• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikeli atıklar çıktığı yerde nasıl depolanmalıdır? Nelere dikkat edilmelidir?

Can Avşar

Antalya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
ARÜV ÇEVRE MÜH. A.Ş.
Arkadaşlar bu kapsamda elinde döküman bulunan veya teknik bilgisi olanlar varsa paylaşsınlar, sitede biraz tartışalım bu konuyu..

sanırım tüm arkadaşlar il çevrenin kontrolleri için bu kadar hassas davranıyor. ama yönemelik dışına çıkılmamalıdır. çünkü il çevre geldiği zaman size yönetmelik kapsamında yaptırım uygular. o nedenle bence herkes tehliklei atık bertaraf yönetmeliğini, atık yağların bertarafı yönetmeliğini ... okumalı. bu malesef ki bu tür işler her zaman kulaktan duyma bilgiler ile olmuyor ve her il çevrenin uygulama konusunda farklı fikirleri olabiliyor. bu nedenle bu formda verilen bilgiler dışında işinizi sağlama almak istiyorsanız il çevre deki bu konuyla ilgilenen arkadaşa sormak daha iyi :) örn. atık yağlar için yönetmelikte kırmızı varil üstü atık koduna göre etiketlenecek dese de il çevreler varil olsun kırmızı şartı olmasın diyor :) tehlikeli atık, atık yağlar için 25 cm beton, beton önlerine açılmış küçük oluklar ve olukların sonunda burdan akması muhtemel sızıntı atıkları toplayacak küçük çukur isteniyor. tabi üstü yağmurdan korunaklı ve etrafı çevrili olması da istenen özelliklerden. hepsi bu. yan taraflara kum vs malzeme koyma şartı arıyan çok falza il çevre müd yok :)

Ne güzel araştırmalar. bilgi paylaştıkça güzel değilmi... Tehlikeli atıklar birbiriyle reaksiyona girmeyecek şekilde ayrı ayrı depolanmalıdır, üstü bildiğimiz gibi kapatılmalı ( yağmur ve dolayısıyla sızıntılar...) akla hemen ızgara geliyor... talaş,kum vs... Ben de oil spill kit öneririm...hem temiz hem daha etkili ama biras pahalı... ızgara sistemi olacaksa nereye döküldüğü önemli tabikide... tehlikeli atıkların türleri de önemli ... bidonlar, gerekli paletler... önce atığın özelliklerini bilmek gerekir diye düşünüyorum sonrasında da önlemler...

Yönetmelikte yazdığı gibi aylık 1 tondan az ise ve en fala 6 tona kadar 180 gün... ( bu kısmı inceleyin ) Kriterlere uygunsanız bildirim yapmaksızın geçici depolayabiliyorsunuz diye biliyorum...

Ortamda parlayıcı patlayıcı riskler mevcutsa herşeyden önce can güvenliğin için gerekir tabiki. ızgara sistemi de arkadaşlar tesisinizde uygun olan alana göre değişir. Maksat sızıntının yayılmaması bir haznede toplanabilmesi. Ayrı toplanılan sızıntı tekrar bertarafa...

Arkadaşlar konu ile ilgili detaylı çalışmamı ve fotoğrafları kısa bir süre sonra derleyip, bu alanda paylaşacağım.

Arkadaşlar kontamine olmuş ambalaj atıklarının (varil, bidon, teneke boya kutuları vb.) tesis içi geçici tehlikeli atık depolama sahasında daha az yer kaplaması için preslenerek depolanmasında her hangi bir sakınca olur mu, bu konuda yönetmeliklerde bir kısıtlama var mıdır? (ben bulamadım ama bu konuda tecrübesi olanlar bilgilerini paylaşırsa sevinirim)

tecrübeli değilim ama bahsettiğiniz ambalajlarda mutlaka kalıntı olacaktır. dolayısıyla presleme sırasında akma vs meydana gelecektir. buda sizin için problem teşkil eder diye tahmin ediyorum. geri kazanıma gidecekse de yıkanması gerekiyor. Presleme yıkamayı olanaksız hale getireceğinden bertarafa göndermeniz gerekecek. vs vs vs...

cevap için teşekkür ederim ama devamı var :) peki geri kazanım firmaları bunları ücret ödeyerek mi yoksa üstüne bir de ücret alarak mı alıyorlar acaba bir bilginiz var mı? Eğer ücret alıyorlarsa bertaraf mı daha makul olur yoksa geri kazanım mı?