Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tehlikesiz arıtma çamuru (evsel) kabul eden tesisler

Konu, 'Arıtma Çamurları ve Bertarafı' kısmında putperest tarafından paylaşıldı.

 1. putperest

  putperest CMNet Üyesi

  Tehlikesiz arıtma çamuru (evsel) kabul eden tesislerin listesine nasıl ulaşabilirim? Bir de uygun atık kodu nedir?
   
 2. Nap

  Nap CMNet Üyesi

  070512 koduyla atığı gönderebilirsiniz. Bazı belediyelerin aldığını biliyorum ama alan firmaların listeleri hakkında bir şey söyleyemeyeceğim.
   
 3. putperest

  putperest CMNet Üyesi

  merhaba takımdaşım,

  07 05 başlığı ilaçların üretimi ile alakalı gibi sanki, bizim sektörümüz farklı, arıtma çamurumuz ise tamamen evsel atıksu arıtma tesisimizden kaynaklı, sektörümüzle de bir alakası yok. Bununla birlikte 19 08 05 de olabilir gibi geldi bana? Gerçi burada hacim fazla heralde kentsel dediği için. Deşarj iznimiz sıkıntıya girmesin diye elimdeki tehlikesiz çamuru ne yapacağımı bilemedim. Bakanlıkla görüştüğümde çimento fab filan da aldığını söylediler.
   
 4. Gülce Somaklar

  Gülce Somaklar CMNet Üyesi

  Evsel atıksu arıtma tesisinden çıkan arıtma çamuru 19 08 05 kodu uygundur. Fakat bakanlık ya da bazı çimento fabrikaları çamurun tehlikeli atık olup olmadığını tespit etmeniz için tehlikeli atık analizi isteyebilir. Analiz isterse ve atık tehlikeli çıkarsa bu kodda değerlendiremezsiniz. Çimento fabrikaları yakıt olarak kullanabilmekte, şehrinize yakın olan çimento fabrikalarıyla iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.
   
 5. putperest

  putperest CMNet Üyesi

  merhaba bakanlıkla görüştüğümde atık kabul işlemi yönetmeliklere uygun yapılır gibi kesin bir tavırla karşılaştım ve bulunduğumuz bölgedeki çimento fabrikaları alım yapmıyorlar. kitabına uygun olsun istiyorum ben de çünkü biliyorsunuz başvuruları hiç ummadığınız veya majör etkilerin dışında dikkate bile almaya değmez minör şeylerden reddedebiliyorlar.

  deiğiniz atık kodunu kullanacağım, çamuru sanki tehlikeliymiş gibi bir yakma tesisine ya da 4-5 saat uzaklıktaki KADDT'ine gönderteceğim.
   
 6. Gülce Somaklar

  Gülce Somaklar CMNet Üyesi

  Atığın tehlikesiz atık olduğu tespit edilirse, atığı istediğiniz kamyonla taşıyabilirsiniz. Fakat tehlikeli ise tehlikeli atık taşıma lisansı olan bir araçla göndermeniz gerekiyor. Yakınınızdaki yakma tesisleri sizi yönlendirecektir.
   
 7. Özgür Taylan Balcı

  Özgür Taylan Balcı CMNet Üyesi

  19 08 05 kodunda atık çamurunuzu depolayabilir ve yılda 1-2 kere yüklü bir şekilde çıkışını yapabilirsiniz. Çimento firmaları miktara önem vererek çamur alırlar. Atık çamurlarınızın analizini yaptıracaksanız, uzun süre depolanmış çamurların değil güncel çamurların analizini yaptırmanızı tavsiye ederim. Uzun süre beklemiş çamurda TOK ve ÇOK değerleri yüksek çıkabilir ve TOK parametresinden sebep tehlikeli sınıfa girer.
   
  Rasim AHMETOĞLU ve Zeynep Orhun bunu beğendi.
 8. putperest

  putperest CMNet Üyesi

  Çok ilginç bir noktaya değindiniz. Mevzuattaki yeri nedir acaba?
   
 9. Nihal Ş. Aksoy

  Nihal Ş. Aksoy CMNet Üyesi

  Atık yönetimi genel esaslarına ilişkin yönetmelik.

