim atiklarini da tekrar burada bildireceksin. Iyi de ben zaten her ay atik gonderim islemi yapiyorum. Bir daha neden orada bildirecegim. Benim mantigim almadi yardim eder misiniz?yoksa yil icerisinde bakim onarim esnasinda firmadan cikan tehlikesiz atiklari mi bildirecegim?

Merhaba;
Danisman firma ile bir konuda ters düştük. Sizlere sormak istediğim bir konu var. Rica etsem yardimci olur musunuz?
Tehlikesiz atik toplama ayirma belgesi kapsaminda toplama ayirma faaliyeti yapıyoruz. Sadece al - sat yapiyoruz atiklara hicbir islem uygulanmiyor. Firmamdan atiklarin ayristirilmasi sırasında olusan kontamine atiklari bildirdim. 150110 ve 150202 kodu ile gonderdim. Tabs ta da beyanini yaptim. Fakat danisman firma dediki tehlikesizleri de bildireceksin yani yil icerisinde lisansli firmalara sattigin tehlikesiz uretim atiklarini da tekrar burada bildireceksin. Iyi de ben zaten her ay atik gonderim islemi yapiyorum. Bir daha neden orada bildirecegim. Benim mantigim almadi yardim eder misiniz?yoksa yil icerisinde bakim onarim esnasinda firmadan cikan tehlikesiz atiklari mi bildirecegim?

Yani burada okuduklarimi da soyledim izah etmeye calistim ama danisman firma israrla aylik sattigin lisansli tesislere gonderdiklerin diyor.

Arkadaşlar merhaba,
TABS'dan beyan yaparken yıllık üretim miktarları istenen kısmı doldururken bir sorun ile karşılaştım;
Kapasite raporunda yıllık üretim miktarlarında hem kg cinsinden hemde adet cinsinden üretim oluyor, ancak sistem bir tanesini kabul ediyor. sizce ne yapmalıyım?