• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikeli atık geçici depolama mali sorumluluk sigortası (yardım)

Nuri Ünal

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Gölpazarı Belediyesi
Arkadaşlar mali sorumluluk sigortası yaptıranımız varmı aramızda varsa sigorta bedelinin neye göre belirlendiği hakkında bilgi verebilirmi teşekkürler.

@Tuğba Yeşil
Tahmin ettiğim gibi...
Yukarıdaki paylaştığım tabloya (tablo-1) bakarsanız Tehlikeli maddelerin / (veya) tehlikeli atıkların diyor. Yani eğer siz bir kimyevi madde üreten tesis iseniz veya bu sigortayı atık sahanız için (atıklarınız için) değil de depoladığınız kimyasal maddeler için yaptırıyorsanız o zaman ciro olarak kullandığınız veya satışını yaptığınız maddelerin cirosunu vermelisiniz diye düşünüyorum. Sanırım burda dikkat edilmesi gereken madde ve atık ayrıntısı.

Merhaba arkadaşlar, geçici atık deposu olan bir tesisime tehlikeli atık zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırmaya çalışıyorum. Ancak sigorta şirketi "tehlikeli atık ruhsatını emniyetten almanız gerek" şeklinde geri dönüş yaptı.
Sigorta yaptıran arkadaşlar hangi bilgiler isteniyor belirtebilir misiniz ?

tehlikeli atık zorunlu mali sorumluluk sigortasını sigorta şirketleri yapıyor. Sigorta konusuna teklif verirken şöle yazmış sigorta şirketi :" bu sigortanın konusu 11/03/2010 tarih ve 2010/190 sayılı tehlikeli maddeler için yaptırılacak sorumluluk sigortaları hakkında kararın ikinci maddesinde sayılan maddeler ve bu maddelerle ilgili faaliyetlerdir. " şeklinde... belki bu bilgiden yola çıkarak sigorta şirketini yönlendirebilirsiniz.

@Seda Yılmaz

Seda Hanım,

Aynı soruyu ben de sordum, ama bir cevap gelmedi, bende çok araştırdım ve şu bilgilere ulaştım;

İBB Çevre Koruma Müdürlüğü
Görevleri
a) İstanbul Büyükşehir Belediye sınırları içerisinde kalan denizlerde kirliliğe neden olan her türlü gemi ve deniz araçlarının denetimini, kontrolünü ve yasal işlemini yapmak,
b) Büyükşehir Belediye sınırları içerisinde kalan deniz, liman ve sahillerde, deniz kirliliği konusunda araştırmalar yaparak plan ve projeler geliştirmek,
c) Çevrenin korunması, iyileştirilmesi konusunda plan, proje, etüt, inceleme ve araştırma yapmak, yaptırmak ve uygulanmasını sağlamak,
d) Müdürlüğe havale edilen plan, proje, etüt, araştırma ve incelemelerin standartlara ve bilimsel esaslara uygunluğunu kontrol etmek, gerekli görülenlerin uygulanmasını sağlamak,
e) Belediye sınırları içerisine giriş yapan ve Belediye sınırları içerisinde satılan katı ve sıvı yakıtları denetlemek, numune almak, analizlerini yapmak, yaptırmak, standartlara uygun olmayanlar hakkında yasal işlem yapmak,
f) Belediye sınırları içerisinde çevre hava kalitesinin ölçümünü yapmak, yaptırmak, ölçüm sonuçlarını yayınlamak, gerektiğinde talepte bulunan kişi ve kuruluşlara vermek,
g) Parlayıcı ve yanıcı tehlikeli kimyasalların üretim ve depolama yerlerini tespit etmek, işletmek, işlettirmek, üretim, depolama ve satış yerlerini kontrol etmek, gerekli izinleri vermek ve yasal işlem uygulamak,
h) Çevresel gürültünün değerlendirilmesi ve yönetimi için gürültü ile ilgili plan ve proje geliştirmek, gürültü kirliliğini izlemek, gürültüye neden olan işyerlerinin, binaların vs. denetimini yapmak, gürültüye neden olanlar hakkında cezai işlemleri yapmak, gerekli önlemleri aldırmak,
i) Çevre ve Yakıt Analiz Laboratuvarı’nı çalıştırmak, geliştirmek ve gerekli analizleri yapmak,
j) Hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarının kontrolünü ve denetimini yapmak, hafriyat toprağı ve inşaat yıkıntı atıklarının çevre ve insan sağlığına olumsuz etkilerini gidermek için etüt, plan, proje geliştirmek, ilgili birimler arasında koordinasyon sağlamak ve gerekli izinleri vermek,
k) Evsel katı atıkların toplanması, taşınması, depolanması ve geri kazanımı için etüt, plan ve projeler yapmak, yaptırmak, yapılan projelere katkıda bulunmak,
l) Atık yağların toplanması, geri kazanılması ve bertarafının yapılması için gerekli çalışmaları ve kontrolleri yapmak,
m) Bitkisel atık yağların toplanması, geri kazanılması ve bertarafınının yapılması için gerekli çalışmaları ve kontrolleri yapmak,
n) Araç egzozlarından çıkan gazların hava kalitesine olumsuz etkisini sınırlamak için gerekli çalışmaları yapmak, araç trafik seyrinin hava kalitesini iyileştirmesi yönünde düzenlenmesini sağlattırmak,
o) 1747 sayılı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Kararı ile; İstanbul Büyükşehir Belediye sınırları içersinde vektörlerle mücadele ve ilaçlama çalışmalarını yapmak,
p) Çevre ile ilgili değişik konulardaki şikâyet ve talepleri değerlendirmek, gereğinin yapılması için ilgili kişi, kurum, kuruluş ve işletmelere sorunu ileterek gereğinin yapılmasını sağlamak,
q) Çevre bilincini geliştirmek için gerekli çalışmaları yapmak,
r) Mevzuatın verdiği diğer görevleri yerine getirmek,
s) Başkanlığın verdiği görevleri mevzuat esaslarına göre yerine getirmek.
Depolama İzin Belgesi

