• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikeli atıklar

çevreciayşee

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
.
Arkadaşlar merhaba,
Bir tesisimde tehlikeli atıklar mevcut ancak tesis bunu maliyet açısından vermek istemiyor. Yetkiliye atıkların çıktığı andan itibaren ancak 180 gün depolanacağını bildirdim ve denetim olduğu zaman cezai işlem uygulanacağını söyledim, ancak bununla ilgili bir idari para cezasını bulamadım, yardımcı olur musunuz?

Merhaba,

Atıkların gönderilmemesiyle ilgili cezai yaptırım benim değerlendirdiğim kadarıyla

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

3) Çevre Kanununda ve ilgili yönetmeliklerde öngörülen yasaklara veya sınırlamalara aykırı olarak tehlikeli atıkları toplayan, ayıran, geçici ve ara depolama yapan, geri kazanan, yeniden kullanan, taşıyan, ambalajlayan, etiketleyen, bertaraf eden ve ömrü dolan tehlikeli atık bertaraf tesislerini kurallara uygun olarak kapatmayanlara 100.000 Türk Lirasından 1.000.000 Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir. (Madde 20/v )

Güncel miktarı ise ,

1545296066571.png

Ayrıca bilgi ve bildirim yapmama durumu da devreye gireceği için ;,
,
g) 12 nci maddede öngörülen bildirim ve bilgi verme yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere 6.000 Türk Lirası idarî para cezası verilir.

1545296168843.png

@ısparta

Geçici depolayanlar derken sizi kastediyor. Lisanslı firmaların yaptığı ara depolama oluyor.

Serkan Bey'in de dediği gibi geçici depolaynlar derken sizi kastediyor.
Özellikle sizin durumdaki firmalar için bi madde ben bulamadım belki denk gelen varsa söyler tabi ki.

Teşekkür ederim.

Merhaba Arkadaşlar, 2017 atık beyanına geçen sene benden önce çalışan arkadaş tehlikeli atıkları stok diye girmiş ve 2018 yılı içerisinde de hiç yollanmamış. Ben bu kapsamda ne yapabilirim? Sistem açılmıyormuş geriye dönük o yüzden sizlere sormak istedim.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Mecbur sende stok yazacaksın geçen yılın stoğundan biraz fazla yazman lazım ama hemende lisanslı firmaya gönder.. Tehlikeli atıklar tesis içinde en fazla 6 ay depolanabilir bu nedenle cezaya girmiş tespiti halinde cezayı İl Müdürlüğü uygulayabilir...

@ısparta Merhaba ,

Geçen sene girilen stok miktarı ile ilgili bu sene gönderim yapmanız gerekiyor. 7
Ayrıca EAYP'ye göre bu sene çıkabilecek atıklarında hesabı yapılması gerekir.
Tesisinizde atık çıkışı konusunda azalma olduysa veya olacaksa EAYP yenilemesi yapmalısınız.
Dolayısıyla 2017 stokları ve 2018 için gireceğiniz stokların gönderilmesi gerekir.