• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikeli Atık Beyanı

E. Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
N/A Environment
g) (Değişik:RG-30/3/2010-27537) (1) Atık beyan formunu her yıl takip eden yılın en geç Mart ayı sonuna kadar bir önceki yıla ait bilgileri içerecek şekilde Bakanlıkça hazırlanan web tabanlı programı kullanarak doldurmak, onaylamak ve çıktısını almak ve beş yıl boyunca bir nüshasını saklamakla,

Benim buradan anladığım ( bu sene için konuşursak ) Bu ayın sonuna kadar girilecek olan atıkların
1 Ocak 2011 - 31 Aralık 2011 tarihleri arasında stok veya gönderilmiş atıkların bildiriminin yapılması gerektiği.

Ancak 2 farklı arkadaş 2 farklı yorum yaptı. Birisi diyor ki
1 Ocak 2011 - 31 Mart 2012 arasındakiler.
Diğeri de
1 Nisan 2011 - 31 Mart 2012 arasındakiler.

2011 yılını beyan ettiğimizi düşününce ben 1 Ocak 2011 - 31 Aralık 2011 arasının beyan edilmesi gerekiyor diye biliyorum. Yanılıyor muyum ?

Evet sistem sizin dediğiniz gibi. Bende 2012 ocak ayında verdiğim tehlikeli atıkları stok olarak gösterdim mesela. Zaten İl çevre de o şekilde yönlendirdi.

Bana mantıklı gelen de o. Danışmanlığını yaptığım bir yer 2011 Şubat'ta verdiği atığı 1 ay sonra Mart'ta verdik yazmış. İl Çevre böyle söyledi deyince bir araştırayım dedim. Sonra fikir sorduğum başka bir arkadaş da diğer seçeneği söyledi :D

@ECK
Atık Beyan Sisteminin çalışma şekli şu şekildedir; 01.01.2011 tarihi ile 31.12.2011 tarihinde UATF ile çıkışını yapmış olduğunuz atıklar 31.03.2012 tarihine kadar beyan sistemine girilir. Atıklarınızı göndermiş olduğunuz bertaraf/geri kazanım firmaları 3 ayda bir kütle balans tablosu hazırlayarak UATF'larının birer nüshasını Bakanlığa gönderir. Bu kütle balans tabloları ile atık üreticisi tarafından beyan sistemine girilen bilgiler uyuşmalıdır. 2012 yılında çıkışını yaptığınız hiç bir atık beyan sisteminde gösterilmez. Stok gösterme durumu ise şu şekilde olur. Tesiste üretilen atık miktarı 1000 kg/ay'dan daha az ise maksimum 180 günde bir çıkış yapması gerekir. Beyan sistemine giriş yapıldığı tarihde 2011 yılına ait atıklar henüz tesis dışına çıkartılmamış ve 31 Mart tarihinden önce çıkış yapılmayacaksa bu atıklar stok olarak gösterilir.

@mnemonic

31 Mart'a kadar çıkmayanlar mı yoksa 31 Aralık'a kadar çıkmayanlar mı ? Diyelim 10 Ocak 2012 de atık gönderdim. Ben bunu sisteme stok olarak gşrmeyi mantıklı bulurum, çünkü bu 2012 'de gönderiliyor neticede.

Stok göstermenin nedeni olası denetim sırasında beyan etmemiş olduğunuz bir atığın tesisde bulunmasından dolayı atık üreticisini cezai yaptırımdan korumak içindir. Dolayısıyla siz 31 marttan önce atıklarınızı gönderdiyseniz elinizde UATF formu da vardır ve bu atıklarınızı 2013'de beyan sistemine gireceksinizdir. O nedenle 2011 için stok da göstermenize gerek yoktur.

Tehlikeli Atık Beyan Sistemi

Mart 29, 2012
Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği gereği atık beyanları 1 Ocak-31 Mart tarihleri arasında yapılması zorunludur.
Ancak altyapı çalışmaları nedeniyle 2011 yılına ait atık beyanlarının tamamlanabilmesi amacı ile sistem ileriki bir tarihte tekrar kullanıma açılacaktır.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

@mnemonic

2011 de stokda gösterdiğimiz tüm atıkları da 2013 beyanında bildirmeyecek miyiz zaten? yani 31 marttan önce verip de stokda beyan etmemiz neyi değiştirir ki 2013 beyanında çıktı olarak gösterilmeyecek mi zaten?

Çevre Yönetimi sayfasında ileri bir tarihte tekrar açılacağı bilgisi var. Duyurular bölümünde.

@Evrem Yeşil teşekkürler. bu konuda ilk defa işlem yapacağım için pek bilgim yok. sisteme girdiğimde 2015 yılı beyan günelle tıkladığımda tesis kodu (nace) bilgileri çıkıyor. ondan sonrasında ne yapacağım bilmiyorum. bu konuda da yardımcı olabilecek misiniz