• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikeli atık beyanı

Özkan B.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çevre Danışmanlığı
Tesiste oluşan Tehlikeli Atığı 180 gün sonunda atık miktarım az da olsa dahi Lisanslı Tesise gönderip ardından atık beyanında bulunmam gerekli mi? Yoksa atık miktarı az olduğundan dolayı Tehlikeli Atık Sahasında belli bir süre daha bekletebilir miyim? Bu atıkları Tehlikeli Atık Sahasında olduğundan dolayı çalışma yılını boş beyanda bulunup stokta gösterebilir miyim ?Örneğin; 50 kg. Flüoresan Lamba ve 60 kg. Kartuş

Teşekkürler, iyi çalışmalar.

Tesiste oluşan Atık Yağların Beyanlarını TABS üzerinden mi yapacağız yoksa Atık Yağ Beyanı diye ayrı bir beyan durumu mu var? Firmaya ait geçmiş evraklarda bu şekilde bir Atık Yağ Beyan Formuna rastladım.

@Özkan B.

Tesiste atık yağ oluşuyorsa şubat ayı sonuna kadar atık yağ beyanı yapmanız gerekiyordu. Aynı zamanda tehlikeli atık beyanında da bu yağı bildirmeniz gerekiyor. İki kere bildiriliyor gibi bir şey.

@G.Şentürk Elektronik ortamda beyanı bulunmuyor (TABS' tan başka) anladığım kadarıyla. Beyan Formunu doldurduktan sonra Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yazılı dilekçesiyle birlikte göndermemiz gerekmektedir.

@Özkan B.

Evet, online ortamda sadece TABS üzerinden bildirim yapılıyor. Atık yağ beyanı ise form doldurularak il çevreye gönderiliyor. Gecikmiş olanlar için ne yapılması gerekiyor onu bilmiyorum ama.

@Tuğba Çivioğlu

Atık yağ beyanını şubat ayının sonuna kadar formu doldurarak il çevreye yollamanız gerekiyordu. Ek olarak da TABS üzerinden atık bildirimi yaparken yine bu atık yağı da yazmalısınız çünkü atık yağınız da aynı zamanda tehlikeli atık.

@Tuğba Çivioğlu
evet, diğer tehlikeli atıklarınızla birlikte atık yağı da beyan edeceksiniz.

@Tuğba Çivioğlu
TABS üzerinden bütün tehlikeli atıkları yapman gerekiyor. Tıbbi atıklar da tehlikeli atık sınıfındalar. Ek olarak başka bir bildirim yapılmasına gerek yok. Sadece TABS üzerinden olacak.

atık yağ beyanında işlemin nerede yapıldığı kısmına ne yazmamız gerekiyor? uatf de petder ve tayraş yazıyor, petderi aradım ihracat olarak yazacaksınız diyorlar ? kafam karıştı :kötü:

@Tuğba Çivioğlu
Bertarafçı PETDER ise yaz mesela bende bir firmamda taşıyıcı PETDER ama bertarafçı Mersinde ki Çimento Fabrikası... PETDER'i arayıp kime götürdüğünü sorabilirsin

@Servin Uludağ

yurt dışına göndermişler, ama uatf de öyle bişey yazmıyor. ben uatf ye göre beyan yapmam gerekmez mi