  Özür dileyerek geri alıyorum bu yazdığımı ! lisanssız taşınabilir ancak geri kazanım bertaraf yapılamaz bu durumda MADDE 5 –d) Atıklar, ilgili valilikten taşıma lisansı almış kişi, kurum veya kuruluşlar tarafından taşınır. Ancak mevzuatta lisans alma zorunluluğu getirilen atık türleri dışında belediyelerce veya belediyelerin denetiminde taşınan atıklar, evsel ve tehlikesiz atıklar ile ambalaj atığı taşıma işlemleri için taşıma lisansı alınması zorunlu değildir.
  e) Atıklar, birinci fıkranın (c) bendinde belirtilen şartlara uyulmak kaydıyla üretildikleri yerde geri kazanılabilir veya bertaraf edilebilir. Bunun yapılmaması halinde atığın sahibi, atıklarının, bir atık taşıyıcısı tarafından taşınarak EK-II A’da veya EK-II B’de belirtilen işemleri yapan ve bu amaça Bakanlıtan lisans almışbir tesis tarafıdan geri kazanımasııveya bertarafıısağamakla yükümlüdür
  g) Atıkların, lisanslı geri kazanım ve bertaraf tesisleri dışında yetkisiz kişi, kurum ve kuruluşlar tarafından toplanması, geri kazanılması ve bertaraf edilmesi yasaktır.

  Sayenizde önemli bir yanlıştan döndüm teşekkür ederim.:oops:
   
 10. putperest

  putperest CMNet Üyesi

  Hepimize zaman zaman olur maksadım sizi yanlıştan döndürmek değildi :) Yönetmeliği iyi okudum da böyle birşey göremediğim için sormak istemiştim. Teşekkürler.
   
 11. Nihal Ş. Aksoy

  Nihal Ş. Aksoy CMNet Üyesi

  Ben de iyi okuduğumu sanıyordum, ancak atladığım önemli bir kelime olmuş!
   
 12. Eray Özkaran

  Eray Özkaran CMNet Üyesi

  Konuyu hallettiniz mi bilmiyorum ama firmamız ADS Atık Dönüşüm Sistemleri tehlikesiz sınıftaki arıtma çamurlarını almaktadır.
   
 13. T.Türüt

  T.Türüt CMNet Üyesi

  atık çamurun tehlikeli veya tehlikesiz olduğunun analizini hangi firmalar yapıyor...biyolojik paket arıtma sistemleriyle ilgileniyorum..yaklaşık 10.000 kişiye hitap eden özellikle yaz turizmi ve köy yerleşim alanı olan bir vadiye yapılması düşünülen atık su arıtımı yöntemlerini araştırıyorum..bilgisi olanlardan acil bilgi bekliyorum..yardımcı olursanız sevinirim..
   
 14. Emre Özer

  Emre Özer CMNet Üyesi

  Merhaba Tübitak MAM yapıyor.EK3 B analizi kapsamında tehlikeli ya da tehlikeli olmadığını raporda söylüyorlar. Tel: 0262 677 21 93 Zeynep Hanım ilgileniyordu en son.
   
 15. putperest

  putperest CMNet Üyesi

  Atıkların Düzenli Depolanması Yönetmeliği uyarınca analiz yapan akredite lab.larca da yapılacak analiz sonuçlarına göre de atığın sınıfını belirleyebilirsiniz.
   
 16. T.Türüt

  T.Türüt CMNet Üyesi

  teşekkürler...
   
 17. EG08

  EG08 CMNet Üyesi

  19 08 05 kodlu Kentsel Atık Suyun Arıtılmasından Kaynaklanan çamurları alırken bir lisans başvurusunda mı bulunulmalı yoksa kurumsal akademik raporla Bakanlıktan izin mi alınmalı? Kurumsal Akademik rapor ile de alınabiliyorsa deneme yakması vb. işlemler uygulanacak mı?

  @EG08 Kendi soruma kendim yanıt vereyim. Belki ihtiyacı olan biri çıkar. Hammaddesel özelliklerinden yararlanılacaksa Alternatif Hammadde Tebliği kapsamında yapılacak bir Teknik Rapor ile (Üniversitelerin Çevre Mühendisliği bölümü tarafından yapılacak) Bakanlığa başvuruda bulunulabilir. Kalorifik değerinden yararlanılmak isteniyorsa Atıkların Yakılmasına İlişkin Yön. ve Aty Tebliği kapsamında Atık Yakma ve Beraber Yakma tesisi olarak Bakanlıktan Lisans alınarak bertarafı gerçekleştirilebilmektedir.
   

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...