Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tehlikeli atıklar çıktığı yerde nasıl depolanmalıdır? Nelere dikkat edilmelidir?

Konu, 'ARŞİV' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Arkadaşlar bu kapsamda elinde döküman bulunan veya teknik bilgisi olanlar varsa paylaşsınlar, sitede biraz tartışalım bu konuyu..
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Tehlikeli atığın cinsi nedir? Örneğin şantiyemizde kimyasallar var sırf bunun için kimyasal ambar yaptık. Akü tarzı malzemeler için ızgaralı bir sistem yaparak çevre ile ilişkisini kestik.
   
 3. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Daha çok otellerde çıkabilecek atıklar ile ilgili dökümanları topluyorum. Buna yönelik bir çalışmam olucak.
  örneğin; flüoresanlar, sprey kutular, kartuşlar, kontemine atıklar, kontemine ambalajlar, tehlikeli atık içeren zirai kimyasallar, boya, yağ vb.
   
 4. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Fatih Beyin dediği gibi ızgaralı olsa iyi olur veya üstü kapalı,beton zemin üzerinde depolamanız gerekmektedir.
   
 5. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Izgaralı olmazsa emici bir madde bulundurmalısınız (talaş v.b.) Bu genelde yağ benzeri atıklarda uygulanıyor.Fakat burdan çıkıcak atığın da ayrıca bertaraf edilmesi gerekecek.
   
 6. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Genellikle talaş tercih etmiyoruz yanıcılığı fazla olduğu için. Ben kum veya benzeri bir madde öneriririm. Birde acil durumlar için Spill Kit denen yağ, mazot vs emici özel bezler.
   
 7. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  zemin ile alakalı kısım tamamdır.. bunun dışında tehlikeli atıkların geçici depolandığı yerde/oda da neler yapılabilir? örneğin, sızıntı olduğunda toplama için zemine eğim verilebilir ve orada toplanabilir..

  bunun dışında oda hacmi,havalandırma,ışık vb. ortam koşulları nasıl olmalıdır? bunları tartışalım..
   
 8. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  • Izgaralı sistemde olsa dökülen maddenin toplanabilmesi için zemin eğimli olmalıdır. Ve akan maddenin toplanabildiği bir biriktirme yeri olmalıdır.
  • Sızıntı için spill kit bulundurulmalıdır.
  • Hiçbir şekilde elektrikli sistem olmamalıdır. Priz, ısıtıcı, şartel vs.
  • Deponun yeteri kadar havalanması için havalandırma sistemi yapılmalıdır.
  • Yangında yanmayan aydınlatma elemanları kullanılmalıdır.
  • Ne olur ne olmaz diye göz yıkama sıvıları, ve el yıkama için lavabo bulundurulmalıdır. (Temizlik malzemeleriyle birlikte.)
  • Yetkili olmayan kişilerin girişini engellemek için sürekli kilitli tutulmalı ve anahtar belli kişilerde bulundurulmalıdır.
   
 9. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Atıklar etkileşim türlerine göre mümkün olduğunca birbirinden ayrılmalı ve mutlaka etiketlenmelidir. Deponun girişine atıkların giriş tarihinin ve koyan kişinin belirlenmesi amacıyla bir atık kabul formu konularak bunun doldurulması sağlanabilir.
  Yer olanağı var ise tehlikeli atık deposu bina dışında bir yere yapılmalıdır.
   
 10. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Tesisten ayrı betonarme yapılar istensede yer ile ilgili problem olduğunda bunlara alternatif olarak hazır konteynır kabinlerde kullanılabilir..
   
 11. zuhall

  zuhall CMNet Üyesi

  Merhabalar,
  Tehlikeli atık yağ depomuzda zemine dökülen yağı emmesi için talaş kullanmayı düşünüyoruz. Acaba talaş yerine başka bir madde kullanılabilir mi?
   
 12. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Kum kullanabilisiniz yada spill kit öneririm..
   
 13. zuhall

  zuhall CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim Fatih Bey
  Kum özel bir kum mu olmalı yoksa bildiğimiz ince deniz kumu uygun olur mu?
   