İstanbul kentine yurt içinden ve yurtdışından ticari veya üretim maksatlı olarak getirilen tehlikeli ve zararlı kimyevi maddelerin, halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması bakımından şehir içerisindeki; işletme ve üretici depoları ile diğer amaçlı depolamaların Büyükşehir Belediyesinin bilgisi, kontrolü ve izni dâhilinde yapılması amaçlanmaktadır.

Bu amaçla; Tehlikeli Kimyasal Madde depolayan gerçek ve tüzel kişilere ait işyerlerinde yapılan kontroller sonucu kimyasalın özelliği(sınıfı) ve miktarı göz önüne alınarak gerekli belgelerin ve güvenlik önlemlerinin uygun bulunması halinde geçici(süreli) depolama izin belgesi verilmektedir.

Depolama faaliyeti gösteren tesislere ilgili Belediye Meclis kararı ile belirlenen ücret tahakkuk ettirilerek Belediyemiz gelirlerine katkı sağlanmaktadır.

DEPOLAMA İZİN BELGESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

depolama.jpg

nGSM RUHSATI

nOLUMLU İTFAİYE RAPORU

nMEVCUT ACİL ÖNLEM PLANI

nELEKTRİK DONANIMININ YILLIK UYGUNLUK BELGESİ

nTEHLİKELİ MADDELER ZORUNLU SORUMLULUK SİGORTASI ????

nDEPOLANAN MEVCUT KİMYASAL MADDELERN LİSTESİ VE MİKTARI

nKİMYASAL MADDELERİN GÜVENLİK BİLGİ FORMU

nDEPO SORUMLUSU ( Adı, soyadı, mezun olduğu okul ve bölümü)

5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun 7. maddesinin u bendi :

u) İl düzeyinde yapılan plânlara uygun olarak, doğal afetlerle ilgili plânlamaları ve diğer hazırlıkları büyükşehir ölçeğinde yapmak; gerektiğinde diğer afet bölgelerine araç, gereç ve malzeme desteği vermek; itfaiye ve acil yardım hizmetlerini yürütmek; patlayıcı ve yanıcı madde üretim ve depolama yerlerini tespit etmek, konut, işyeri, eğlence yeri, fabrika ve sanayi kuruluşları ile kamu kuruluşlarını yangına ve diğer afetlere karşı alınacak önlemler yönünden denetlemek, bu konuda mevzuatın gerektirdiği izin ve ruhsatları vermek.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

linkteki listeye göre ruhsat bedeli

12 Her Nevi Kimyevi Madde Depolan
12.1 1000 m² Ye Kadar Kullanım Alanından maktuen 3.300,00 TL
12.2 1,001-3,000 m² Kullanım Alanından maktuen 5.800,00 TL
12.3 3,001 m² Kullanım Alanı Ve Fazlasından m² 0,58 TL

