Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tehlikeli atıklara mobil takip

Konu, 'ARŞİV' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

 1. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tehlikeli ve tıbbi atık taşıyan araçların seyir halindeyken takibini sağlayacak Mobil Atık Takip Sistemi'ni hayata geçirdi.

  Atıkların Karayolunda Taşınmasına İlişkin Tebliğ, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğ, tehlikeli atıklar ile taşınması kendi mevzuatıyla kurala bağlanan özel atıklar ve tıbbi atıkların karayolunda taşınmasına dair esasları kapsıyor.Bu çerçevede, kullanılacak araçlar, Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik ve Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması'nın (ADR) 9. bölümündeki hükümlere uygun olacak.
  Bu araçlar yurt içinde üretiliyorsa, ADR'ye uygun olduğuna dair Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca verilmiş belgenin, ithal ise otoritesinden alınmış ADR'ye uygunluk veya tip onay belgesinin bulunması gerekecek.

  Tebliğ kapsamındaki atıkların taşınmasında kullanılacak araçlar ve bağlı bulundukları firmalar için il müdürlüklerinden taşıma lisansı alınacak. Bu atıkların taşınması işlemleri sırasında Mobil Atık Takip Sistemi (MoTAT) kullanılacak. Mobil cihaz takılmayan araçlarla, tebliğ kapsamındaki atıklar taşınamayacak.
  Ulusal Atık Taşıma Formu'nda (UATF) yer alan bilgiler, atık taşıyan araç üzerine monte edilecek mobil cihazla sisteme aktarılacak. Atık taşıyan araçların Mobil Atık Takip Sistemi'ne kaydedilmesi ve bu araçlarla atık taşınması sırasında, taşınan atığa ait formun çevrim içi doldurulması esas olacak. Ayrıca taşınan atığa ait basılı formlar, taşıma süresince lisanslı araçta bulundurulacak.

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25415094/

  haber.JPG
   
 2. Turan Elieyioğlu

  Turan Elieyioğlu CMNet Üyesi

  zeynep hanım merhabalar,

  e-izin sayfamda ki problemleri ek de gönderiyorum.

  protokol işlemlerine izin vermiyor ek de ki gibi ekrana yazı geliyor.

  iyi çalışmalar....

  Protokol onayı.jpg

  Meslek Bigileri.jpg
   
 3. Turan Elieyioğlu

  Turan Elieyioğlu CMNet Üyesi

  güncelle ve işten çıkış yap sekmeleri yok..
   
 4. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Bizim ekran görüntümüz bu şekilde :( galiba burada top Bakanlıkta.

  meslek bilgisi.jpg
   
 5. Turan Elieyioğlu

  Turan Elieyioğlu CMNet Üyesi

  aynen öyle zeynep hanım .Bu durumda sorunun çözümü için beklemek mi gerekiyor?
  acaba
   
 6. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Bakanlık şuan izin lisans ve çevre bilgi sistemleri yazılımları ile ilgilenen firmayla anlaşmalarını sona erdirdi. Artık bu programlara müdahale edebilecek birileri olması lazım. Malesef herkesi mağdur ettiler. Alper Bilgin ve Sedat Azizoğlu yine danışalım. Yardımcı olabilirler inşallah..
   
 7. Nuri Ünal

  Nuri Ünal CMNet Üyesi

  Yani Bu şu anlamamı geliyor Uatf Nüshasını il çevreye göndermemize gerek kalmadımı ?
   
 8. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

 9. Nuri Ünal

  Nuri Ünal CMNet Üyesi

  Kendi fikrimce gönderilmemesi lazım madem bu sistemi yapıp anında bilgiyi alıyorlar gerek yok die düşünüyorum ama tabi bununda sadece düşüncede kalacağını biliyorum sonucta angarya iişleri yaptırmaktan çeknmezler :D
   
 10. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Aynen daha bunun uygulanması var, bakalım başarabilecekler mi? :)
   
 11. Nuri Ünal

  Nuri Ünal CMNet Üyesi

  Ne Olucak Bu Bizim Tebliğ Yönetmelik Değişiklikleriyle tekrar ezber yapma sorunumuz :D Hep Aklımızda kalması gerekiyor en ufak bir yanlışlık istemiyor zor işimiz çok zor :D
   
 12. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Önümüzde 5 yıl var gibi her şey havada, öncelikle uygulamalar ve denetimler standartlaşmalı, herkes aynı dilde konuşmalı.. Allah yardımcımız olsun :)
   
 13. Özgür Aşama

  Özgür Aşama CMNet Üyesi

  bu durumda bizim UATF koçanı almamız gerekmiyor mu? formlar taşıma aracında olacaksa gerek yok gibi.
   
 14. gizemmkk

  gizemmkk CMNet Üyesi

  MOTAT sistemni kurmadan taşıt ve firma lisans alamıyor mu?tehlikeli atık taşıma lisansı almaya çalışıyoruz.motat ve src5ten başka değişen herhangi bir husus var mı acaba?
   
 15. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...