Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tehlikeli atık yönetim planı

Konu, 'ARŞİV' kısmında elif ölmez tarafından paylaşıldı.

 1. elif ölmez

  elif ölmez CMNet Üyesi

  Bilginizi almak istediğim bir konu var ki o da şu;

  Tehlikeli Atık Yönetim Planı nasıl hazırlanacak? Bir taslak varmıdır?eski tarihli buldum ben hep.
   
 2. Elif Hanım, ekteki formatı İl Müdürlüğü'nden göndermişlerdi. Ben bu formatı kullanıyorum. Umarım işinize yarar.
   

  Ekli Dosyalar:

  Erkan Dündar bunu beğendi.
 3. elif ölmez

  elif ölmez CMNet Üyesi

  teşekkür ederim.
   
 4. Ayşe Naz

  Ayşe Naz CMNet Üyesi

  Merhaba,
  Tehlikeli atık yönetim planı değiştirildi değil mi hazırlanacak plan endüstriyel atık yönetim planı şeklinde olacak ve tehlikesiz atıklarda bu plan içerisinde yer alacak? Ben yeni çevre mühendisiyim o sebeple soruyorum:(
   
 5. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  kesinlikle her ikisi de yer alacak. yeni formatta yapan var mı elinde örneği olan. şuan bende yapıyorum da =)
   
  Gökhan Berker Akbıyık bunu beğendi.
 6. Yukarıdaki mesajımda paylaştığım formatın .doc halini http://www.csb.gov.tr/iller/ankara/index.php?Sayfa=sayfa&Tur=webmenu&Id=5270 adresinde bulabilirsiniz. Bu format Ankara'nın sitesinde var ama ben bunu diğer İl Çevrelere de gönderiyorum.
   
 7. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Boş olan format bende var. Onaylanmış olanlardan sormuştum. Yinede teşekkür ederim =)
   
 8. Gülfem Polat

  Gülfem Polat CMNet Üyesi

  arkadaşlar bir firma atıklarını hiç vermediyse ben neye göre atık yönetim planı hazırlayacağım? il çevre denetime geldi atık yönetim planı istiyor.
   
 9. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Çıkacak muhtemel atıkları yazıp , atıkların henüz gönderimi yapılmadığını , ancak ... lisanslı kurumla anlaşma yapılıp bu kuruma verileceğini gibi bilgi yazabilirsiniz. Her atık çeşidine göre lisanslı kurumlarla sözleşme imzalayın. önerim budur. 3 yıllık tahminleri de belirleyebilirsiniz.
   
 10. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Bende aynı konuda sıkıntı yaşadım. Onaylanmadı ve geri geldi atık yönetim planım. Daha fazla detay istediler. O yüzden onaylanmış olanlardan görmek istedim. Tahmini değerlerde bulunmak sıkıntılı.
   
 11. ecenil

  ecenil CMNet Üyesi

  Ben yeni formata göre endüstriyel atık yönetim planı yaptım çevre il müdürlüğüne gönderdim geldiler kontrol ettiler bir sorun çıkmadı
   
 12. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Atık yönetim planı her yıl onaylatılmalı mı, yoksa 3 yılda bir mi onaylatılmalı?
   
 13. mkoztas

  mkoztas CMNet Üyesi

  eğer atık türlerinde ve tesis ile ilgili bilgilerde herhangi bir değişikliğe gidilmezse 3 yılda bir onaylatılması mevzuat gereğidir.
   
 14. Gülfem Polat

  Gülfem Polat CMNet Üyesi

  zaten öyle yaptım ama bana göre çok mantıklı değil. kaldı ki sözleşme yapmak da mantıklı değil bence çünkü atıklarımı yollarken piyasa araştırması yaparım hangisi uyguna geliyorsa ona veririm. önemli olan lisanslı yer olması değil mi?
  bir süredir uzak kaldığım için böyle düşünüyor olabilirim. belki sözleşme yapma yükümlülüğü gelmiştir ben o kısmı atlamışımdır :)

  firmaya denetime gelip 15 gün içinde hem danışman firma bul hem atık sahanı yap hem sözleşme yap hem planı hazırla demek kadar da insafsızca bir uygulama olamaz sanırım.

   
 15. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  2011 yılında bu hizmeti alması gerekiyordu. Ceza kesebilirlerdi. Piyasa araştırmasını siz yine yapın. Atığınızı illa o firmaya göndereceksiniz diye bir zorunluluk yok. Ben aynı atık kodunu 3 ayrı firmaya gönderen firma biliyorum. O yüzden dolayı şuan İl Müd. isteklerini teslim etmenizden başka çıkar yol yok. 2. denetimde ceza kapıda olabilir. Önerim, Elinizde atık varsa hemen gönderin. Sonuçta amaç atıkların kontrolü :)
   
 16. Gülfem Polat

  Gülfem Polat CMNet Üyesi


  o konuda sıkıntı yok evet bu hizmeti alması gerekiyordu. ama almamış ve bu konuda fikri olmayan adama 15 gün demek de, bizi zora sokuyor :) sözleşme yapana kadar zaten 1 haftasını yiyor adam sonra bizden 1 haftada hepsini yapmamızı bekliyorlar. o yüzden ne yazık ki içime sinmeyen eksik gedik atık yönetim planı sunuyorum. düzgün hale gelince revize etmek daha iyi olacak sanırım. inşallah bu arada ayp'yi kontrol edecek mühendisten azar işitmem :)
   
 17. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  İnşallah, durumu izah edersiniz. İçinize sinmezse atık sistemini oturtunca tekrar revize ederseniz. İstanbul İl. Müd. o kadar gaddar değil. Kolay gelsin. :)
   
 18. Gülfem Polat

  Gülfem Polat CMNet Üyesi

  Teşekkürler Zeynep Hanım.
   
 19. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Zeynep Hanım da detaylı açıklama yapmış ama ben de kendi yaptığım uygulamayı ve daha önce gördüğüm uygulamalara göre açıklama yapıyım;

  Atık Yönetim Planınızı yeni faaliyete başlayan bir firma için hazırlıyorsanız, girdilere bakarak çıkan atıkları öngörür ve planınızı bu çerçevede oluşturursunuz.
  Sözleşme konusunda kendi firmamdaki uygulamam şöyle;
  ---Öncelikle hangi atık olursa olsun sözleşme yapmaya çalışıyorum ki anlaşmazlık durumunda kendimi de garantiye alıyım. Burada şunu unutmamalıyız, sözleşme yapsanız bile atığı verdiğinize dair belge (UATF, irsaliye, makbuz vs.) kullanın ve nüshalarını saklayın, sözleşme yapmanız atıklarınızı o firmaya verdiğinizi kanıtlamaz, sadece anlaşmanızı gösterir.
  ---Bir atık türü için tek firma ile çalışmak zorunda değilsiniz, ben mutlaka firmalarla yedekli olarak sözleşme yapıyor ve çalışıyorum.
  --- Sözleşmelerin yenilenmesi önemlidir.

  Tehlikeli atıklar için sözleşme şartı aranıyor diye biliyorum.
   
  Gülfem Polat bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...