Bu arada sigortacılar ruhsatlandırmanın nerede ve nasıl yapıldığını bilmiyorlar, emniyet bilgisi yanlış olabilir dolayısı ile. Büyükşehir çevre koruma yı arayarak öğrenebilirsiniz. Tabi bu istanbul da diğer iller nasıl bilmiyorum.

Ekli dosyalar

• Denetim_Formu24042012.doc
    330 KB · Görüntüleme: 43
Çok teşekkür ederim Ahmet Bey,
Bilgiler yardımcı olacaktır. Bende İl Müdürlüğü ve sigorta şirketi ile tekrar görüşüp edineceğim bilgileri paylaşırım.

@elifilkem

Elif Hanım teşekkür ederim. Halledebiliriz umarım. Sigortacımız ilk kez yapıyor ve sistem üzerinden form doldurarak ilerlediği için bilgileri tam istiyor. Bakalım nasıl olcak :)

Merhaba Arkadaşlar,
Tehlikeli atık mali sorumluluk sigortasını artık istisnasız her firmadan istiyorlar.
Örneğin iki kişinin çalıştığı IBC ve varil ile gelen ürünleri karıştırıp tekrar aynı ambalajları ile geriye gönderen ve atığı çıkmayan - ki evimizden bile daha fazla atık çıkar - (tabi biz bunu illa ki az da olsa çıkar şeklinde düşünüyoruz) bir firmada atık yönetim planı bile oluşturamıyorken sizce Mali Sorumluluk Sigortası yaptırmak nedir, nasıl olur?
Bir limit olmalı, mesela 100 kg dan fazla atık oluşan vs.
İl Çevre de bu konuyu paylaştığımda bize gelen yazı her firmadan istiyor biz de o yüzden istiyoruz diyorlar ama imtiyaz sahibi olmalılar bence..

(Not: Uygun fiyata sigorta yaptıran varsa paylaşabilir mi burdan veya özelden, teşekkürler..)

Merhabalar
X sigorta şirketi, söz konusu sigortayla ilgili yıl bazında toplam ne kadar tehlikeli maddelerin kullanıldığı ve bu maddelerin piyasa değerini baz alarak sigorta yaptırıyor...

Arkadaşlar,
Tehlikeli atık geçici depolama mali sorumluluk sigortasını yaptırmayanlara idari para cezası veriliyormuş. Çevre ve Şehircilik Bakanlık yetkilileri para cezasının 40.636 TL olduğunu söylediler.
Bilmeyenler için bir kez daha hatırlatalım.

@Merve Özkan
neden bu kadar fazla istiyorlar bende yaptırdım. ankara sigortaya ve iki farklı bedel belirledim.
birincisi atıklarımı geri dönüşümü sonucu elde ettiğim geliri belirttim tahmini 92.000 Tl gelir belirterek 14,77 Tl'ye sigorta poliçesi yaptırdım.
ikincisi geri dönüşümü mümkün olmayan ve bertarafı için ödediğimiz gideri belirttim. tahmini 57.000 Tl gider için 9,16 TL'ye sigorta yaptırdım. sizdeki istenen rakamlar oldukça fazla ben şimdi yaptırdığım sigortalardan şüphe duymaya başladım :)

Bu Sigorta Tehlikeli atık depolama sahası için ayrı,kullandığınız tehlikeli kimyasallar için ayrı yapılıyor.Adıda
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
2 ayrı sigorta yaptıracaksınız yani,hem tehlikeli atık sahanızda bulunan atıklar için,hemde tesisinizde kullandığınız tehlikeli kimyasallar,tüpler için(Oksijen,Propan vs)