• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikeli atık sözleşmesi

Neşat Ören

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
..
Merhaba arkadaşlar, tehlikeli atık geri kazanım lisansımız mevcut, bununla alakalı fabrikalarla yapılan tehlikeli atık sözleşmesi elinde olan varmıdır acaba ? Teşekkürler.

@Dilan Seycan
Dilan hanım benim bildiğim yönetmelikte sözleşme yapılması gerektiği yazmaz, sözleşme bertarafçı ve teh. atık oluşturan tesis tarafından karşılıklı olarak yapılması gereken yükümlülüklerden bahseder.

@nesatoren
Elimde tehlikeli atık taşıma sözleşmesi var, belki işinize yarar.

Ekli dosyalar

• TEHLİKELİ ATIK TAŞIMA SÖZLEŞMESİ .docx
    21.5 KB · Görüntüleme: 390
Tehlikeli atıklar düzenli olarak çıkmazki tesisten (boya bozulur bertarafo gerçekleşir vs) ve sözleşme yapılması gerektiği diğer yönetmeliklerde var mesela atık yağların kontrolu hak. yönetmelik, bitkisel atık yağlar bunlara sözleşme gerekiyor. Tehlikeli atıklar daha maliyetli olduğu için aynı yere verilemez genelde. Ulusal atık taşıma formu ile taşınır hangi firma daha uygun olursa ona verilir. Benim bildiğim bu şekilde.

Sözleşme formatı tamamen sizin hazırladığınız şekildedir, bunu firmaya verilen bir teklif olarak düşünebilirsiniz tek fark siz bu teklifi yıllık olarak hazırlıyorsunuz. Firmanın prosesinden çıkan atık aşağı yukarı ne zaman ne kadar çıkar bellidir, eğer yılda bir kereden fazla olursa fiyatlar daha uygun ve zamsız olacak şekilde olduğu için firmalar yıllık sözleşmeye olumlu bakarlar, geri dönüşüm tesisi için 1 yıllık banko firma kazandığı için o da bu yüzden olumlu bakar.

Bu sözleşmeler de; Atık üreticisi, atıklarını göndermeden önce nakliye organizsazyonu yapabilmesi için bertarafcıdan bir kaç gün öncesinden yazılı veya sözlü olarak randevu tarihi alacaktır. Atıklarını kendi depolama sahasında diğer atıklardan ayrı bir şekilde depolayacak ve paletler üzerinde etiketlenmiş ve ambalajlanmış şekilde lisanslı tehlikeli atık taşıma aracıyla gönderime hazır hale getirilecek ve atık üreticisi tarafından yükleme yapıldıktan sonra Ulusal Atık Taşıma Formu doldurulup araç bertaraf tesisine gönderilecektir. Bertarfçı ise; Kendisine gönderilen atıkları mevzuata uygun olarak kabul edecek ve bertarafını sağlayacaktır. Bundan sonrası ise maliyet ve hukuki boyutu içermektedir.

@morgul tehlikeli atıklarını verdiğin firma ile aranda bir sözleşme olması gerekiyor diye biliyorum. endüstriyel atık yönetim planı eklerinde de sözleşmeleri istiyorlar zaten.

bir yerde bi yazıya rastlamış bir arkadaş sözleşme yapma zorunluluğu sadece tıbbi atıklar ve bitkisel atık yağlar için gerekli diyormuş. ordan kafamıza takıldı

Birleşik çevre denetimlerinde tehlikeli atıklarla ilgili sözleşmeleri istiyorlar ama bertaraf ettirdiklerimiz hariç. tıbbi atıklar, bitkisel atık yağları, hidrolik yağlar, kontamine ambalajlar gibi

@morgul Atıklarla ilgili sözleşme konusu yalnızca Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği (Md.22) ve Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliğinde (Md.12) geçmektedir.

@Çiğdem Selişter tarafından paylaşılan "Birleşik Denetim İnceleme Kontrol Formunda" da sadece bu yönetmeliklerle ilgili maddelerde sözleşme sorulduğu görülmektedir.

Tehlikeli atıklarla ilgili sözleşme zorunluluğundan bahsedilmemektedir. Denetçiler tarafından talep edilmesi halinde bu şekilde açıklanabilir.