• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yürürlükte Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Güneş Çevre Danışmanlık
Merhaba,

18 Ocak 2020 Cumartesi günü yayımlanan 31012 sayılı Resmi Gazete'de, Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlanmıştır.

Resmi Gazete:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Mevzuat Sayfası:

Özet: Ektedir.

---

14 EYLÜL 2020 TARİHİ İTİBARİYLE ÖZET DOSYASI TARAFIMCA KALDIRILMIŞTIR. KARŞILAŞTIRMAYI KENDİNİZ YAPABİLİRSİNİZ.

Son düzenleme:
Günaydın, başka bir işten kastı nedir? Örneğin ben fabrika tmgd olarak çalışıyorum. AYnı zamanda da çevre görevliliğini yapıyorum. Çevre görevlisi işlemlerini yürütemeyecek miyim?

Merhaba,

Yönetmelik ibaresini şöyle bırakayım:

Yani bana kalırsa yürütemezsiniz. Yönetmelik ibaresinde başka bir işte çalıştırılamazsınız diyor. Çevre Görevlisi için 2143 'lü SGK kodu gerektiğinden hâliyle yürütemeyeceksiniz.

@Cem Yılmaz Şuanda çevre ve şehircilik bakanlığı sgk kodunun illa şu olacaktır şeklinde bir dayatmada bulunmuyor. Daire başkanı ile görüştüğümde şuanlık bizim mevzuatımızda başka iş yapamazsınız diye sınırlayıcı bir hüküm bulunmuyor diyor. Ancak çevre görevlisi yenileme belgesinde aşağıdaki gibi otomatik bir taahhüt çıkıyor. Şuanda mevcut durumda sgk kodum tmgd üzerinden gösterildi.

Nasıl olacak net olarak yorumlayamadım.
1579497669112.png

@handeoo TMGD uzmanlığı Çevre ve Şehirciliği ilgilendirmediği için yorumlamamı o yönde yaptım. Hangi daire başkanı ile görüştünüz bilmiyorum ama bazı şeylerden kendileri bile haberdar değil demek ki. Örneğin; Bakanlık web sitesinde "Çevre görevlisi yalnızca aynı firmaya İSG hizmeti verebilir" ibaresi var.

Taahhütnameden bağımsız olarak 2143 kodu zorunlu mu bilmiyorum, ancak Adnan Bey 2143 kodu ile çalışılan dönemleri tecrübe olarak ekleyebilirsiniz diyor. Bunun dışındakileri Yeterlik uygulamasından ekleyemeyeceğinizi iletti. Yorumlamanızı yaparken Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile temas kurmanızı öneririm.

@Cem Yılmaz ve @handeoo Günaydınlar, bu yönetmelik yayımlanmadan önce firmada çalışan çevre mühendisinin tmdg belgesi var ise aynı vergi dairesi ve numarasına bağlı 5 tane şubesine bakma yetkisi vardı. Ancak yukarıda Bu TMGD’ler herhangi başka bir işte çalışamaz veya çalıştırılamazlar ifadesi geçmektedir. Bundan yola çıkarak tmgd belgesine sahip birisi çevre mühendisliği yapamaz diyebiliriz.

Merhaba, bu değişiklik kapsamında tmgd görevini bırakan ya da firma ile anlaşma yoluna giden birileri var mı aramızda? Hem çevre mühendisi hem de tmgd olarak görev alıyordum. Bu durumda tmgd görevimi bırakacağım ve firma araştırma sürecindeyim. Deneyimi olanlardan yardım rica ediyorum : )

Bir firmada tam zamanlı çalışan birinin tmgd ve çevre görevlisi işini birilikte yürütmesinden
doğal birşey yok. Ama TMGDK'larda durum daha farklı birden fazla firmaya hizmet verdiği için
bunun yanında çevre görevlisi hizmeti vermesi ekstra külfet ve verimli çalışmasının önünde bir engel olduğunu
düşünüyorum...

Aslında artık devletimize göre var :) Çevre mühendisi olarak tecrübeniz işlesin istiyorsanız, SGK'nız 21.43 kodundan yatmak zorunda. TMGD ise farklı. Yorum yaptığınız konudaki özette de yazdığı üzere; TMGD olarak çalışanlar "BAŞKA HİÇBİR İŞTE ÇALIŞAMAZ". SGK Kodu da buna göre düzenlenir. Şu an için bu sıkıntıyı yaşayacaklara da 3 ay süre verilmiştir.