 14. arkadaşlar, işletmeden çıkan tehlikeli atıkları sahada geçici depolama için İl Müdürlüğünden izin şart mıdır? yoksa izin olmasa da 3 ay süreyle tutabiliyor muyuz? bölmelere ayrılmış üstü kapalı betonarme bi alanımız var bunun için. ancak çıkan tehlikeli atık miktarı ve çeşidi çok az. ayrı ayrı konteyner mı kullanılmalı yoksa beton bölmeler ile ayrım yeterli olur mu? izin hususunda ne yapılmalı? bulunduğumuz yer ve devlet kurumu olmamaız itibariyle atık yönetimi ve bertarafı zorluğu çıkabiliyor.
  Ambalaj malzemelerini de o sahanın ayrı bir bölümünde topluyoruz. Metal atıklar için de MKE-HURDASAN problemi çıkıyor karşımıza..
  bu konularda iyileştirici ne gibi önerileriniz olabilir? herkese iyi çalışmalar...
   
 15. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  İnce deniz kumu olabilir. Kirlenen kumu tehlikeli atık olarak bertaraf edersiniz. Yada emiciliği fazla olan zeolit, betonit tarzı topraklarıda kullanabilirsiniz.
   
 16. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Belli bir miktarın altında atık çıkıyor ise izne gerek olmadan en fazla 180 gün depolayabiliyorsunuz, bunun için gerekli miktar bilgisi Tehlikeli Atıkların Kont. Yön.de var.türlerine göre ayırmada beton separatör yeterli olur. MKE-HURDASAN için pek bir bilgim yok.
   
 17. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Ayda bin kg altında ise atık miktarınız ve toplam altı bin kg ı geçmeyecek şekilde ise 180 gün süre ile depolanabilir diye biliyorum. Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği'nde yazıyor. Emin olmazsanız bakabilirsiniz.
  Çıkan tehlikeli atıkları kodlarına göre ayırmanızı tavsiye ederim ve bir firma ile anlaşınız. 6 ay biriktirmeniz sonucunda zaten bir miktar birikmişlik olacaktır. Ondan sonra arayıp çağırabilirsiniz gelip almaları için. Tabi bertaraf için de anlaşmanız gerekiyor. Bazı firmalar bu konuda kendileri çalıştıkları yerlere götürebiliyorlar. Onu Tehlikeli Atık Taşıması yapan firmalarla konuşarak öğrenebilirsiniz.
   
 18. pre_conception

  pre_conception CMNet Üyesi

  Tesiste Atık yağ depolanan varillerin ara depolamasının yapıldığı yer tesisin diğer atıl durumda malzemelerinin bulunduğu büyük bir deponun köşesi olabilir mi?
  Diğer hurda makinalardan ayrı bir bölme oluşturulması gerekir mi?
  Atık madeni yağların dökülmesine karşı ızgaralı bir hazne alındı. Ola ki atık yağ dökülürse; dökülen yağ ızgaralardan kolaylıkla alt kısımda toplanıp bir vana yardımıyla alınabilecek. Bu alınan hazne betonarme bir zemin üzerinde bulunuyor.
  Deponun üzeri kapalı olduğu için yağmur almayacak durumda.
  Yakında lavabo yok. Yönetmelikte bununla ilgili birşey bulamadım.
  Ayrıca emici kum, sünger vs. konmalı mıdır?
  Bununla ilgili ayrıntılı standartlara nerden ulaşabilirim?
  Atık yağların konulduğu kapların özellikleri ne olmalıdır? Üzerinde atık kodu bulunan ağzı kapalı metal variller olabilir mi? Kırmızı renkli olmak zorunda mı?
   
 19. Ahmet Başpınar

  Ahmet Başpınar CMNet Üyesi

  Bir de yangın söndürme cihazını eklemek gerekiyor. Aydınlatma ve havalandırma tertibatını da exproof olarak seçmekte fayda olacaktır. Özellikle yanıcı ve ya parlayıcı maddeler içinde MSDS bilgilerini içeren bir dosyanın da içeride bulundurulması gerekecektir. Son olarak eğer kapalı bir mekan düşünülüyorsa yangın algılama ve ihbar sisteminin yerleştirilmesi ve herhangi bir uyarı anında güvenliğe haber verecek şekilde adreslenmesi önem taşımaktadır.
   
 20. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Ekteki dosyayı okumanızı tavsiye ederim. Standart bulamasakta bilgi her zaman vardır :)
  İlk fırsatta da kimyasl depomuzun fotoğraflarını ekleyeceğim..
   

  Ekli Dosyalar:

İlginizi Çekebilir

DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...