• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Orbay Ersen

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Bilecik Demir Çelik San. ve Tic. A.Ş.
Merhaba arkadaşlar. Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı eğitimi almak istiyorum, Ankara'da eğitim kurumu önerebilecek var mı?

Merhaba benim bildiğim Ankara da yok.(Ankara da olsa bende gideceğim :) ) Türk Loydu var İstanbul da 3000 tl + kdv istiyor. Genelde İstanbul ve civarında kurslar var.:kötü:

Arkadaşlar Merhaba,

Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının sitesinde Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Eğitimi Vermek Üzere Yekilendirilmiş Eğitim Kuruluşlarının listesi mevcut.

Ek te yer almaktdır.

Link :
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Ankara'da eğitim isteyen arkadaşlar için üzgünüm..

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Eğitimi Vermek Üzere Yekilendirilmiş Eğitim Kuruluşları.docx
    17.2 KB · Görüntüleme: 595
Listede 11. sırada Ankara firması da var :

Armada Eğitim ve Belgelendirme Danışmanlık Mühendislik Enerji Denizcilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi
Ankara
ADR
0312 284 03 58
0312 285 23 17
04/08/2014
04/08/2019
info@armadadanismanlik.com

Ekli dosyalar

• 20140725_110235_64574_1_64896.docx
    22.2 KB · Görüntüleme: 244
Bakanlığın sayfasında yayınlanan listede bu sınava giren 79 kişiden 10 kişi geçmiş. Sınav nasıl oluyor acaba? Açık uçlu soru soruldu mu? Klasik şeklinde miydi? Sınava girenler yanlarında mevzuat vs. getirdiler mi?

27 Ağustos 2014 ÇARŞAMBA

Resmî Gazete

Sayı : 29101

YÖNETMELİK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından:

TEHLİKELİ MADDELERİN KARAYOLUYLA TAŞINMASI HAKKINDA

YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

Yönetmelik bugün değişti ve en dikkat çeken maddelerden biri : Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı bulundurma zorunluluğu 1/9/2014 'ten 31/12/2015 e alındı

@Yiğit Coşaner
30/06/2015 özür dilerim

Ekli dosyalar

• TEHLİKELİ MADDELERİN KARAYOLUYLA TAŞINMASI HAKKINDA YÖNETMELİK.doc
    158 KB · Görüntüleme: 258
Bu tebliği incelerseniz yardımcı olur.

Ekli dosyalar

• Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hakkında Tebliğ 22-05-2014.docx
    36.1 KB · Görüntüleme: 434
Aslında bu danışmanlık belgesi için ISG 'nin bir yan kolu da diyebiliriz. Aldığınızda çevreniz varsa,tehlikeli maddelerin taşınmasıyla alakalı firmalardan 5 adet kadarına tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı yapabiliyorsunuz ancak sgk konusunu bilemiyorum yani ek iş gibi yapılabilir mi o konuda fikrim yok.

Önce 2500-3500 arası kurs ücreti verip yetkilendirilmiş kurslardan eğitim alınıyor ve daha sonra sınav. Başarı yine 100 üzerinden 70

Faaliyet belgesinin aranması

GEÇİCİ MADDE 3 – (1) 6 ncı maddenin 3 üçüncü fıkrasında yer alan gerçek veya tüzel kişilerden Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi 1/9/2014 (31/12/2014 Olarak değiştirilmiştir) tarihine kadar aranmaz. Bu tarihten sonra Faaliyet Belgesi olmayanların faaliyetlerine müsaade edilmez.

Tehlikeli madde güvenlik danışmanı istihdam etme

GEÇİCİ MADDE 4 – (1) 33 üncü maddede yer alan tehlikeli madde güvenlik danışmanı istihdam etme veya tehlikeli madde güvenlik danışmanından hizmet alma zorunluluğu 1/9/2014 (30/06/2015 Olarak değiştirilmiştir) tarihine kadar aranmaz.

Bu yönetmelikte EK 1 olarak belirttiği ADR 1 ADR 6 gibi sınıflar var bunları nereden bulacağız,

EK-1

İZİN ALINMASI ZORUNLU OLAN TEHLİKELİ MADDE SINIFI

İzin Alınması Gereken Tehlikeli Madde Sınıfı
İzin Alınması Gereken İlgili/Yetkili Merci
ADR’de yer alan Sınıf 1’deki maddeler
İçişleri Bakanlığı
ADR’de yer alan Sınıf 6’daki maddeler
Sağlık Bakanlığı,
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı,
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
ADR’de yer alan Sınıf 7’deki maddeler
Enerji ve Tabii Kay. Bakanlığı (TAEK)

@Tuğba Yeşil
2. kısımda benden olsun :)

@shalic

Tehlike Madde Sınıfları

Sınıf Sınıfın Tanımlanması
1 Patlayıcı Madde ve Nesneler
2 Gazlar
3 Yanıcı Sıvı Maddeler
4.1 Yanıcı Katı Maddeler
4.2 Kendi Kendine Yanan Maddeler
4.3 Su ile temas halinde tehlikeli gazlar çıkaran maddeler
5.1 Yakıcı (oksitleyici) Maddeler
5.2 Organik Peroksitler
6.1 Zehirli Maddeler
6.2 Bulaşıcı Maddeler
7 Radyoaktif Maddeler
8 Aşındırıcı/ Asidik Maddeler
9 Farklı Tehlikeleri olan Madde ve Nesneler

Ekli dosyalar

• ADR-CİLT-2.pdf
    26.4 MB · Görüntüleme: 293
arkadaşlar bu "tehlikeli madde güvenlik danışmanı " hakkında biraz araştırma yaptım iş sektörü çok taze yeni çıkan yönetmelikler tüzükler tebliğler bütün firmaları nerdeyse kapsıyor.
bu belge bizim danışmanlık belgesi gibi ama çok kapsamlı ve çok tehlikeli olaylar.
egitim fiyatları 3000tl :( daha önce bu eğitimleri İngiltere ve Hollanda dan gelen eğitmenler veriyormuş.
şimdi Türkiye'mde de 13 tane firma varmış yetkilendirilmiş.
isterseniz danışmanlık firması kurabiliyorsunuz ya da tek başınıza 5 firmaya bakabiliyorsunuz.
firmalar genelde danışmanlık hizmeti almayı tercih ediyormuş. bunun sebebi bu kişileri büyünyesinde barındırması firmaya 10 bin tl ile 15 tl arasında masraf oluyormuş.

benim bu bilgileri paylaşabilirim sizlerle.
sizlerde bu konuyla ilgili bilgilerinizi paylaşınız lütfen

herkese iyi çalışmalar konuyu aktif tutalım bence.....

Arkadaşlar açıkçası Tebliğe bakıldığında madde 2 (1) fıkranın a ve b şıklarına dahil firmalar bu hizmeti almak zorunda diyor. Ben ADR sözleşmesini incelemeye çalışıyorum ama açıkçası çok kolay anlaşılabilir değil. Zaten Türkloyd firmasından almaya çalıştığım bilgilerde bunun kursa katılmadan öğrenilemeyeceği yönünde. Danışmanlık hizmeti veren arkadaşlarımızın da merak ettiği benim gibi tehlikeli atıkları olan firmaların bu hizmeti alıp almayacağı yönünde. Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar paylaşabilir mi?

Yada bu eğitime katılıp belge almayı hak kazanan arkadaşlara nasıl ulaşılabilir.